“Organ bağışında neredeyse yokuz”

Kocaeli İl Sağlık Dr. Müdürü Mürsel Durmaz, organ nakli ile tedavi edilebilen hastalıklara dikkat çekerek, organ bağışının önemini vurguladı.Organ nak...

BÜYÜT





Kocaeli İl Sağlık Dr. Müdürü Mürsel Durmaz, organ nakli ile tedavi edilebilen hastalıklara dikkat çekerek, organ bağışının önemini vurguladı.


Organ nakli ile tedavisi mümkün olan hastalıkların ülkemizdeki en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu dile getiren Kocaeli İl Sağlık Müdürü Dr. Mürsel Durmaz, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile ‘Organ ve doku bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi’ konusunda Mart ayından beri il genelinde pek çok etkinlik yapıldığını dile getirdi.

“DÜNYADA SONDAN 2. SIRADAYIZ”
Dr. Durmaz, değişen yaşam koşullarının, beslenme şekillerinin, çevre şartlarının ve yaşam sürelerinin uzaması, beraberinde birçok kronik hastalığın artmasına neden olduğunu söyledi. Günümüzde böbrek yetmezliğinden diyalize giren hatsa sayısının 56 bin civarında olduğunu dile getiren Durmaz, kronik böbrek yetmezliğinde asıl tedavi yönteminin böbrek nakli olduğunu ifade etti. Durmaz, “Şu an böbrek nakli bekleyen hasta sayısı 20 bin 822 olup, yapılan böbrek nakli 2 bin 422’dir. Türkiye, organ naklinde dünyada sondan 2. sırada” dedi.

KOCAELİ TÜRKİYE’DE 12.
Yapılan nakillerin büyük çoğunluğunun canlıdan canlıya yapılan nakiller olduğunu söyleyen Mürsel Durmaz, kalp, karaciğer, akciğer gibi hayati öneme sahip organların yetmezliği yaşayan çok sayıda insanın, bağışçı bulunamadığı için hayatını kaybettiğini söyledi. Kocaeli’nin 2013 yılında 300 organ bağışı ile Türkiye sıralamasında 12. olduğunu ifade eden Durmaz, bu sayının çok yetersiz olduğunu söyleyerek, 2012 yılında 1780 kişinin organ beklerken hayatını kaybettiğini dile getirdi.

“KART SEMBOLİK”
Organ bağışında bulunan vatandaşlara verilen bağış kartının sembolik ve bilgi yaymak amaçlı olduğunu ifade eden Durmaz, “Kartı olup ailesi karşı çıkan kişinin organları alınmıyorken, kartı olmayıp ailesi organ bağışını kabul eden kişinin organları alınıyor” diye konuştu.

“ORGAN BAĞIŞINI BİLMİYORUZ”
Yıl boyunca yapılan etkinlikler kapsamında il genelinde düzenlenen ankete 1.645 vatandaşın katıldığını dile getiren Durmaz, “Ankete katılanların yüzde 76.5’inin bu konuda bir etkinliğe katılmadığı ortaya çıkmıştır” dedi. Ankete göre vatandaşların organ bağışı yapmama nedenleri arasında birinci sırada yüzde 17.8 ile bilgi eksikliğinin yer aldığına dikkat çeken Durmaz, katılımcıların yüzde 70’inin organ bağışı konusunda ayrıntılı bilgi istediklerini söyledi. Organ bağışı konusunda insanların bilgilendirilmesi gerektiğini ifade eden Dr. Durmaz, “Bir gün bizim de organ nakline ihtiyacımız olabilir” dedi

07 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR