Kocaeli Barosu'ndan açıklama

Kendilerine yurtta sulh konseyi diyen bir grup ordu mensubunun düzenlediği darbe teşebbüsü hakkında açıklama yapan Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe...

Kendilerine yurtta sulh konseyi diyen bir grup ordu mensubunun düzenlediği darbe teşebbüsü hakkında açıklama yapan Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, “Yargıya güvenin ivedilikle tesis edilmesi gerekmektedir” dedi.

Adliye önünde toplanan Kocaeli Barosu Yönetim Kurulu ve üyeleri düzenlenen basın açıklamasıyla darbeye karşı olduklarını dile getirdiler. Basın açıklamasını Kocaeli Barosu adına Baro Başkanı Sertif Gökçe gerçekleştirdi.

 

ice11-191.jpg

 

EGEMENLİK MİLLETİNDİR

Baro Başkanı Sertif Gökçe “Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde kendilerini "Yurtta Sulh Konseyi" olarak adlandıran bir grup asker tarafından gerçekleştirilen, milletimize, demokratik anayasal devlet sistemimize yönelik hain ve kalleş askeri darbe teşebbüsünü en ağır biçimde lanetliyoruz. Siyasi iktidarın uygulamaları yasal ve demokratik çerçevede eleştirilebilir, beğenilmeyebilir. Ancak; demokratik ülkelerde kural siyasi iktidarın demokratik seçimle belirlenmesidir. Egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir” dedi.

 

TARİHİN EN BÜYÜK İHANETİ

Gökçe “Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Kurtuluş Savaşı esnasında kesintisiz faaliyetine devam eden, millet iradesinin müşahhas ifadesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni bombalamaya, sivil ve silahsız vatandaşlarımız üzerine ateş açmaya cüret edenler, tarihin en büyük ihaneti içinde bulunmuşlardır. Ancak, darbeye karşı bölünmez bir bütün olarak kenetlenen milletimizden gereken cevabı almışlar ve menfûr teşebbüsleri akim kalmıştır” açıklamasında bulundu.

 

HUKUK DEVLETİNİN GEREĞİ

Sözlerinin son bölümünde Gökçe “Yargıda başlatılan binlerle ifade edilen sayıda hakim ve Cumhuriyet Savcısının açığa alındığı, neredeyse yargı mensuplarının dörtte birini kapsayan geniş çaplı soruşturmanın, masumiyet karinesi, hakim ve savcı teminatı zedelenmeden yürütülmesi, HSYK yapısının yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı ve yargıç teminatı çerçevesinde yeniden ele alınması, yargıda her türlü kadrolaşmanın önüne geçilmesi, yargı güvenliğine, yargının işleyişine, hak arama özgürlüğüne zarar verilmemesi için gereken tüm tedbirlerin alınması, yargıya güvenin ivedilikle tesis edilmesi hukuk devletinin gereğidir” ifadelerini kullandı.

Serkan BORLAK 

18 Temmuz 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR