Acı tablo! Kadına şiddet 10 yılda %1400 arttı!

"Yüzlerce yıllık bir mücadelenin adı ve kadınların ayrımcılığa, haksızlıklara ve adaletsizliğe karşı haykırışlarının bir simgesidir. Büyük önder Atat...

"Yüzlerce yıllık bir mücadelenin adı ve kadınların ayrımcılığa, haksızlıklara ve adaletsizliğe karşı haykırışlarının bir simgesidir. Büyük önder Atatürk; Dünyanın birçok ülkesinde kadın haklarının konuşulmadığı bir dönemde, kadınlarımız için birçok yasalar çıkartarak çağdaş ve medeni bir Türk Kadını oluşturma yönünde çok ciddi adımlar atmıştır.

 

Ancak, hala ülkemizde ve dünyada milyonlarca kadın şiddete maruz kalmakta, açlık ve yoksulluk içinde yaşamını sürdürmektedir. Kadınlar hala toplum içinde var olma mücadelesi vermektedir. Kadınlar hala dünyanın her yerinde seslerini duyurabilmek, eşit yurttaşlar olabilmek için büyük bedeller ödemektedir.

 

125. SIRADAYIZ

Ülkemizde de son 12 yılda AKP iktidarı kadınlarımız evlerine hapsedilme ve çalışma hayatından uzaklaştırılma politikaları ile karşılaşmaktadır. Şöyle ki 27 AB ülkesinde kadınların istihdama katılım oranı %60 iken bu oran ülkemizde %27’lerde kalmaktadır. Bu oranlara paralel olarak da Dünya da yayımlanan Cinsiyet Ayrımı raporlarında 135 ülke içerisinde Türkiye 125’inci sırada gelmektedir.

 

ŞİDDET 10 YILDA %1400 ARTTI

Yine Kadına şiddet son 10 yılda yüzde 1400 artmış, bunun sonucu olarak da 2002 yılında öldürülen kadın sayısı 34’lerde iken 2015 yılı itibariyle bu sayı 300’ü aşmıştır. Son 13 yılda 5.700 kadın öldürülmüştür. Rakamlar ürkütücü ve düşündürücü olmakla birlikte hala gereken tedbir ve önlemler alınamamıştır.

 

Türkiye'nin yarınlarına ışık tutacak kadınlarımıza, korkmadan yaşayabilecekleri, huzurlu ve güvenli daha medeni, demokratik, aydınlık bir Türkiye her şeyimizi borçlu olduğumuz kadınlarımız için görevimizdir. Unutulmamalıdır ki kadınlar ne kadar özgürse Türkiye de o kadar özgürdür. Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum"

06 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR