Soğuk hava göz hastalıklarını tetikliyor

Havaların soğuması ile beraber gözlerinizde sulanma, batma hissi, yorgunluk, kuruluk veya bulanık görme gibi sorunlar yaşıyorsanız, gözleriniz için b...

Havaların soğuması ile beraber gözlerinizde sulanma, batma hissi, yorgunluk, kuruluk veya bulanık görme gibi sorunlar yaşıyorsanız, gözleriniz için bakım zamanı geldi demektir. Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Kitapçı, ellerin sık sık yıkanması, makyaj malzemelerin iyi temizlenmesi ve kış aylarında da güneş gözlüğü kullanılmasının gerektiğini belirterek uyarılarda bulundu.

 

Gözlerinize “Gözünüz gibi bakın”

Kışın soğuk hava nedeni ile gözlerin korunmaya daha çok ihtiyacı olduğunu söyleyen Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Kitapçı, “Yazın güneşten koruma için takılan gözlükler kışında soğuk hava nedeni ile takılmalıdır. Kış aylarında soğuk havanın olumsuz etkilerinden biri de gözlerimizde oluşturduğu hasardır. Gerek rüzgâr, gerek kapalı alanlarda fazla geçirilen süreler gerekse artan üst solunum yolu enfeksiyonları göz sağlığı için ciddi tehditler oluşturur” dedi.

 

Göz nezlesine dikkat!

Kış aylarında gözlerimizde en sık göz kuruluğu ve göz nezlesinin görüldüğünü ifade eden Kitapçı, “Soğuk havalarda rüzgârın da etkisi ile gözyaşı göz yüzeyinden daha hızlı buharlaşır ve göz kuruluğu ortaya çıkar. Bunun neticesinde gözde kızarıklık, yanma, batma, yabancı cisim hissi, yorgunluk, sulanma ve görme bulanıklığı yaşıyorsanız mutlaka bir göz hekimine görünün” dedi.

 

Ellerinizi sık sık yıkayın!

Havalar soğudukça artan üst solunum yolu enfeksiyonlarına da dikkat çeken Kitapçı, “Kızarıklık, çapaklanma, batma, göz kapağında şişlikle seyredebilen konjonktivit tablosu üst solunum yolu enfeksiyonları ile ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlardan korunmak amacı ile elleri sık sık yıkamak ve elin göz ile temasını en aza indirmek gerekir” dedi.

 

Kocaeli Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Yusuf Kitapçı en kolay şekilde alınabilecek önlemleri ise şöyle sıraladı: Makyaj malzemelerinizi iyi temizleyin ve kimseyle ortak kullanmayın, gözünüzdeki kızarıklıkları önemseyin, güneş gözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın ve beslenmenize özen gösterin.

25 Aralık 2015 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR