Türkiye ‘Baba’sını kaybetti

Türk siyasetine damga vuran isimlerden biri olan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel vefat etti. Demirel, bir süredir solunum yolları, böbrek ve kalp y...

Türk siyasetine damga vuran isimlerden biri olan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel vefat etti. Demirel, bir süredir solunum yolları, böbrek ve kalp yetmezliği sorunu nedeniyle Güven Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Daha önce aynı hastanede zatürree tedavisini gören Demirel’in tedavisi özel odada sürdürülüyordu. Demirel'in vefatı gece yarısı açıklandı.

 

İLK KEZ 2005 YILINDA TEDAVİ GÖRMÜŞTÜ

Demirel’in sürekli yanında bulunan özel doktoru Aylin Cesur tarafından geç saatlerde vefat haberi açıklandı. Şeker rahatsızlığı olan Demirel, 2005 yılında akciğerlerinde oluşan sıvı toplanması nedeniyle Özel Güven Hastanesi’nde, zatürree tedavisi görmüştü. Demirel, 22 Ağustos 2012’de de, Antalya tatili dönüşünde aynı hastanede tedavi edilmişti. Demirel, rahatsızlığının nüksetmesi üzerine geçen ay Güven Hastanesi’nde tedavi altına alınmıştı. Ancak hekimlerin tüm çabalarına rağmen gece yarısı hayatını kaybetti.

 

EŞİNİN YANINDA DEFNEDİLECEK

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in özel doktoru Aylin Cesur, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Demirel’in son dakikaya kadar bilincinin açık olduğunu, akşam yemeğini beraber yediklerini dile getiren Cesur, “Memleketi olan Isparta-İslamköy’de eşinin yanında toprağa verilecek” dedi.

 

İSLAMKÖY’DE TOPRAĞA VERİLECEK

Demirel’in önce İslamköy Mezarlığı’nda bulunan aile kabristanlığındaki eşi Nazmiye Demirel’in mezarının yanına, sonra anıt mezar yapılacak alana mı defnedileceği, yoksa doğrudan Çalca Tepe’de hazırlanan yere mi defnedileceği henüz netlik kazanmadı. Demirel’in cenazesi, cuma günü Ankara’da düzenlenecek devlet töreninin ardından cumartesi günü İslamköy’de toprağa verilecek. Cenaze töreni ise hastanede tedavisi süren kardeşi Şevket Demirel’in onayından sonra kesinleşecek.

 

TAZİYELERİ 3 İSİM KABUL EDİYOR

Vefatının ardından Demirel’in Güniz Sokak’taki evi taziye akınına uğradı. İlimizden de taziye için Başkent’e gidenler oldu. Taziyeleri ise Demirel’in yeğeni Nihan Atasavun, ailenin damadı CHP Milletvekili İlhan Kesici ve doktoru Aylin Cesur kabul etti. Mehmet Haberal, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek aileyi ilk ziyaret eden isimler arasında yer aldı.

su1.jpg

 

KOCAELİ’YE ÇOK SIK GELİRDİ

Doğru Yol Partisi Genel Başkanlığı, Başbakanlık görevi ve sonrasında yürüttüğü Cumhurbaşkanlığı dönemlerinde Kocaeli’ye çok ayrı bir ilgisi bulunan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, sık sık ilimize çeşitli programlar vesilesi ile gelen bir protokol olarak biliniyordu.

 

BÜTÜN AÇILIŞLARA KATILDI

Demirel, özellikle dönemin İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen ile yakın ilişkisi biliniyordu. İzmit Belediyesi’nden Büyükşehir’e geçişi ile ilgili projeye de büyük destek veren ve meclisten geçmesini sağlayan Demirel, ilimizde yapılan büyük projelerin hemen hemen tamamının temel atma ve açılış programlarına iştirak etmişti.

out.jpg

 

DEMİREL’E İZMİT’TE SUİKAST GİRİŞİMİ

Kocaeli ile çok sık şekilde yolları kesişen 9. Süleyman Demirel’de İzmit’te suikast girişiminde bulunuldu. 18 Mayıs 1996 tarihinde Outlet Center Alışveriş Merkezi’nin temel atma töreni sırasında İbrahim Gümrükçüoğlu isimli bir eczacı tarafından suikast girişiminde bulunuldu.

 

KORUMASI KURTARDI

Demirel konuşmasını tamamladıktan hemen sonra yanına yaklaşan Gümrükçüoğlu tabancasını çıkardığı anda, şahsın üzerine atlayan koruma müdürü Şükrü Çukurlu kolundan, bir gazeteci ise ayağından yaralandı. Silahın tetik çekme ile değil yere düşüp patlama sonucu yaralamalar oldu.

 

SEBEBİ İSRAİL’Dİ

Olaydan hemen sonra yakalanan ve idam cezası istemiyle hakkında dava açılan Gümrükçüoğlu savunmasında Cumhurbaşkanı’nı öldürme maksadı olmadığını, Türkiye’nin İsrail ile askeri işbirliği anlaşması yapmasını protesto etmek niyeti ile ruhsatlı silahı ile havaya ateş etmek niyetinde olduğunu ve ancak yakalandığını beyan etmişti.

 

1 YIL TEDAVİ GÖRDÜ

Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan kontrollerden sonra Gümrükçüoğlu’na Paranoit Sendrom teşhisi konuldu. Bunun üzerine İstanbul Devlet Güvenlik Mahkemesi, Gümrükçüoğlu'nun Türk Ceza Kanunu’nun 46'ncı maddesi uyarınca ceza ehliyetinin bulunmadığına karar verdi. 1 yıl boyunca Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde gözetim altında tutulan Gümrükçüoğlu 24 Eylül 2013’te yaşamını kaybetti.

dem-001.jpg

 

AKKURT: ÇOK BAŞARILI BİR DEVLET ADAMIYDI

Galaksi AVM ve Ramada Otel İzmit’in sahibi Kemalettin Akkurt, vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in çok başarılı bir devlet adamı olduğunu söyledi. Akkurt, “Rahmetli Demirel, 16 Temmuz 1999 yılında hizmete giren Galaksi Alışveriş Merkezimizin açılışına da katılmıştı. Rahmetli kardeşim İsamettin Akkurt ile arası çok iyiydi. Kardeşimin isteği üzerine Derince’ye geldi ve alışveriş merkezimizin alışını yaptı. Gerçekten de çok mutlu olmuştuk. Bu ülkeye büyük hizmetleri oldu, kendisini sever, sayardık. Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

pal1.jpg

pal2.jpg

pal3.jpg

 

ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

Süleyman Demirel’in vefatının ardından bir açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu da, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in ölümü nedeniyle Güniz Sokak’taki evine gitti. Davutoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Demokrasi üzerine kara bulutlar dolaşırken kendisi mücadele etmiştir. Siyasi tarihimize derin izler bırakmıştır. Ailelerine taziyelerimi ilettim. Bugünden itibaren ulusal yas ilan edilecek. Cenaze namazı Cuma günü Kocatepe Camii’nde kılınacak. Isparta’daki tören için aile ne karar verirse ona göre uygulama yapacağız. Demirel cumartesi günü Isparta’da toprağa verilecek” dedi.

 

TARHAN: DEMİREL, AKP’NİN İKTİDARDAN DÜŞTÜĞÜNÜ GÖRDÜ

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, sosyal paylaşım sitesi üzerinden vefat eden 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile ilgili bir anısını paylaştı. Demirel’e Allah’tan rahmet dilediğini dile getiren Demirel’in kendisini yatırımları dolayısıyla davet ederek onurlandırdığını dile getiren Tarhan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

 

AKP’NİN BİTİŞİNİ GÖRDÜ

“Süleyman Demirel, Türkiye’ye eğitim ve spor alanında yaptığımız yatırımlardan dolayı beni davet edip şahsımı onurlandırmıştı. Ziyaretimiz esnasında başta Kürt sorununu, Obama’nın dünya siyasetindeki yerini, ekonomimizi, Türkiye’nin stratejik konumu hakkında konuştuk. Konuşmamızın sonlarında Demirel bana, ‘Dünyada petrolün önemini yitireceğini ve en değerli şeyin hava, su ve oksijen olacağını’ söylemişti. Süleyman Demirel’in davetiyle yanında bir kaç saat geçirdim, ama o bir saat siyaset anlamında bitirdiğim bir üniversite kadar faydalı olmuştu. Demirel, Türkiye siyaset tarihinde bir dönüm noktasıydı. Vefat ederken diğer bir dönem noktası olan AKP iktidarının da sonunu görmüş oldu. Kendisini fabrikama davet ettiğimde ise bana, ‘Hayır, ben senin okulunu ziyaret edeceğim, okulunda yetişen her öğrenci bir fabrikadır’ demişti. Kendisini yaptırdığım okula davet ettiğimde en kısa zamanda ziyaret edeceğini ifade etmişti.

tah.jpg

 

SÜLEYMAN DEMİREL’İN BİYOGRAFİSİ

Süleyman Demirel, 1 Kasım 1924 tarihinde, Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de dünyaya geldi. Balkanlardan göç etmiş bir ailenin çocuğuydu. 1972 yılında kaybedeceği 1893 doğumlu babası Hacı Yahya Demirel idi. İlköğrenimini İslamköy'de, ortaokulu Isparta'da, liseyi ise Afyon'da tamamladı.

 

İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mezun oldu. 1953 yılında Seyhan Barajı inşaatında proje mühendisi olarak çalışmaya başladı. İşte bu dönemde Başbakan Adnan Menderes'in gözde mühendislerinde biri oldu. 1954 yılında DSİ Barajlar Dairesi Başkanlığı'na getirildi. Bir yıl sonra 1955 yılında daha 31 yaşında iken DSİ Genel Müdürlüğü'ne atandı. Eisenhower Vakfı'nın bursu ile ABD'de eğitim gördü.

 

1960 darbesi ile kapatılan DP'nin yerine merkez sağda kurulan Adalet Partisi'nin 1962 yılında Genel İdare Kurulu üyeliğine seçildi. 28 Kasım 1964 tarihinde yapılan AP'nin Büyük Kongresi'nde genel başkanlığa aday oldu. Henüz 40 yaşındaydı. Büyük kongrede 1679 oyun 1072'sini alarak genel başkan seçildi. AP Genel Başkanı olarak girdiği

 

1965 seçimlerinde yüzde 52.8 oranında yüksek bir oy aldı. Ve AP tek başına iktidara geldi. 12 Mart 1971 muhtırasının ardından istifa etti. 1970'li yıllarda Milliyetçi Cephe Hükümetleri'ni kuran Demirel, azınlık hükümeti döneminde 1980 askeri darbesi ile düşürüldü. 1987 yılında siyasi yasağının kalkmasıyla yeniden aktif siyasete döndü.

 

1991 seçimlerinden DYP'yi birinci parti yaparak yeniden Başbakan oldu. 1993 yılında Turgut Özal'ın vefatından sonra cumhurbaşkanılğına seçildi. Köşk'ten ayrıldıktan sonra aktif siyaset içinde yer almadı. Ancak her zaman siyasi gündemin odağında yer aldı. 1965-1993 yılları arasında 7 hükümette toplam 12 yıl başbakanlık yaptı. 31 yaşında DSİ Genel Müdürü, 40 yaşında AP Genel Başkanı ve 41 yaşında Başbakan oldu. Sürekli kullandığı fötr şapka simgesi oldu. Vatandaştan bürokrat ve bakanlara kadar herkes kendisinden "Baba" diye bahsediyordu.

17 Haziran 2015 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR