Zeytinoğlu: Umalım ki enflasyondaki düşüş süreklilik kazansın

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre açıklanan verilere göre yurt içi üretici fiyat endeksi temmuz ayında 0,32...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre açıklanan verilere göre yurt içi üretici fiyat endeksi temmuz ayında 0,32 oranında düştü. Tüketici fiyatlarında ise yüzde 0.09 oranında artış kaydedildi. TÜİK verilerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayiciler açısından üretici fiyatlarının daha önemli olduğunu söyledi.

 

FAİZ ORANLARI SANAYİYE YANSIDI

Enflasyondaki düşüşün kalıcı olmasını ve bu durumun faiz oranlarına yansımasını istediklerini dile getiren Zeytinoğlu, “Yüksek faiz hem reel sektör için, hem de üretim için zorluk yaratıyor” şeklinde konuştu. Yılbaşından bu yana üretici fiyatlarındaki artışların yüzde 3’lerden hemen yüzde 7 seviyesine kadar yükseldiğine dikkati çeken Zeytinoğlu, temmuzdaki düşüşün kalıcı olmasını beklediklerini belirterek, “Enflasyonla faiz oranları arasında doğrudan bir ilişki var. Enflasyondaki yükseliş eğilimi yılın 7 aylık döneminde faiz oranları bakımından da sanayicilere olumsuz yansıdı” şeklinde konuştu.

 

“ENFLASYON YİNE YÜKSEK”

Yurt içi üretici fiyat endeksinin temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,32 düşmesi sonucunda üretici fiyatlarında 7 aylık artışın yüzde 5,15 olduğunu, buna karşın 2014 temmuz ayına göre yıllık enflasyonun yüzde 5,62 olduğuna dikkat çeken Zeytinoğlu, 7 aylık enflasyonun yıllık enflasyonla neredeyse aynı düzeyde olmasını 2015’in ilk yarısındaki kur artışlarına bağladı. Petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen kur etkisi nedeniyle enflasyonun sürekli ve kalıcı bir düşüş trendi göstermediğine dikkat çeken Zeytinoğlu, “Nitekim 12 aylık ortalamaya göre yıllık enflasyon yüzde 6.43 olarak yüksekliğini koruyor” dedi.

04 Ağustos 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR