Büyükşehir Şehir Tiyatroları Mehmet Çevik’e emanet

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeliği’ne usta oyuncu Mehmet Çevik getirildi. Çevik, “ Şanslı biri olduğumu düşünüyor...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeliği’ne usta oyuncu Mehmet Çevik getirildi. Çevik, “ Şanslı biri olduğumu düşünüyorum. Sorunsuz ve emek vermiş bir arkadaştan nöbeti alıyorum” dedi

Geçtiğimiz günlerde Gezi Parkı olaylarına katıldıkları gerekçesiyle Kocaeli Büyükşehir Tiyatroları oyuncularına teşvik primlerinin ödenmediği iddiası ortaya atılmış ve olayın ardından Genel Sanat Yönetmeni Veysel Sami Berikan istifa etmişti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın konuyla alakalı dün Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Büyükakın, şehir tiyatrolarıyla ilgili haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve maksadını aştığını belirtti. Büyükakın, şehir tiyatrolarında alınan kararların tamamının sanatçılar tarafından verildiğini vurguladı. Toplantı salonunda başarılı oyuncu Engin Benli de bulunuyordu.


“GERÇEK BOYUT YANSITILMIYOR”
Büyükakın: “Son zamanlarda değişik medya organlarında Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarıyla ilgili çıkan haberler gerek tiyatromuzu gerek belediyemizi kurumsal olarak etkilemiştir. Yayınlanan haberlere kaynaklık eden bilgiler olayın gerçek boyutlarını yansıtmamaktadır” dedi. Yönetmelikle ilgi bilgileri paylaşan Tahir Büyükakın: “Kurumlar kanunlarla yönetilirler ve devlet görevlilerinin de yaptıkları tüm işlemleri kanunlara uygun yapma zorunlulukları vardır” dedi.

TEŞVİK İKRAMİYELERİ
Teşvik ikramiyeleri hakkında da bilgi veren Tahir Büyükakın, “Şehir tiyatroları bünyesinde görev yapmakta olan sanatçılar maaş, ikramiye ve teşvik ikramiyeleri konusunda işletilen yasal süreçte; aylık maaşlarına ek olarak yılda dört adet yasal ikramiye almaktadırlar. Bunlara ek olarak ilgili kararname doğrultusunda iki adet de ‘teşvik ikramiyesi’ alabilmektedirler” dedi.

YASAL ONAY
Teşvik ikramiyelerinin nasıl ödeneceği konusunda Bakanlar Kurulu tarafından çıkartılan kararname ise şu şekilde hüküm altına alınmıştır, ‘Olağanüstü gayret ve çalışmaları sonucunda emsallerine göre başarılı görev yaptıkları tespit edilenlere iki aylık ücret teşvik ikramiyesi olarak verilir. Büyükakın: “ Bu hükümler çerçevesinde Şehir Tiyatroları Yönetim Kurulu (Yedi kişiden oluşan kurulun ikisi bürokrat, beşi sanatçılardan oluşmaktadır) tarafından sanatçıların performans ve teşvik ikramiyesi kriterleri oluşturulmuş, yasal onay süreçlerinden sonra tüm personelin bilgisine sunulmuştur” dedi ve bürokratların etkisinin yüzde 10 olduğunun da altını çizdi.

“ALANDA KENDİMİ YETERLİ BULMADIM”
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Veysel Sami Berikan: “Beşinci genel sanat yönetmeni olarak bu tiyatroyu yönetmeye çalıştım. Kendime göre bazı bakış açılarım vardı. Kendi alanımda kendimi yeterli bulmadığım için istifa ettim. İstifamın herhangi bir kişiyle ya da olayla ilgisi yoktur” diyerek Mehmet Çevik’e başarılar diledi. Berikan’ın ardından konuşan yeni Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Çevik: “ Şanslı biri olduğumu düşünüyorum. Sorunsuz ve emek vermiş bir arkadaştan nöbeti alıyorum. Kimse unutmamalıdır ki Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları kentin tiyatrosudur” dedi.

21 Ağustos 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR