Haydar Akar, otopark sorununu Meclis’e taşıdı

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’deki otopark sorununu verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Kocaeli’de yeterli sayıda otopar...

BÜYÜT

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’deki otopark sorununu verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Kocaeli’de yeterli sayıda otoparkın olmadığını belirten Akar, Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu otopark ihalesinde firma ile hangi koşullarda anlaşma sağlandığını sordu

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İçişleri Bakanı Muammer Güler tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği önergesinde şu soruları sordu;

1. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin trafik sorunun çözümüne ilişkin üretebildiği tek şey vatandaşların evlerinin ya da işyerlerinin önlerindeki caddeleri otoparkmış gibi ihale etmek midir? Bu ihalede sırf belediye gelirleri artsın diye halkın uğradığı fahiş fiyat zulmü görmezden mi gelinmektedir?
2. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yeni yapmış olduğu ihalede firma ile hangi koşullarda anlaşmıştır? İlgili ihale şartnamesinde vatandaşa yansıtılacak otopark ücretleri için herhangi bir üst sınır konulmuş mudur? Yoksa vatandaş bu firmanın insafına mı bırakılmıştır?
3. Son ihale öncesi otopark fiyat tarifelerine göre aylık 30 TL olan ücretin son ihaleyi kazanan firma tarafından 120 TL’ ye çıkarılmasının gerekçesi nedir? Asli görevi vatandaşa hizmet olan Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşı soygun tarifesi ile karşı karşıya bırakması kamu yönetimi ilkeleri ile bağdaşmakta mıdır?
4. İhale öncesi 2 TL olan 0-1 saat arası park ücretinin ihaleden hemen sonra 4 TL’ye çıkarılmış olması ihale şartnamesine uygun mudur?
5. 6360 Sayılı Kanun’un 11. Maddesinde belirtilen “İmar mevzuatı uyarınca belediyelerin otoparkla ilgili olarak elde ettikleri gelirler tahsil tarihinden itibaren kırk beş gün içinde büyükşehir belediyesine aktarılır. Büyükşehir belediyeleri bu geliri tasdikli plan ve beş yıllık imar programına göre hazırlanan kamulaştırma projesi karşılığında otopark tesisi için gerekli arsa alımları ile bölge ve genel otoparkların inşasında kullanır. Bu gelirler bu fıkrada belirtilen amaç dışında kullanılamaz’’ hükmü kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin otopark tesisi projesi var mıdır? Varsa ne zaman bu projeyi hayata geçirecektir?
6. Kocaeli ilçe belediyelerinin son 5 yılda almış oldukları otopark harcı ne kadardır? Ne kadarını Büyükşehir Belediyesi’ne devretmişlerdir? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu geliri nereye kullanmıştır? Eğer ilçe belediyelerince Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmedi ise alt belediyeler bu geliri nereye kullanmıştır?

19 Nisan 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR