“Katliamın sebebi kâr hırsı ve AKP’nin özelleştirme politikasıdır”

    Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) adıyla kurulan ve hedeflerinin kapitalist sömürüyü ve eşitsizlikleri aşmak olarak açıklayan parti, dün Be...

BÜYÜT

 

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) adıyla kurulan ve hedeflerinin kapitalist sömürüyü ve eşitsizlikleri aşmak olarak açıklayan parti, dün Belediye İş Hanı önünde Soma’yla ilgili basın açıklaması yaptı. Birçok bağımsız bireyin ve 4 sosyalist örgütün içinde yer aldığı, 2013 yılında kurulan SYKP yaşanılan Soma maden faciasıyla ilgili olarak basın açıklamasında bir araya geldi. Basın açıklamasına başta SYKP Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz ve SYKP üyeleri olmak üzere HDP üyeleri de katıldı.

SOMA’DA GÖRDÜKLERİNİ ANLATTI

Facianın ertesi günü Soma’ya gittiği söyleyen Tuncay Yılmaz, “Oraya gittiğimizde bize devlet büyükleri niye geldiğimizi sorgulayan gözlerle baktılar. Birçoğumuza da kimlik kontrolü yapıldı. Orada bizzat gözlemlediğim şey devletin, sonuçları ortaya koymak yerine üstünü örtmeye çalıştığıdır” dedi. Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın da madenin sahibiymiş gibi açıklamalar yapmasını eleştiren Yılmaz, “Devletimizin bakanı bile sanki o madenin sahibiymiş gibi olayın üstünü örtbas etmeye çalışan açıklamalarda bulundu. Bu olay sadece Soma’yla sınırlı değil. AKP’nin uyguladığı sermayeleştirme, taşeronlaştırma politikası bu tür olayları karşımıza çıkarmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

“SORUMLU AKP’DİR”

Yapılan basın açıklamasında AKP hükümeti eleştirilirken, şunlar dile getirildi: “Ne açıklama yapılırsa yapılsın, hangi uzman konuşursa konuşsun bu katliamın sebebi patronların kâr hırsı, AKP hükümetinin özelleştirme politikasıdır. Bu katliamın sorumlusu Soma Holding’e bağlı sermaye düzeni, Soma Kömür A.Ş ve AKP hükümetidir.” 

20 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR