Koç Gold’un sahibi Nuri Koç iddialara cevap verdi İşçilikten indirim yapıyoruz

Kuyumcular arasında başlayan indirim tartışmaları yeni bir boyut kazandı. Koç Gold’un sahibi Nuri Koç düzenlediği basın toplantısında hakkında çıkan h...

BÜYÜT

Kuyumcular arasında başlayan indirim tartışmaları yeni bir boyut kazandı. Koç Gold’un sahibi Nuri Koç düzenlediği basın toplantısında hakkında çıkan haberlere cevap verdi. İşçilikten indirim yaptıklarını belirterek, derneği asıl meselelere yönelmemekle eleştirdi.

Kuyumcular sektöründe yaşanan tartışmalar yeni bir boyut kazandı. Kuyumcular Derneği Başkanı Cemalettin Tüysüz’ün açıklamaları sonrasında iddiaların muhatabı durumunda olan Koç Gold’un sahibi Nuri Koç düzenlediği basın toplantısında iddialara cevap verdi. Koç, “Kampanyamız afişinde net olarak belirttiğimiz gibi, 22 ayar bilezik, sarrafiye de (çeyrek altın, ata, lira vs) indirim yapmadığımızı belirtiyoruz. Bizim yüzde 50’ye varan indirim olarak belirttiğimiz ürünler 14 ayar takı, 22 ayar takı ve pırlanta gibi işçilikli ürünlerdir” dedi.

ASILSIZ BİLGİLER
İndirimi ne şekilde yaptıklarını dernek yöneticilerine anlattıklarını söyleyen Koç, “Bu indirimi haksız rekabet eden, meslek kurallarına aykırı davranan kişilere karşı kendimizi savunmak için yaptığımızı da ısrarla belirttik. Buna rağmen derneğimin basın üzerinden kamuoyuna yansıttığı asılsız bilgiler kurumumu rencide etmiş, ticari açıdan yanlış yollara sapmış olarak algılanabilecek şekilde yansımıştır. Bu sebeple Koç Gold olarak yapmış olduğumuz indirim kampanyasını ve sebeplerini sizler aracılığı ile kamuoyu ile paylaşma gereği duydum” açıklamasında bulundu.

DÖVİZ BÜROLARI
Koç konuşmasına şöyle devam etti “Vatandaşın maliyet ve işçilik ve fiyatını bilmediği 14 ayar takı, 22 ayar takı ve pırlanta gibi işçilikli ürünlerde yüksek karlı fiyat verip, haksız kazanç ederek diğer kuyumcuyu ve vatandaşı kandıran kişilere karşı bir şeyler yapılması gerektiği hususunda meslektaşlarımızın çok büyük çoğunluğu hemfikirdir. Döviz bürosu ve kuyumculuk mağazalarının ayrı ayrı işyerleri olması gerekirken aynı mağazada olması sebebiyle döviz için bu işyerlerine giden müşterinin orada altın alışverişi içinde ikna edilmesi ile haksız rekabete maruz kalınmaktadır. Bu hususta haksız rekabete maruz kaldığımızdan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı kurallarının uygulanmasını istiyoruz.

KREDİ KARTI SORUNU
Kredi kartı ile mal satışı olmadan halk dilinde pos ticareti ve pos tefeciliği tabir edilen sistemle para ticareti yapılması mesleğimizi halk nazarında hak etmediği ithamlara maruz bırakmaktadır. Bu suç teşkil eden ticaretin önlenmesi için tüm meslektaşlarımızın üzerlerine düşen görevi yapacağına inanıyorum. Denetimlerin sıklaşmasının bu konuda etkili olacağı inancındayım. Altın gibi değerli bir madenin ticaretinin yapıldığı kuyumcu mesleği ve etik kurallara yakışmayan ve kamuoyuyla paylaşmaktan utandığım daha nice davranış ve söylemler var.

DAVA AÇACAK
Bunların düzelmesi için dernek yöneticisi olduğum dönemde iyi niyetli meslektaşlarımla yoğun mesai harcadığımı ancak bu iyi niyetimizden dolayı gerek müşteri kaybı, ama en acısı etik duruşumuzdan dolayı en yakın dostumuza bile mahcup olduğumuzu görünce kural ve kanunlarla bu işlerin çözüleceğine inandığımı arkadaşlarımla paylaşarak yönetimden ayrıldım. Bu görüşümü dernek ve dernek yöneticilerime belirtmeme rağmen bahsi geçen problemlere eğilmeleri gerekirken, sadece benim dürüstçe yaptığım kampanyamı aldatma olarak kamuoyuna yansıtmış olmalarının iyi niyet ile yapıldığının kabulü mümkün değildir. Hakkımda çıkan haberler ardından gereken yasal işlemleri yerine getireceğim.”

14 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR