Yağışlar başlayana kadar Sapanca suyu içeceğiz

Yuvacık Barajı’nda sadece 1 hafta yetebilecek kadar suyumuz kaldı. İSU, tedbir olarak dünden itibaren Sapanca Gölü’nden su almaya başladı. Bu durum, y...

BÜYÜT

Yuvacık Barajı’nda sadece 1 hafta yetebilecek kadar suyumuz kaldı. İSU, tedbir olarak dünden itibaren Sapanca Gölü’nden su almaya başladı. Bu durum, yağmurlar başlayıncaya kadar devam edecek

Yaz aylarının kurak geçmesi, eylül ve ekim aylarının da yağışsız geçmesiyle Yuvacık Barajı son yılların en düşük su seviyesini gördü. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kent halkının su sıkıntısı yaşamaması için Sapanca Gölü’nden kentin 10 günlük su ihtiyacını karşılayabilecek durumda olan Yuvacık Barajı’na su takviyesi yapmaya başladı. Yuvacık Barajı’nda 10 milyon metreküp su kaldı. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 21 milyon metreküp su bulunan Yuvacık Barajı’ndaki su yetersizliğini göz önünde bulunduran Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sapanca Gölü’nden ikinci kez su takviyesi yapmaya başladı.

GEÇEN YILA GÖRE AZ
Kocaeli'nin içme suyu karşılanan ve modern arıtma tesislerinin bulunduğu Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesi, geçen yıl bugünlerde 21 milyon metreküp su bulunurken, bu yıl özellikle eylül ve ekim aylarında yeterli yağış düşmemesi nedeniyle 10 milyon metreküpe kadar indi. Yuvacık Barajı'nın üst kesimlerinde su seviyesinin düştüğü açık bir şekilde görülüyor. Meteoroloji Müdürlüğü'nün tespitlerine göre, Kocaeli bölgesinin eylül ayında uzun yıllar ortalamasına göre aldığı yağış miktarı ortalama 50,7 kilogram iken, bu yılın eylül ayında sadece 5,5 kilogramlık yağış düşünce baraj susuz kaldı. Ekim ayı ortalaması ise 94,6 olan Kocaeli’de bu yıl Ekim ayında da 41,5 kilogramlık yağış düştü.

22 KİLOMETRELİK BORU HATTI
Yapılan son tespitlerde, toplam su tutma kapasitesi 50 milyon metreküp olan Yuvacık Barajı'nda, geçen yıl bugünlerde 21 milyon metreküp su bulunuyordu. Bugün ise su seviyesi 10 milyon metreküpe düştü. Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılında başladığı, 6 ay gibi kısa bir sürede tamamladığı ve bu gibi durumlarda takviye almak amacıyla Sapanca Gölü ile Yuvacık Barajı arasına döşediği 22 kilometrelik boru hattını devreye soktu. Geçtiğimiz yılın ardından bu yıl ikinci kez Sapanca'dan Yuvacık'a su pompalanmaya başlandı.

BİR POMPA ÇALIŞACAK
İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, bugün (31 Ekim 2012 Çarşamba) itibariyle Yuvacık Barajı'na Sapanca Gölü'nden su takviyesine başlandığını belirtti. Sapanca’dan su çekmek için beş pompa bulunduğunu ancak ilk etapta sadece bir pompayı çalıştıracaklarını söyleyen Bayram, "Gölden günlük ortalama 60-70 bin metreküp su basılacak. Barajdaki su durumuna göre bu su seviyesi arttırılacak ya da düşürülecek. Bugün itibariyle Yuvacık Barajı'ndaki su miktarı 10 milyon metreküpe kadar düşmüştür. Şehrin günlük su tüketim miktarı 350 bin metreküptür” dedi.

SU YİNE KALİTELİ OLACAK
Bayram, “Gölden çekilecek suyla birlikte şebekeye verilecek suyun kalitesinde hiçbir düşme olmayacaktır. Bu durum da gölü etkilemeyerek herhangi bir zarar vermeyecektir” şeklinde konuştu. Gazetecilerin sorusu üzerine Bayram, Sapanca Gölü’nden 1 metrelik su çekilse bunun 50 milyon metreküpe eşit olduğunu ve Sapanca Gölü’nde herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. Yağış miktarının mevsim şartları doğrultusunda aratacağını kaydeden Bayram, Kocaelililerin herhangi bir su sıkıntısı yaşamayacağını sözlerine ekledi.

01 Kasım 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR