İzmit Meclisi’nde KASK gerilimi

İzmit Belediye Meclisi’nde Leyla Atakan’ın ölümünün 40. yılı anılırken, KASK gerilimi yaşandı. CHP’liler KASK’ın bulunduğu alanın doğal sit alanı oldu...

BÜYÜT

İzmit Belediye Meclisi’nde Leyla Atakan’ın ölümünün 40. yılı anılırken, KASK gerilimi yaşandı. CHP’liler KASK’ın bulunduğu alanın doğal sit alanı olduğunu, ruhsat ve iskan izninin olmadığını iddia etti.

LEYLA ATAKAN ANILDI
İzmit Belediyesi’nin şubat ayı olağan meclis toplantısı meclis salonunda dün yapıldı. Toplantıya İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan başkanlık yaptı. Doğan toplantıyı trafik kazasında hayatını kaybeden eski belediye başkanı Leyla Atakan ve arkadaşlarını anarak açtı. Doğan’ın konuşması sonrasında CHP’li Meclis Üyesi Elif Bülbül, Leyla Atakan’ın yaşamı hakkında bilgi verirken, Fahri Örengül ve Fikret Gökmen Leyla Atakan hakkında düşüncelerini açıkladı. Meclis üyelerine Leyla Atakan’ı anlatan belgesel izletildi. Meclis toplantısına ayrıca Leyla Atakan ve çalışma arkadaşlarının yakınları da katıldı. Anmanın ardından toplantıya geçildi. Muammer Biner ve Muzaffer Gürfidan tarafından verilen düğün mekanları dışında alınan 250 TL’nin kaldırılma isteği önergesi meclis gündemine alındı.

RUHSAT VE İSKANI YOK
Ardından CHP’li meclis üyesi Fikret Gökmen, KASK ihalesini tartışmaya açarak, KASK ve Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan sanat merkezinin ruhsat ve iskanının olmadığını iddia etti. Gökmen alanın doğal sit alanı olduğunu ifade ederek, “İhale yapılması söz konusu değildir” dedi. Başkan Doğan ise Cumhuriyet Parkı’nı komple istediklerini söyleyerek, “Parkın önü de dahil düzenleme yapılacak. Projesi hazırlandı. Malımızın ayıbı yoktur. Hiçbir şey hukuk dışı yapılmıyor. 400 metre kapalı alan vardır. Kira bedeli 2 bin TL’dir. KASK, 4 bin 50 TL teklif etti. Burada bulunan binanın tamamı 2005 yılında bize tahsis edilmiştir” diye cevap verdi.

SANAT İÇİN KULLANILACAK
Bunun üzerine Gökmen, “Bazı yerler ihalesiz verildiği bilgisi geldi” derken Başkan Doğan “Yanlış bilgiler gelmektedir. Bilgi kirliği vardır. Her adım yasal kurallar içerisinde atılmaktadır. Hukuk dışı bir şey yok. Daha çok sanatla iç içe olunması için çalışıyoruz” karşılığını verdi. CHP’li meclis üyesi Fahri Örengül ise yapılanın siyasi bir uygulama olduğunu söyleyerek, konunun yeniden gözden geçirilmesini istedi. Başkan Doğan ise Kültür Müdürlüğü’ne yer aradıklarını ifade ederek, “İlgili dernek kuralları yerine getirmesi durumunda sorun yok. Getirmezse alan üniversitemizin Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte kesinlikle sanat için kullanılacak” açıklamasında bulundu. Ardından Durhasan Mahallesi’ndeki arsanın bedeli alınması karşılığında başa baş trampa edilmesi oy birliği ile kabul edildi.

09 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR