Pala: Yıkımda kararlıyız

İzmit Belediyesi tarafından yapılan tespit sonrasında Orman Arazisi içerisinde kaçak yapıların encümen tarafından yıkılmasına karar verildi. Bu karar...

İzmit Belediyesi tarafından yapılan tespit sonrasında Orman Arazisi içerisinde kaçak yapıların encümen tarafından yıkılmasına karar verildi. Bu karar sonrasında kaçak yapı olduğu tespit edilen 4 bina yıkıldı. Sırada 23 bina daha var. 1966 yılında kadastro tapulandırması geçen bölgede bir şahsa tapu çıkarıldı, çıkarılan bu tapu daha sonra bölünerek ardından hisseli duruma getirildi. Köy olduğu dönemde yapılan bu uygulama sonrasında bir çok sorun gün yüzüne çıktı.

 

“VATANDAŞIN ELİNDEKİ TAPULAR HİSSELİ”

4 binanın yıkılması sonrasında kamuoyunda çıkan tartışmalar hakkında İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Pala değerlendirme yaptı. Pala, “Burası “Batı Alikahya Orman Bölgesi” diye geçen bir yerdir. İmar planlamasında orman alanı olarak gözükmektedir. Vatandaşların ellerinde bulunan tapular hisselidir. Arazi üzerinde 100 kadar ev bulunuyor. Bu evlerin bir kısmı köy olduğu zaman bir kısmı kent olduğu zaman yapılmıştır. Arazinin tamamıyla ilgili mücadelemiz vardır. Özellikle yeni yapılan kaçak yapılar üzerinde duruyoruz. Ev yapmaya kalkan vatandaşı uyarıyoruz. Tapu var diye ev yapılacak değil” ifadelerini kullandı.

 

“TEBLİGAT YAPILMIŞTIR”

Pala, “Evleri yıkılın vatandaşlar çıkıyor, ‘Benim elimde tapu var. Bana uyarı yapılmadı’ diyor. Evraka bakıyorum Aralık ayının 11’nde bu kişiye tebligat yapılmış. Bina temel durumundayken mühürlenme işlemi yapılmış. Vatandaş mühürlü yer olmasına karşın inşaatına devam etmektedir. Vatandaşa yaptığımız tebligatta para cezası veriliyor. Bu işin sonunun yıkım olduğunu kendisine iletiyoruz. Ardından bir kat daha bina yapılıyor. Kaçak yapının tespiti sonrasında encümen tarafından yıkım kararı alınıyor. Encümen kanun gereği yıkım kararı almak durumundadır” dedi.

 

“TAVRIMIZ NETTİR”

Kanun gereğince kaçak inşaata para cezası kesmek durumunda olduklarını ekleyen Adnan Pala, “Yıkım sonrasında bu vatandaşlar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. Mahkeme gereken yargılamayı yapmaktadır. Vatandaş yıkıma karşı direnç göstermesine karşın belediye olarak biz yıkımda kararlıyız. Yarın olabilecek bir depremde zarar görmeleri durumunda bunun hesabını kim verecek? Yıkım konusunda tavrımız nettir.

Bunun yanı sıra ruhsatı olmayan yerlere hazır beton satan firmalara uyarılar yapılmaktadır. Kaçak yapılaşma durumunda çok önemli mesafe alınmıştır. Her seçim döneminde mantar gibi binalar oluşuyordu. Şimdi böyle bir durum yok” değerlendirmesinde bulundu. Serkan BORLAK

12 Mart 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

vatandaş - Helal olsun saral' a da bu kural uygulanması lazım.bakmasın bu gibi kaçak yapı yapanların yanında yer alan artislere.

Yanıtla . 0Beğen 12 Mart 15:06
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR