BİLİM MERKEZİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak arasında, Kocaeli’nde bilim merkezi kurulmasına yönel...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak arasında, Kocaeli’nde bilim merkezi kurulmasına yönelik Ankara’da protokol imzalandı. Seka alanı içinde yaklaşık sekiz bin metrekarelik alanda kurulacak Bilim Merkezi’ndeki sergi alanları, eğitim programlarının tedariği, organizasyonel eğitimi gibi konularda TÜBİTAK destek verecek

Seka alanında kurulacak Bilim Merkezi için Başkan Karaosmanoğlu ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Altunbaş arasında protokol imzalandı. TÜBİTAK, belediyelerle işbirliği yaparak 16 büyükşehir ve ardından 81 ilde bilim merkezi açacak. İlk olarak Konya’da inşasına başlanan bilim merkezlerinin Kayseri ve Kocaeli’nde de kurulması için imzalar atıldı. Büyükşehirlere bilim merkezleri açılması için 11 Nisan 2012 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün başkanlığında büyükşehir belediye başkanları ile düzenlenen toplantının ardından ilk adım Kocaeli ve Kayseri’den geldi.
TÜBİTAK İLE PROTOKOL
TÜBİTAK tarafından “Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” kapsamında Kocaeli ve Kayseri’de bilim merkezi kurulması için protokol düzenlendi. Gerçekleştirilecek projenin protokolü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki tarafından imzalandı.

81 İLDE BİLİM MERKEZİ AÇILACAK
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararı doğrultusunda 2016’ya kadar tüm büyükşehirlerde, 2023’e kadar ise 81 ilde bilim merkezi kurulacak. Bilim merkezi projeleri için 1 milyar TL’nin üzerinde kaynak ayrılması planlanıyor. TÜBİTAK bu kaynak ile bilim merkezlerinin sergileri ve eğitim programlarının tedariği, organizasyonel eğitimi gibi konularda destek verecek.

SEKA ALANINDAKİ BİNA ÇOK UYGUN
Projeye göre öncelikli olarak Büyükşehirler, bilim merkezlerinin kurulacağı binaları ve çevre düzenlemelerini gerçekleştirecek, sergi salonlarını ise TÜBİTAK üstlenecek. Bu alanların en az 5 metre tavan yüksekliğine sahip, belli bir kapalı ve açık alana yayılmış olması gerekiyor.Projeye göre 2016 yılına kadar Büyükşehirlerde, 2023 yılına kadar ise 81 ilde bilim merkezleri kurulmuş olacak.
SAYILI MERKEZLERDEN OLACAK
Kocaeli’nde inşa edilecek Bilim Merkezi’nin Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise sayılı bilim merkezlerinden birisi olması bekleniyor. Bakan Ergün ile Başkan Karaosmanoğlu, ABD’ye düzenledikleri ziyarette bu ülkedeki bilim merkezleri ve bilişim dünyasının önde gelen firmalarında incelemelerde bulunmuşlardı. Ankara’daki protokol imza töreninde Başkan Karaosmanoğlu’nun yanı sıra İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Oya Tunçel ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı İsmail Civelek ve Gençlik ve Spor Şube Müdürü Mehmet Kesen de hazır bulundu.

16 Mayıs 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR