Güneş: Suriyelilere kucak açılmalı

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Suriyeli mültecilere yönelik basın bildirisi yayınladı. Güneş, “Son günlerde ne yazık ki ülkenin çeşitli iller...

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Suriyeli mültecilere yönelik basın bildirisi yayınladı. Güneş, “Son günlerde ne yazık ki ülkenin çeşitli illerinde Suriyeli mültecilere karşı hasmane saldırılar yapılmaktadır” diyerek “Türkiye, zora düşmüş bu zavallı insanlara kucak açmak, onlara anlayış ve merhamet göstermek durumundadır” ifadesine yer verdi.

 

140 BİNİ KAMP DIŞINDA

“Geçtiğimiz günlerde Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye'de 1 milyon 360 bin Suriyelinin barındığını belirtmiş, bunun yaklaşık 220 bini kamplarda barınıyor. Gerisi yani 1 milyon 140 bin civarında Suriyeli ise kamplar dışında yaşamlarını sürdürüyor demişti” diyen Hurşit Güneş, “Türkiye zora düşmüş bu zavallı insanlara kucak açmak, onlara anlayış ve merhamet göstermek durumundadır” dedi.

 

SAYILARI 1 BUÇUK MİLYONU GEÇECEK

ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsünün Mayıs ayında yayınlanan bir raporuna göre yılsonunda Türkiye'deki Suriyeli sayısının 1,5 milyonu geçeceğini de ekleyen Güneş, “Bazıları Suriyelilerin yanlış davranışlarından kaynaklansa da yapılan saldırılar insani değildir ve kınanmalıdır. İnsani vicdan sokaklarda dilenmek zorunda kalan Suriyelilerden büyük acı duyar. Kaldı ki, bu insanların tarihte bir dönem bizimle beraber yaşadıklarını unutamayız” ifadelerini kullandı.

 

TEK KELİMEYLE KINANMALI

Hurşit Güneş son olarak, “İçlerinde bulunan gayrimüslimlere de daha fazla duyarlılık ve ilgi gösterilmelidir. Bu konuda siyasi liderler açıklamada bulunmalı, hükümetin ise halkın bu yönde davranması için aydınlatıcı ve eğitici yayınlar yapması gerekmektedir. İç savaştan korkarak kimi yakınını kaybedip, kadınıyla yaşlısıyla yatağını bile toplayamadan gelen bu insanlara bir de bizim yurttaşlarımızın kötü muamele yapması tek kelimeyle kınanmalıdır” dedi.

27 Ağustos 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR