İktidar Dilovası’nda düşebilir

  Kocaeli Gazetesi olarak başlattığımız kent genelindeki analizlerimizi bugün farklı bir tarzda, dört ilçeyi kapsayacak şekilde yapacağız. İlimizin sa...

 

Kocaeli Gazetesi olarak başlattığımız kent genelindeki analizlerimizi bugün farklı bir tarzda, dört ilçeyi kapsayacak şekilde yapacağız. İlimizin sanayi yükünü çeken en önemli merkezlerden biri olan Gebze, Dilovası, Çayırova ve Darıca bölgelerinin değerlendirmesini son ilçe seçimlerini baz alarak yapacağız ve olası sonuçlar üzerinde görüşlerimizi belirteceğiz.

 

TEK SORUN DİLOVASI

Yaptığımız genel değerlendirmelerimize göre iktidar partisi AKP, özellikle Gebze ve Darıca bölgelerinde çok iddialı durumda. Aynı şekilde Çayırova’da AKP’nin etkisini görebiliyoruz. Ancak Dilovası’ndaki seçimler biraz karışık. Bunun sebebi ise ilçedeki Ercan Dalkılıç faktörü. Dilovası’nda seçimler kesinlikle AKP ve CHP arasında geçecek.

 

GEBZE’DE MUHALEFET CANLANDI

Bu seçimi en azından CHP açısından çok farklı hale getiren özellik, ana muhalefet partisinin birçok adayını partililerin önüne koyduğu sandıkla belirlemesi. Zaten hali hazırda belediye başkanı olan Yakup Yılmaz’ın aday olarak belirlendiği Gebze’de çalışmalar da iyi gidiyor. Yılmaz, hemen her gittiği yerde partisinin programını açıklıyor. Açıkçası ilgi de görüyor. Aynı şekilde Saadet Partisi’nin adayı Nurettin Çelik de kapı kapı dolaşarak, köyleri gezerek partisine oy istiyor. Kısacası Gebze’de muhalefet partileri şu sıra oldukça canlı.

KÖŞKER ÇOK ÇALIŞIYOR

Buna karşılık AKP’nin yeniden aday gösterdiği Adnan Köşker de çok çalışıyor. Ancak son ilçe başkanlığı seçimlerini değerlendirdiğimizde ise AKP’nin rakiplerine karşı açık ara önde olduğunu görüyoruz. Son ilçe seçiminde kullanılan oyların 68 bin 649’unu alan AKP, seçimleri kazanmıştı. Yani iktidar ve rakipleri karşısındaki makas biraz fazla açık. Her ne kadar muhalefet bu açığı kapatmak için yoğun çaba gösterse de bu seçim kazanmaya ne kadar yeter burası tartışma konusu.

 

DARICA’DA CHP FAKTÖRÜ

CHP’nin aday tercihlerindeki stratejik davrandığı bölgelerden biri olan Darıca’da, başkan adayı olarak gösterilen Cengiz Hamşioğlu, iyi bir Erzurumlu. Dadaş Hamşioğlu’nu seçimlerle ilgili ümitlendiren konu ise ilçede yaşayan 26 binin üzerindeki Erzurum nüfusu. Bu kadar büyük bir rakamın temsilcisi olmak isteyen ve hemşehrilerinden destek bekleyen Cengiz Hamşioğlu ile CHP’nin ilçede çok iyi bir adım attığını söyleyebiliriz.

 

FARK KAPANABİLİR

Ayrıca AKP’nin yeniden aday gösterdiği Şükrü Karabacak ise geride belde ve ilçe belediye başkanı olarak performansı ile göz doldurmuştu. Açıkçası başarılı bulunabilecek bir isim Karabacak. Özellikle ilçeye kazandırdığı o büyük sahil, bugün kentin merkezi haline geldi. Ancak iki parti arasındaki oy farkı biraz fazla. AKP’nin 27 bin 200 oyuna karşılık, CHP son seçimde 16 bin 585 oy almış. Ancak Cengiz Hamşioğlu’nun bölgedeki Erzurum nüfusu üzerindeki etkisi ile bu fark kapanabilir.

 

 

DEMİRCİ’YE TEPKİ VAR

Sonucu en çok merak edilen ilçelerden biri olan Çayırova’da ise AKP’nin aday değişikliği beraberinde büyük tartışmaları da getirdi. Özellikle iki seferde toplam 432 kişinin partiden istifa etmesi buradaki dengeleri ciddi manada sarstı. Üstelik bu kadar ayrılan AKP’lilerin kendilerine alternatif olarak Saadet Partisi’ni görmesi, milli görüşün ilçede yeniden iddialı konuma gelmesini sağladı. Ayrıca ilçede Ziyaettin Akbaş’ın yerine tercih edilen Şevki Demirci’ye yönelik de belli bir tepki var.

 

FARK KAPANACAKTIR

Son seçimde ise AKP, en güçlü olduğu dönemde 17 bin 204 oy ile ilçede seçimleri kazanmıştı. Buna karşılık CHP 9 bin 734, SP ise 9 bin 524 oy almıştı. Kısacası iktidar biraz farklı şekilde önce. CHP ikinci ve fırsat kollayan bir SP. İktidardan son istifaları ve süreçte yaşanan sıkıntıları da düşündüğünüzde CHP ve SP’nin iddialı konuma gelebileceği ortada. AKP burada yeniden seçimi kazanabilir, ancak bu öyle büyük bir farklı olmayacaktır.

 

DALKILIÇ 5 YILDIR SAHNEDE

AKP’nin en çok zorlanacağı bölge ise Dilovası. 2009 seçimlerinde DP’den aday olan ve şahsi kimliği ile aldığı oyla dikkat çeken Ercan Dalkılıç, geçen 5 yıllık süreyi çok çalışarak ve sürekli yandaş toplayarak geçirdi. Sonrasında ise adaylığı için CHP’yi tercih etti. Açıkçası iyi de bir meclis listesi oluşturdu. İlçede neredeyse esamesi okunmayan CHP, Dalkılıç sayesinde birden en iddialı parti konumuna geldi. Buna karşılık AKP ise adeta intihar gibi bir karar aldı ve aday değişikliğine gitti.

 

YAMAN İLE DEVAM EDİLEBİLİRDİ

Mevcut belediye başkanı Cemil Yaman, çok başarılı bir isimdi. Ancak ne hikmetse genel merkezi bu haram helal muhabbetlerindeki ince çizginin farkında olan bu adama karşı hoşgörülü olmadı. Yerine aynı zamanda akrabası olan Ali Toltar’ı aday gösterdi. Her ne kadar AKP yine de çok güçlü ise de, parti teşkilatının görevini tam olarak yerine getirememesi, sürekli yeni istifaların gündeme gelmesi ve çok çalışan bir Ercan Dalkılıç faktörü ile Dilovası’nda seçimler ciddi bir şekilde tehlikeye girmiştir.

 

MİRASI TÜKETİYORLAR

Üstelik ilçede var olan MHP ve biraz da SP ile oylar ciddi manada bölünecektir. İktidar açısından bakıldığında Dilovası’ndaki seçimler riske girmiştir. Bunun sebebi de AKP’lilerin ilçedeki seçmen yapısını henüz çözememesidir. Dilovası’nda oy veren her vatandaş, tercih edeceği adayda kendisinden bir şeyler görmek ister. Bu kimi zaman bir iştir, kimi zaman da menfaattir. İşte bu ince çizgide insanları memnun etmeyi beceremeyen AKP’liler, belki de Cemil Yaman’ın bıraktığı başarılı yerel yönetim mirasını tek bir hamlede silecekler. Evet, AKP Dilovası’nda hala vardır. Ancak Ercan Dalkılıç’a rağmen siyaset yapabilme şansları bugün için kalmamıştır.

 

 

08 Mart 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR