Cam işçici greve başladı

Yurt genelinde 6 şirket, 11 fabrika ve 6 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Şişecam grubu işçileri sabah saat 9 itibari ile greve başladı. Altı ay de...

BÜYÜT


Yurt genelinde 6 şirket, 11 fabrika ve 6 bin çalışanıyla faaliyet gösteren Şişecam grubu işçileri sabah saat 9 itibari ile greve başladı. Altı ay devam eden Kristal-İş Sendikası öncülüğünde toplu iş sözleşmesinde uzlaşılamaması gerekçe gösterildi. Sendikanın grev kararı almasının ardından Çayırova’daki Cam Elyaf Fabrikasında 460 işçi davul zurnalı greve çıktı. Fabrikanın kapısında toplanan işçiler haklarını alana kadar greve devam edeceklerini ifade etti. Grev eylemine Kristal İş Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Boğa, Kristal İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Orhan Koç, Petrol İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, Türk Metal Çayırova Şubesi Başkanı Bilal Uça, Çelik İş Gebze Şube Başkanı Şerafettin Koç, Türk Metal Gebze ve Dilovası Şube Başkanı Uysal Altundağ, Türk Metal Gebze 1 nolu Şube Başkanı Şeref Özcan ile STK temsilcileri katıldı.
Kristal İş Sendikası Genel Sekreteri Mehmet Boğa, cam işverenleri ile Ocak 2014 tarihinden itibaren 5 ay 20 gün süren müzakereler idari maddeler, sosyal yardımlar ve ücret olmak üzere 3 konuda yapıldığını söyledi. İdari maddelerle ilgili işverenin ilk defa 19 maddede değişiklik önerisinde bulunduğunu bu maddelerden 17 tanesinin geçtiğini ifade eden Mehmet Boğa, ikramiyeler ve yatay geçiş hakkıyla ilgili 2 madde kaldığını, şu an o maddeler üzerinde görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Hiçbir zaman bu maddelerden geri adım atma taraftarı olmadıklarını anlatan Boğa, sözlerini şöyle sürdürdü: "İşveren her zaman ‘ben kapatıyorum, ben taşıyorum’ diyerek çalışanları asgari ücretle başka bölgelere göndermek istiyor. Biz de bunları kabul etmiyoruz. Açlık, yokluk sınırı altında çalışmak istemiyoruz. Biz sorunu masada bitirme taraftarıyız ama işveren buna kulaklarını tıkıyor. Biz macera peşinde değiliz biz arkadaşlarımızın alın terini savunuyoruz. Alın terini kimseye peşkeş çektirmeyiz.”
Yapılan basın açıklamasının ardından işçiler davul zurna eşliğinde halay çekti. Sendika yöneticileri ve işçiler ellerinde Türk bayrakları ve sendika flamaları ile birlikte sloganlar atarak D-100 karayoluna kadar yürüdü. Topluluk karayolu kenarında yapılan kısa basın açıklaması sonrası tekrar greve başladıkları fabrikaya döndü.

20 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR