Derince’de her şey satılık

        Derince Belediyesi Meclisi’nin haziran ayı toplantısı önceki gün yapıldı. Belediye başkanı Ali Haydar Bulut, Çenesuyu AŞ’nin bünyesinde buluna...

 

 

 

 

Derince Belediyesi Meclisi’nin haziran ayı toplantısı önceki gün yapıldı. Belediye başkanı Ali Haydar Bulut, Çenesuyu AŞ’nin bünyesinde bulunan sahildeki işletmeler, sahil sosyal tesisleri, katlı otopark, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi ve Yenikent Çim Halı Tesisleri’ni 10 yıllığına, Çenesuyu fabrikasını ise 30 yıllığına kiralama ihalesini meclise getirdi.

 

SAYIŞTAY UYARDI

Toplantıyı AKP İl Başkan Yardımcısı Ahmet Berberoğlu, AKP İlçe Başkanı Ahmet Ark, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, MHP İlçe Başkanı Emin Şimşek ve muhtarlar takip etti. Toplantıda konuşan belediye başkanı Ali Haydar Bulut, yan kuruluşları olan Çenesuyu AŞ’nin, belediyenin açtığı ihalelere girerek bazı tesisleri işlettiğini, ancak Sayıştay tarafından bu işletmeleri belediye yan kuruluşunun işletemeyeceğini söylediği hatırlattı. Bulut, bu nedenle kamu yararı gereği buraları 10 yıllığına kiralayacaklarını söyledi.

 

CHP’DEN 5 YIL TEKLİFİ

Konu hakkında söz alan CHP’li Nihat Değer, “Belediye borç batağında. Sizde bunları satarak ya da kiralayarak bu borçtan kurtulmak istiyorsunuz, ama bu 3 yıl ya da sadece sizin döneminizi kapsayan 5 yıl olabilir. Sizden sonra gelecek yönetimin önünü neden kesiyorsunuz. Ayrıca aynı parti tarafından yönetilen belediyenin borçları hakkında açıklama yapmalısınız. 10 yıla karşıyız. Çenesuyu ile ilgili araştırma önergemizi göz ardı etmeyin” dedi. CHP’li Yılmaz Filiz de özelleştirmenin uzun süre olmasını doğru bulmadıklarını söyledi.

 

MHP Yetki kimin

MHP grubu adına konuşan Hakan Karakaş ise sahillerin Büyükşehir bünyesinde olduğunu belirterek, “Kıyı kanununa göre sahillerin yetkisi kimde, belli değil. Ayrıca işletmeler Çenesuyu’na kira ödemiyormuş. Sizin yarın bu işletmeleri kiraya verdiğinizde oradaki diğer firmalar çıkmıyorum, yetki sizde değil derse ne yapacaksınız. Kiralamalar, okullar ve STK’lar ile siyasi partiler için olumsuz sonuçlar doğuracağını düşünerek çıkıyoruz. Eğer kiralamada ısrar edecekseniz sadece kendi döneminizi kapsamasını istiyoruz” dedi.

 

AKP’LİLER OYLARI İLE

Belediyenin kuruluşlarının 10 yıllığına kiralama yetkisi verilmesi MHP ve CHP’li üyelerinin ret oyu vermesine rağmen, AKP’li meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi. Konu hakkında konuşan Başkan Bulut, “Biz 10 yıla kadar diyoruz, eğer kamu yararı bulursak 10 yıl yaparız yoksa zaten 3 yılına kadar yetki encümende duruyor” dedi.

 

ÇENESUYU DA KİRALANACAK

Oylamanın ardından Çenesuyu fabrikasının da 30 yıllığına kiralanması için gündeme alınan maddenin görüşülmesine geçildi. Başkan Bulut, önceki döneminde Çenesuyu’nu marka yapabilmek için büyük çaba gösterdiğini belirterek, “Avrupa’ya giderek yeni makineler aldık. Çenesuyu’nu Türkiye’ye tanıttık. Şimdi ise uğraşmak, sucu başkan olmak istemiyorum. Buradan temin edilecek gelir ile yeni projeleri hayata geçireceğiz. Alacak firma ise yatırımlar ile Çenesuyu’na değer katacaktır” dedi.

 

ÖNCE İNCELENMELİ

CHP’li Nihat Değer, Çenesuyu’nun bir marka haline geldiğini belirterek, “Şimdi siz altın yumurtlayan tavuğu kesiyorsunuz. Firmanın denetlenmesini istemiştik. Borcu nedir bilmeliyiz. Burası mali açıdan meclis üyelerine açılmadan böyle bir kiralamaya onay vermeyiz” dedi. MHP’li Ali İhsan Altın ise, Çenesuyu’nun denetiminin meclis üyelerine açılması gerektiğini söyleyerek, “Bu olmadan kiralama doğru olmaz. 10 milyon lira ciro yapan bir kuruluş olduğu söyleniyor. Öyleyse neden satıyorsunuz. Ayrıca aylık 20 bin TL huzur hakkı aldığınız söyleniyor. Bunu da açıklayın” diye konuştu.

 

HALK AĞZI İLE KONUŞMA

Altın’a tepki gösteren Başkan Bulut ise, “Halk ağzı ile konuşma. Benim 20 bin TL huruz hakkı almadığım çıkarsa söylediğin söze pişman olursun. Çenesuyu ticari bir şirket. Burayı devlet kurumları her yıl denetliyor. Son iki yılın denetimini sizlere aktarırız. Böyle afaki konuşmak meclis üyesine yakışmaz” dedi. Yapılan oylamada Çenesuyu’nun 30 yıllığına kiralanması teklifi AKP’lilerin oyları ile onaylandı.

 

KAHVALTI YAPACAKLAR

Toplantıda ayrıca Derince’de yeni baz istasyonu kurulması için belirlenen noktaların komisyonda görüşülmesi için madde komisyona gönderildi. Ayrıca Belediyespor AŞ’nin Derince Stadı’nda stadında maç oynama isteği de komisyona havale edildi. CHP’li Ali Kocatürk’ün afetlerle ilgili sorusuna ile Başkan Bulut, afet planı hazırladıklarını söyledi. Öte yandan meclis üyelerinin tanışması amacı ile gelecek hafta içinde bir kahvaltı programı tertipleneceği bildirildi.

04 Haziran 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR