Tunceli’de Alevi-Kürt kimlik savaşı yaşanıyor!

  İlk gün barış yürüyüşüne katılmış, ikinci gün PKK tarafından yakılan TIR’ları görmüş, Büyük Çeşme’yi ziyaret etmiş, üçüncü gün de Mazgirt’e bağlı B...

 

İlk gün barış yürüyüşüne katılmış, ikinci gün PKK tarafından yakılan TIR’ları görmüş, Büyük Çeşme’yi ziyaret etmiş, üçüncü gün de Mazgirt’e bağlı Bağin Kaplıcaları’nı sizlere aktarmıştım…

Bugün son günümüz…

Sabah, Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ile şehir merkezinde buluştuk.

Kahvaltı yapmak için bir pastaneye gittik.

Üç gündür Tunceli’de idim…

Tunceli’nin Valisi, eski İzmit Kaymakamı Osman Kaymak’tır…

 

***

 

Sayın Kaymak, geçen yıl İzmit Kaymakamı iken Valiler Kararnamesi sonrasında Tunceli’ye vali olarak atanmıştı.

İzmit Kaymakamı iken kendisiyle iki kez telefonla görüşmüştüm.

Kaymak, Tunceli’yi vali olarak atandıktan sonra Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ve yönetim kurulu üyeleri, kendisini makamında ziyaret etmişti…

Çelik, Tunceli’ye vali olarak atanan Osman Kaymak’a, Tunceli hakkında bilgi vermişti. Sonrasında Kaymak’ı fuar içinde açtıkları yöresel yemeklerin tanıtım standına davet etmişti.

Gerisini Ruhi başkandan dinleyelim, “İzmit Kaymakamı Osman Kaymak, Tunceli’ye vali olarak atandıktan sonra kendisini ziyaret ettik. Kendisine Tunceli coğrafyası ve bölge halkıyla ilgili bilgi verdik. Ayrıca yöresel fuara davet ettik. Ziyaretimizin sonunda kendisine Tunceli’nin bir manzara tablosunu  takdim ettik. Sayın Vali, fuar içindeki standımıza geldi. Çok yağmur yağıyordu. Yemeklerimizi tattı. Yemeklerimizi çok beğendi, çok mutlu oldu. Orada da kendisine Tunceli ile ilgili bilgi verdik”

Biz de Tunceli’ye gelmişken, eski İzmit Kaymakamı olan yeni Tunceli Valisi Osman Kaymak’ı ziyaret etmek istedik.

Ruhi başkan Valilik özel kalemini aradı. Randevu istedi.

Kendisini ve beni tanıttı. Özel kalemdeki görevli, bize dönüş yapacağını söyledi.

Aradan 10 dakika geçti…

Özel kalemdeki görevli, saat 15.00’te randevu verdi.

Tunceli Valisi Osman Kaymak’ı ziyaretteki amacımız hem nezaket, hem de yaşanan terör olaylarının boyutunu ve alınan önlemleri öğrenmekti.

Tunceli merkezde biraz zaman geçirdikten sonra saatlerimiz 14.30’u gösterdi.

Tunceli Valilik Konağı,  Tunceli’nin girişinde… Zaten gördüğüm kadarıyla şehir, Tunceli’nin girişine doğru geliyor.

Arabamla Valilik Konağı’nın girişine geldik…

Kapıdaki polise, Sayın Valimizle görüşeceğimizi söyledik.

 

“BİZE BİLGİ VERİLMEDİ, ARABANIZI DIŞARI ALIN”

Polis bize, “bize bilgi verilmedi, arabanızı dışarı alın” dedi…

Ben de tam geri geri gidecekken, polis özel kalemi aradı ve randevumuz olduğunu öğrenince bize karşı mahcup bir şekilde kapıyı açtı.

Polis memurlarından biri bize eşlik etti.

Bizi özel kaleme götürdü.

Özel kalemde birkaç dakika bekledikten sonra bizi içeri aldılar.

Vali’ye götürdüğümüz pişmaniyeyi özel kalem aldı. Özel kalemdeki görevli, “Sayın Valimize getirilen hediyeleri biz alıyoruz. Sonra kendisine takdim ediyoruz” dedi.

Biz de tamam, nasıl isterseniz dedik… Anlaşılan Vali’ye giden bütün hediyeler didik didik ediliyor, sonra valiye takdim ediliyordu.

 

Özel kalem eşliğinde Vali Osman Kaymak’ın makamına gittik.

Sayın Kaymak bizi görünce ayağa kalktı ve selamlaştık.

Kaymak’ın adası çok otantikti. Karşısına dev ekranlı bir televizyon koymuştu. Oturduğu koltuğun arkasında büyük bir Atatürk posteri vardı. Beyaz gömlek giymişti. Kravatsızdı.

 

KAYMAK, GEÇEN YIL FESTİVALİ GÖRMÜŞTÜ

Söze Ruhi başkan girdi.  Tunceli’ye birkaç önce geldiklerini, festivalin iptaliyle ilgili durum değerlendirmesi yaptıklarını söyledi.  Şunu ifade etmeliyim ki; Vali Osman Kaymak, geçen yıl Haziran ayında İzmit Kaymakamlığından Tunceli Valiliği’ne atanmıştı. Temmuzun sonunda yapılan Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nde görevinin başındaydı. O yıl yapılan festival, güzel bir ortamda yapılmış. On binlerce Tuncelili, gerek yurt dışından, gerek il dışından memleketlerine giderek hasret gidermişti. Ama bu yıl yapılması planlanan festival, Suruç’ta yaşanan bombalı saldırı nedeniyle iptal edildi.

 

Sayın Vali’ye ayrıca  terördeki gelişmeleri ve 14 bölgenin Geçici Özel Güvenlik Bölgelerinin nedenlerini sorduk. Sayın Osman Kaymak, sorularımıza net cevaplar verdi.

Kaymak’ın verdiği cevaplar şöyle;

vali-006.jpg

FESTİVALİN İPTALİ, ESNAFI ZOR DURUMDA BIRAKTI

Öncelikle ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Tunceli coğrafyası ile çok güzel bir yer. Buraya geleli 1 yılı geçti. Bu zaman zarfında çok güzel izlenimlerim oldu. Her kesimi kucaklamaya çalışıyorum. Çok güzel bir ortam vardı. Herkes işinde, gücünde idi…  Ama son günlerdeki terör olayları, hepimizin huzurunu kaçırdı. Teröristlerin Pülümür yolunda TIR’ları yakması, daha da huzuru kaçırdı. Suruç’taki patlayan bomba neticesinde birçok ilde konserler, festivaller iptal edildi. Buradaki Munzur Doğa ve Kültür Festivali de iptal edildi. Terör nedeniyle festivalin iptal olması, birçok kesimi etkiledi. Festivali fırsat bilip, memleketlerine gelmek isteyenler, gelmedi. Festival için yapılan bütün hazırlıklar boşa gitti. Esnaflar zor durumda kaldı.

 

PKK’LILAR HUZURU BOZDU

PKK’nın Tunceli’de başlattığı olaylar, halkı huzursuz ediyor. Çözüm süreci sırasında burada gerçekten de huzurlu bir ortam vardı. Bu ortamı PKK’lılar bozdu. PKK’lılar Pülümür yolunda TIR’ları yaktı. Yol bir süre kapalı kaldı. Yolun açılmasına aracılık yapmaları için buradaki HDP’lilerle görüştük. Kimse yaşanmadı. HDP’li Tunceli Belediye Başkanı ile görüştük, o da yanaşmadı. Aslında belediye başkanı iyi niyetli, bazı şeyler yapmak istiyor, ama çekindiği yerler var, rahat değil. Sonrasında baktık ki HDP’lilerden ve belediye başkanından hayır yok,  Karayolları Müdürümüzü görevlendirdim. Kendisi Tuncelili… Karayolları müdürümüz Pülümür yoluna gitti, arabuluculuk yaptı ve yolun açılmasını sağladı. Kendisine teşekkür ettim.

 

GEÇİCİ ÖZEL GÜVENLİK BÖLGELERİ

Biz de baktık ki terör iye hortlamaya başladı, 14 yerde Geçici Özel Güvenlik Bölgeleri ilan ettik. Buna mecbur kaldık. Halkımız, 14 bölgeyi yasakladık diye, aldığımız bu karara tepki gösterebilir. Halkımız bilsin ki, biz bu kararı onların can güvenliği için aldık. Bu kararı olmasaydık, o bölgelerde PKK teröristleri ile gireceğimiz çatışmada, o bölgede bulunan halkımız da zarar görebilirdi. Canından olabilirdi. Biz sivillere zarar gelmesi diye böyle bir karar aldık. Kararımızın arkasındayız. Geçici Özel Güvenlik Bölgeleri ilan ettiğimiz yerde halkımızın mağduriyeti kesinlikle söz konusu değildir.

 

VATANDAŞLARI MAĞDUR ETMİYORUZ

Örneğin o bölgelerde vatandaşların arısı varsa, vatandaş o bölgeye gidemiyorsa, belli bir zararı söz konusu. Biz e de devlet olarak bir araştırma yapıp, o kişinin zararı kaç lira ise, zararını karşılıyoruz. Örneğin o bölgede tarlası olan birisi, buğday ekti ve mahsülünü toplayamıyor. Biz de devlet olarak o kişinin zararını karşılıyoruz. Hatta bu durumda olan bir vatandaşa 200-300 bin lira ödeme bile yaptık. Demek istediğim, oraları Geçici Özel Güvenlik Bölgesi ilan ettik diye, vatandaşı mağdur etmiyoruz. Terör ortamı, 7 Haziran öncesine gelmeyene kadar Geçici Özel Güvenlik Bölgeleri’nin kaldırılması söz konusu olamaz. Yine söylüyorum, bu kararı alırken, halkımızın can güvenliği için aldık.


TUNCELİ HALKININ KÖKENİ, KÜRT DEĞİL

Tunceli halkının yüzde 99’u Alevi’dir. Tunceli halkının kökeni, Kürt değildir. Bunu Alevi dedeleri söylüyor. Birçok Alevi dedesiyle görüştüm, bana kendilerinin Türkmen kökünden olduklarını, Horasan’dan geldiklerini, Kürtlükle bir ilgilerinin olmadıklarını söylüyorlar. Ama dışarıdan buraya gelen Kürtler, Tunceli bölgesini Kürt bölgesi yapmaya çalışıyorlar. Tunceli Üniversitesi’nde okuyan bir Kürt öğrenci ile yaptığım sohbette şunları söyledi; “Bizi buraya bilerek gönderdiler. Bizi buraya Kürt kimliğini geliştirelim diye gönderdiler”

 

TUNCELİ’DE BİR KİMLİK SAVAŞI VAR

Alevi ileri gelenleri şunu söylüyor; Biz Kürtlerle bir araya gelemeyiz. Onlar bizim ekmeğimizi bile yemiyorlar. Kestiğimiz kurbanı yemiyorlar. Bizim onlarla gelenek ve göreneklerimiz farklı. Bir gün Kürt devleti kurulursa,  Aleviler için çok zor günler bekler. Bu yüzden biz Kürtlerle bir araya gelemeyiz” diyorlar. Bu yüzden, Tunceli’de bir kimlik savaşı var. Bir yandan birileri doğal olarak Alevi kimliğini ön plana çıkarmaya çalışıyor, bir yandan da dışarıdan gelen birileri Tunceli’ye, yani Alevi kimliğini yok etmeye, kendi kimliklerine empoze etmeye çalışıyor. Yani Tunceli’de ismi konmamış bir kimlik çatışması var.”

 

SAYIN VALİ, TUNCELİ’Yİ İYİ İRDELEMİŞ

Sayın Kaymak, gerçekten de sıra dışı bir değerlendirmede bulundu. Tunceli halkı ile yaptığım sohbetlerde, onlarda Alevi olduklarını, Kürt olmadıklarını söylüyorlardı. Sayın Kaymak, Tunceli’yi çok iyi gözlemlemiş. Tunceli halkı hakkında çok bilgi edinmiş. Gerçekten de Tunceli’de bir kimlik savaşı var. Bu savaş, son zamanlarda iyice kendisini hissettiriyor.

 

TUNCELİ VALİSİ’NDEN İZMİTLİLERE SELAM VAR!

Tunceli Valisi sayın Osman Kaymak’ı ziyaret ederken, 5-10 dakikalık bir ziyaret gerçekleştireceğimizi düşündük. Konu, konuyu açınca, ziyaretimiz tam 45 dakikayı buldu. Sayın Kaymak, bizim vasıtamızla İzmit’te tanıdığı herkese selam gönderdi. Kaymak, İzmit’te birçok kişiyi tanıdığını, İzmit’te çok güzel günler geçirdiğini söyledi. Ben de kendisine Tunceli’nin çok stratejik bir yer olduğunu, ilk valililiğinin Tunceli’de olmasının avantaj olduğunu, burada başarılı olması halinde, daha büyük bir il’e vali olarak atanabileceğini söyledim. Ruhi başkanla birlikte Vali Kaymak’tan müsaade istedik ve valilikten ayrıldık. Sonrasında İsmail Yıldız’ı alıp Kutu Deresi’ne gittik. Ayakkabılarımı çıkardım ve ayaklarımızı soğuk suyun içine koydum. Yorgunluğumu aldı. Sabaha karşı da Erzincan yolu üzerinden İzmit’in yolunu tuttuk.

 

TUNCELİ’DE FESTİVAL!

festival-001.jpg

Munzur Doğa ve Kültür Festivali 15 yıl önce başladı. Festivaldeki amaç, Tunceli halkının birlik ve beraberliğini sağlamak, esnaflara katkıda bulunmak, barajların yapılmasına karşı çıkmak, Tunceli kimliğini tanıtmaktı. Festival sadece Tunceli merkezde değil, diğer ilçelere de yapılıyor. Festival süresince gündüzleri seminerler, paneller, kültür gezileri, geceleri de konserler düzenleniyor. Festivale katılanlar da, esnaflar da mutlu oluyordu. Ama bu yıl festivalin iptal olması, bölge için büyük kayıp oldu. Bazı vatandaşlar, Tunceli Belediyesi CHP’de iken festivalin daha renkli geçtiğini, Alevi kimliğinin ön planda olduğunu, ama belediye HDP’ye geçtikten sonra festivallerde daha çok Kürt kimliğinin ön plana çıkartıldığı görüşündeler.

 

 

DERSİM, NE ZAMAN TUNCELİ OLDU!

dersim-002.jpg

Tunceli’nin eski adı Dersim'dir. Dersim ili 26 Haziran 1926'da TBMM'de alınan kararla ilçeye dönüştürülerek Elazığ'a bağlandı. 25 Aralık 1935 tarihinde çıkarılan Tunceli Kanunu ile tekrar il oldu ve Dersim tarihsel yöresi içinde yer alan ve Munzur çevresini kapsayan bölgenin adı Tunceli olarak değiştirildi. Tunceli Belediyesi, çözüm sürecindeki ortamdan da yararlanarak belediyenin tabelasını Dersin Belediyesi olarak değiştirdi.

 

 

1937-38 UNUTULMUYOR!

der-007.jpg

Tunceli halkı büyük acılar çekmiş… 1937-38’li yıllarda yaşananları kimse konuşmak istemiyor… Bu yıllarda yaşanan ve tarihe Dersim katliamı olarak geçen olayları yaşlı insanlara sordum. Hepsinde bir hüzün vardı. Kimisi, ağabeyini, kimisi babasını, kimisi amcasını, kimisi dayısını, kimisi eşini, kimisi halasını, kimisi teyzesini kaybetmiş. Yani Tuncelili olan herkes, o yıllarda ya akrabasını, ya da tanıdığını kaybetmiş. Bölge halkı 40-70 bin arasında kişinin öldürüldüğünü söylüyor.

Yaşlı insanlar öyle hikayeler anlatıyorlardı ki, insanların tüyleri diken diken oluyordu. Bana anlatılan olaylardan biri şöyleydi; 1938 yılında, yani katliamın yapıldığı yıl Pülümür’ün Kocatepe (Aşkirek) köyüne askerler gitmiş. Köy halkı da askerlerden kaçmaya başlamış. Kucağında çocuğu olan bir anne de, 20 kişilik bir grupla köyün yukarısına doğru kaçmış. Ormanlık bir alanda saklanmışlar. Annenin kucağındaki çocuk ağlamaya başlamış. Anne de askerler çocuğun sesini duymasın diye eliyle çocuğunun ağzını kapatmış. Sonrasında askerler gitmiş. Anne, çocuğuna bakmış ki, kollarında ölmüş. Bu anlatılan gerçek bir hikaye. . Katliam sırasında yaşananları dinlediğinizde, insanlığınızdan nefret edersiniz.

 

tab-001.jpg

Kocaeli Dersimliler Derneği Başkanı Ruhi Çelik ve yönetim kurulu üyeleri, 29 Mayıs 2014 tarihinde İzmit Kaymakamı Osman Kaymak’ı ziyaret etmiş, kendisine Tunceli tablosu hediye etmişti.

 

 

mesut.jpg

Misafir olduğum Tunceli’de 4 gün kaldım. Tunceli’nin doğa güzelliği görülmeye değer.

 

kop-003.jpg

Tunceli’nin Mavi Köprüsü, gerçekten görülmeye değer bir yer. Geceleri o bölgede hoşça vakit geçirebilirsiniz.

23 Ağustos 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR