CHP’li vekillerin ortak görüşü: AKP, 2 vekil kaybedecek

Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayları ilimizdeki yerel basınla buluşmalarındaki son toplantısını gazetemizle yaptı. Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KY...

Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayları ilimizdeki yerel basınla buluşmalarındaki son toplantısını gazetemizle yaptı. Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) binasında güzel bir atmosferde kendileriyle buluştuk, malum gündem olan 7 Haziran seçimleri ile ilgili olarak çok özel bir söyleşi yaptık. Gazetemiz adına bu özel buluşmada Baş Yazarımız Tanzer Ünal, Yazı İşleri Müdürümüz Mesut Akbulut, Haber Müdürümüz Bülent Ekinci ve editörümüz Mehmet Özmen ile muhabir arkadaşımız Muharrem İbrahimoğlu bu özel buluşmada hazır bulundu.

 

CHP’nin ilimizdeki vekil adaylarından dördü ile bu özel toplantıda bir araya gelme fırsatı bulduk. İlk sıra adayı olarak değerlendirilen Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Haydar Akar, Tahsin Tarhan ve Cuma Karavar da sorularımıza çarpıcı şekilde yanıtlar verdiler. Özel değerlendirmelerinde ise genel olarak hedeflerinde AKP iktidarı vardı.

 

Ancak bu süreçte en çok dikkat çeken nokta ise, geçtiğimiz yerel ve genel seçimlerin aksine CHP’deki yeni yüzlerin partiye kazandırdığı olumlu sinerjiydi. Allah’ı var, her ne kadar partinin yeni bir ismi olsa bile Cuma Karavar, gerçekten büyük bir heyecan içinde. Örgüte kısa sürede adapte olmuş. Bu durum onun çalışmalarına da olumlu yansıyor.

 

Liste başı olan Fatma Kaplan Hürriyet ise, tam anlamıyla bir abla görünümünde. Örgütte belki de en olumlu değişikliklerinden birisi. Takdir etmek gerekir ki, gerçekten çok çalışıyor. Büyük emek sarf ediyor. Örgütün genel merkez yönetiminin kendisine biçtiği liste başı sorumluluğunun farkında. Bu bilincin verdiği heyecanı kendisi ile sohbetinizde kesinlikle size yansıtabiliyor. Bu da yeni vekilimiz olarak kendisinden çok şeyler bekleyebileceğini açık bir şekilde gösteriyor.

 

Adaylardan Tahsin Tarhan da, açıkçası net yapısı ile farklı bir karaktere sahip. Elbette bu durumda bir sanayici, yani işveren olmasının da etkisi var. Her ne kadar ciddi bir kişiliğe sahipse de bunu karşısındaki şahsa en az şekilde hissettiriyor. Doğal olarak da kendinden emin olduğu gibi bir fikre kapılıyorsunuz Tarhan hakkında. Ayrıca bütün partilerin adaylarını şöyle bir çek ettiğinizde meseleye en profesyonelce yaklaşan birkaç adaydan birisi olarak sevgili Tahsin Tarhan’ı gösterebiliriz.

 

Ve Haydar Akar…

Her ne kadar listenin ikinci sırasında olsa da, saz genelde O’nun elinde. Meclis tecrübesi ile de ister istemez herkes kendisini lider pozisyonunda görüyor. İyi bir ekip adamı. Söylediklerinin nereye gideceğinin farkında. Genel Başkanına ve partililerine, örgütüne gerçekten güveniyor ve sadık. 4 yıllık dönemdeki tecrübesini de konuşturmayı başarıyor. Haliyle bu durum onu biraz farklı kılıyor. Şayet Haydar Bey gibi bir isim AKP ya da MHP gibi partilerde yer alsaydı, belki bugün çok daha farklı seçim tahminleri üzerine yorumlar yapıyor olabilirdik…

 

Bu kısa değerlendirmenin ardından sohbetimize başlıyoruz. Biz soruyoruz, CHP’li adaylar yanıtlıyorlar…

 

İlk olarak kendilerine en çok merak edilen konuyu soruyoruz ve nasıl bir seçmen profili ile karşılaştıklarını öğrenmek istiyoruz.

 

Aslında başlarda biraz tedirgin olduklarını, ancak zamanla bütün sorunları aştıklarını dile getiriyor CHP’liler. Çünkü iktidarın yanlış yönlendirmelerinden vatandaşın artık kurtulduğunu, halkın siyasi vaatlerde kendilerinden bir şeyler görmek istediğini söylüyorlar. Hatta Haydar Akar, bir açıklamasında, “Geçmiş seçimlerdeki gezilerimizde vatandaşımız bizi dinlemiyordu bile. Kahveye girdiğimizde oyununu bırakmayanlar vardı. Şimdi ise durum çok farklı. Tabi yine de dinsel temalı tepkiyle karşılaşıyoruz. Elini vermeyen, broşürü gördüğünde “Biz Müslüman’ız” diyen, Diyanet’i kaldıracaksınız diyen var. Bunlar eskiye göre çok azaldı. Eskiden 10 ise şimdi 1 diyebilirim” diyerek siyasi mecradaki sorunları da en anlamlı şekilde bizlere aktarıyor.

 

Söz hemen buradayken CHP’nin vaatleri ile ilgili halkın tepkisini soruyoruz Akar’a. Yine içten ve samimi bir yanıt geliyor kendisinden:

“Örneğin biz emeklilerle ilgili şeyler söylerken bir tanesi “Nasıl vereceksin?” diye sorunca yanındakiler ona tepki gösteriyor. Onlara “Sana ne kardeşim! Sen oyunu vereceksin, inanacaksın, sonrasında bu beklentini dile getireceksin” diyorlar. Bu açıdan seçim projelerimizin halkta karşılık bulduğunu gördük. Şuna inanın AKP’liler kahvelere giremiyor, pazarlardan kovuluyorlar. Kandıra’daki bir programımız sırasında AKP’nin de bir kadın adayı oradaki pazarı ziyaret etmek istemi. Sonra haber aldık ki, bu adayı kadınlar pazardan kovmuş. Benzer tepkileri birçok yerde görüyorlar…”

Ne kadar sorunlu bir hal değil mi… Tek başına iktidar olan bir partinin, üstelik bir kadın adayı, temsil ettiği siyasi yapının en güçlü olduğu bir bölgede böylesine bir olayla karşılaşsın. Sadece bu bile 7 Haziran seçimlerinin belki de çok ilginç sonuçlara gebe bir hal olduğunu bizlere, aslında tüm Türkiye’ye gösteriyor…

Evet, bu ilginç olayın anlatılmasından sonra dilerseniz sözü hiç kesmeden CHP’li adaylara, İl Başkanı Cihat Altunyuva’ya, İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ile kadın kolları başkanlarına bırakalım. Çünkü bu sohbeti okumaktan gerçekten büyük keyif alacaksınız…

 

“AKP’lilerin morali çok bozuk”

Emeklilerle ilgili projelerinizin yansıması nasıl?

HAYDAR AKAR: Emekliler çok pozitif. Değişik şeylerle karşılaşıyoruz. Kulağımıza söyleyenler, elimizi sıkarken söyleyenler, “Bu kez sizinle beraberiz” diyenler var. Artık insanlar bıkmışlar. Geçim sıkıntı onları zorluyor. Az da olsa ‘Kaynak nerede?’ diye soran var. Espriyle yanıt veriyorum ben de, “Hadi imzala bir kağıt. CHP iktidara geldiğinde alacağın iki ikramiyeyi Kızılay’a bağışlayacağım yaz’ diyorum, fakat “Yok ya ben keriz miyim, imzalar mıyım?” diyor. Yani alsında inanmak istiyorlar, ancak o bastırılmış siyasi duyguları, bunu reddetme noktasına getiriyor bazılarını.

 

Sürecin başlangıcıyla, şimdi arasında nasıl bir fark var? Çünkü üç gün kaldı…

HAYDAR AKAR: Çok büyük fark var. Pozitif enerji alıyoruz. Başta çok inandırıcı gelmemişti. Vatandaş kaynak sormuyor, sadece ‘Verecek misiniz’ diyor. Biz de “Bunu vermezsek bir daha CHP’ye oy vermeyin” diyoruz. Genel olarak insanların samimiyetle yaklaştıklarını görüyoruz.

 

AKP de zaten en fazla sizin emeklilere vereceğiniz ikramiyelere karşı çıkıyor.

HAYDAR AKAR: AKP’liler, anketler sonucunda kendileri de bu kentte iki milletvekili kaybedeceklerini anlamış vaziyetteler. Morallerinin çok bozuk olduğunu duydum. Son demlerini oynadıklarının onlar da farkında. Bakan Fikri Işık, Ford işçilerine seslenirken çıkıp diyor ki “İşçilere bin 500 lira verilirse, istihdam azalacak, üretim düşecek ve kepenkler inecek” diyor. Ancak inandıramıyorlar. Vatandaş bağırıyor “Yeter artık gitsin bunlar” diyor. Böyle bir algıyla karşı karşıyayız. Çok sürpriz bir sonuç bekliyorum ben açıkçası. Türkiye genelinde yüzde 35’in üzerinde oy almayı hedefliyoruz. AKP’nin de oyunun minimum yüzde 38 olduğu söyleniyor. Bu oran düşecektir.

 

Korku hissettiniz mi toplumda?

HAYDAR AKAR: Ben ona bir örnek vereyim. Kandıra’da programın ardından köy muhtarıyla yemek için bir yere oturduk. Oradaki garson ‘Ne alırdınız sayın vekilim’ dedi. Ben de garson olduğunu sorunca öğrendim. Kısa bir sohbet ettik. İzmit’te oturduğunu, haftada bir gün gidip geldiğini, her şeyin çok yolunda ve mutlu olduğunu söyledi. Ben de “Yapacak bir şey yok o zaman çok güzel” dedim. Sonra muhtar içeri girdiğinde benim hangi partinin milletvekili olduğumu sormuş, muhtar da CHP’den olduğumu söyleyince, “AKP’li vekil sandım, aslında ben MHP’liyim” demiş. AKP’den herkes korkuyor yani. En son Can Dündar’ın yaşadığı, daha önce başka gazetecilerin de yaşadığı, hakimlerin, savcıların yaşadığı zaten ortada. Kimse ağzını açamıyor. Bu yüzden ben toplumun gerçekten gizli bir şekilde sürpriz yapmayı beklediğini düşünüyorum.

 

Size göre tablo değişecek. Anket şirketlerinden sizin güvendiğiniz ve gerçeği yansıttığını düşündükleriniz var mı?

HAYDAR AKAR: Ben anket firmalarının çok yanılacağını düşünüyorum. Türkiye’de yanılma payının bir buçuk olduğunu söylüyorlar, ancak ben bu oranın üçlere beşlere çıkacağını düşünüyorum. Çünkü sürekli toplumdayız. Biz de atık toplumun nabzını tutabiliyoruz. Bizim reklam kampanyamız da projelerimizin anlatılmasında çok etkili oldu. Çünkü bizim 2011 yılında da vardı projelerimiz, asgari ücretten vergiyi kaldıracağımızı söylüyorduk ama bin 500 yüz lira olacağını söylemiyorduk. Bu sefer daha somut projelerle halkın karşısına çıktık. Merkez Türkiye projesi ülkenin ihtiyacı olan bir proje. Anadolu’dan merkezlere göçü engelleyecek hatta Anadolu’ya göçü başlatacak bir proje. Bu proje Atatürk’ün 1923’te başlattığı ekonomik kalkınma modeline çok uyuyor. Şeker pancarının olduğu yerde şeker fabrikası, pamuğun üretildiği yerde pamuk fabrikası gibi bizim Merkez Türkiye projesi tamamen Türkiye’nin kalkınmasına ve geleceğine yönelik.

 

Kandıra nasıl geçti? Kandıra Belediyesi’nde 20 çalışanın seçimden sonra işten çıkacağı söyleniyor. Bu konuyla ilgili bir konuşma geçti mi ziyaretinizde?

HAYDAR AKAR: Bu görüşmede pek yerel konuşmadık açıkçası. Kandıra’daki yolların duble yapılmasıyla ilgili konuştuk. Türkiye’nin en çok ölümlü kazası orada oluyor. İhaleye çıkıyoruz demelerine rağmen hala bir şey yapmadılar. Orada asıl tehlikeli olan şey Sungurlu Barajı. Bu baraj İSKİ tarafından yapılıyor ve eskiden Kocaeli’deki nereye giderseniz gidin İSKİ’den izin almak zorundaydınız. Kocaeli için ben hep şunu söylemeye çalışıyorum. Biz İstanbul’un su kaynağı değiliz. Biz nereden su alacağız? Tarımla uğralan vatandaşların su ihtiyacını sağlayacak gölet için bile izin vermiyor İSKİ bize. Son 4 göletin yapımına da İSKİ şerh koydu. Kent sahipsiz. Kandıra’da arıtma var diyorlar ama kanalizasyon sularının orada denize akıtıldığını ben tespit ettim. Denizlerimiz hızla kirletiliyor. Kocaeli’nin problemi çok.

 

“Savunma değil, atak yapıyoruz”

Fatma Hanım’a dönelim, kadın olmanın avantajları neler?

FATMA KAPLAN HÜRRİYET: Bir kere her kapıyı rahatlıkla açabiliyorsunuz. Ayrıca kahvelere de gidebiliyoruz. Yeri geliyor erkek vekillerin giremediği evlere çat kapı girebiliyorsunuz. Evde içilen bir bardak çayın samimiyeti hiçbir yerde olmaz. Halk da “Bak CHP evime geldi” diyor ve yakınlarına, akrabalarına bizi anlatıyor.

 

“GERÇEKLERİ ANLATIYORUZ”

Kapıda kalıp anlattığınızda kısaca anlatmak zorundasınız. Ayrıca halk da projelerimizi iyi takip etmiş, yani bilgi sahibi. Geçmişteki inandırma sorununu bu seçim sürecinde yaşamıyoruz. Savunmada değil ataktayız. İnanmayanlara gerçekleri anlatıyoruz. Halk zaten projelerimizi bildiklerinden daha çok inandırma kısmında vatandaşla konuşuyoruz.

 

“Projelerimize destek büyük”

Tahsin Bey, geçen seneden bu yana sahada ne değişti?

TAHSİN TARHAN: Değişen çok şey var. Her şeyden önce daha rahatız. Çünkü CHP’nin programı halkın sorunları tespit edilerek hazırlanmış. Emeklilerle, asgari ücretle, yoksullukla ilgili projeleri, Merkez Türkiye çalışması da gündeme gelince ilgi ve destek çok arttı. Yerel seçime göre daha fazla sıcaklık var. Gebze bölgesinde sıkıntılı olabiliriz. İzmit kent, ama Gebze böyle değil. İnanılmaz bir nüfus artışı var. Ama Darıca oldukça iyi, Çayırova iyi.

 

Tahsin Bey, CHP, sizin Büyükşehir adayı olduğunuz dönemde 268 bin oy aldı. Bu seçim döneminde CHP’nin oy hedefi ne kadar?

TAHSİN TARHAN: Diğer partilere bağlı. Hedef hepsini almaktır elbette. Şu kadar oy alacağız diyemeyiz. Bu halkın iradesine ipotek koymaktır. Diğer partileri de ele almalıyız. HDP’nin inanılmaz bir çıkışı var. Saadet Partisi ne kadar oy alacak, bunların aldığı oy barajı aşan partilere gidecek. Ama yerel seçim sonuçlarına baktığımız zaman 6-4-1 oluyor. Burada MHP’nin aldığı oy oranı en önemlisi.

 

“CHP’ye büyük destek var”

Cuma Bey, siz CHP’de bulunmaktan mutlu musunuz? Seçim çalışmaları nasıl gidiyor?

CUMA KARAVAR: Benim ilk milletvekili seçimim. Bunu da ben özel sektör gibi düşünerek hareket ettim. Nasıl ki özel sektörde çok çalışarak insan bir yererle geliyorsa, biz de şimdi ailem, sevdiklerimle beraber sahadayız. Burada çok iyiyiz. İnsanlar söyledikleriyle sandığa giderse, CHP’nin çok iyi bir sonuç alacağından kuşkum yok. CHP iktidara gelecek. Ama söylem ve eylemler farklı ise diyecek hiçbir şeyim yok. Ben ilk defa CHP’deyim, köyleri geziyorum. Halkın genel bakışı çok iyi. Mesele dindarlıksa ben de dindar bir kişiyim. Umreye de hacca da gittim. CHP’yi dinle, dinsizlikle itham etmek doğru değil.

 

AKP’nin Kürt bir adayı yok. Bu noktada HDP’ye bir kayma var. Sizden dolayı Kürt seçmenin oylarının CHP’ye gelmesi gibi bir durum olur mu?

CUMA KARAVAR: Kürt kökenli hemşerilerimizim AKP’de olmaması gerektiğini daha önce anlatmıştım. Bunun üzerine Bakan Fikri Işık, yüzlerce Kürt kökenli dernek başkanı ve kanaat önderlerini toplayarak yemek verdi. Orada bazıları beni sorunca, “Bu tehlikeli bir oyundur. Bunu sizin söylememeniz lazım” diyor. AKP’den CHP’ye de HDP’ye de oy kayıyor. Doğu tarafından HDP’ye aşırı bir kayma var. Benim için de oy gelir. Ama diğer kesimlerden; mesela AKP’nin delegesi, kağıdı attı önüme, “Oyun sana geleceğini namusun gibi bil” dedi.

 

Altunyuva: Seçimlere hazırız

Örgüt gözü ile durum nedir?

CİHAT ALTUNYUVA: Seçimlere hazırız. Son ana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sandık görevlisi, okul sorumlusu gibi tüm işlemler tamamlandı. Şu anda resmi olarak 3 bin 578 sandık var. Bütün sandıklarda görevlimiz olacak. Gönüllü müşahit ordusu kuruyoruz. Biz parti olarak her sandık için üç müşahidi görevlendiriyoruz. Ama bu sayı çok daha fazla olacak. Seçimlerde genel merkezdeki sistemi uygulayacağız. Genel merkezimizin sistemi de zaten Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile koordineli. Bizim sistemimize ıslak imzalı tutanaklar girildiğinde sistem hemen alarm veriyor ve YSK’ya giderek itirazda bulunuluyor. Bu sistem sadece bize değil, AKP’ye de MHP’ye de gidiyor. Buradaki tek endişe, polislerin görev kağıtlarını sandık başında bırakmaları. Bu konuda da görev kağıtlarının fotokopisini bırakmasını istiyoruz. Böylece bir polis bir yerde oy kullanabiliyor. Orijinal belgesi olmayan kimseye oy kullandırtmayacağız.

 

“Ülkede korku salıyorlar”

Mehmet Başkan, İzmit ne yapıyor?

MEHMET ÜMİT KÜÇÜKKAYA: Bence bu seçim çok şaşırtacak. Oy verme konusunda rengi çok belli olan insanlar üzerinde konuşuluyor. Ama Türkiye’de yıllardır iktidarı belirleyen seçmeni siyasetsiz seçmen olmuş. Beyaz kadın yüzünden Tansu Çillere, limon gibi sizi sıkacak deyip Erdal İnönü’ye oy verebilen, zaman zaman değişen ve değişimleri de siyasal matematikle açıklanamayacak olan siyasal seçmenin matematiği çok değişik olacak. Bu seçmen minimum yüzde 25’i temsil ediyor.

 

30 Mart seçimleri için çok çalıştık. Ama son hafta AKP mitingi bizim için adı olmayan bir kabus oldu. Son yerlere ikinci üçüncü gidişlerimizde aynı suratla karşılaşıyoruz. Biz bile son hafta böyle şok yaşadık. Ondan sonra herkes geriye doğru açıkladığında hep o son haftadan bahsetti. AKP de miting yaptı, biz de miting yaptık ama mitinglerdeki en önemli şey o güç ve korku. Başbakan ve Cumhurbaşkanı tüm ülkede o korkuyu yaymaya çalışıyor. Vergi artırmadan tutun da kriz çıkar söylentilerine kadar. O korkuyu yayabilecek bir baskıyı bu sefer yaratamadılar. O büyü bozuldu. Bu toplum uzun süredir birlikte bir şey yapma olgusunu kaybetti, en sonunda Gezi’de bir araya geldi, sokağa çıktı. İnsanlar yeter artık dedi. CHP’nin projeleriyle birlikte insanlar alternatifin olduğunu da fark ettiler. Bunların yanında HDP’nin korkusuyla MHP’ye oy verecekler. O gün o seçmen o sandıkta çok garip kararlar vermiş olabilir.

 

Kadınların hedefi Solakoğlu

İl Kadın Kolları Başkanı Hülya Hanım’a da süreci soralım. Sizce süreç nasıl gidiyor?

HÜLYA YOLCUBAL: Bizim hedefimizde Tamer Solakoğlu var. Bütün seçimler kadınların omuzlarının üzerindedir. Kadınlar gerçekten çok ciddi çalışıyor. Burada iki tane ekip var. Fatma Hanım’ın mahallesi, o ve onun çevresinde çalışan Hale Hanım’ın bir ekibi var. Her ilçenin bir ekibi var. En son yerel seçimlerde bizim için ‘O mahalle zor’ diye bir kavram vardı. Kapılar açılmıyordu, sopalarla kovalanıyorduk, içeriye alınmıyorduk, kendimizi dinletemiyorduk. Ama bu seçimde, bu dönem zor bölgemiz yok. Çünkü artık tüm kapılar bize açılıyor. CHP Kadın Kolları olduğumuzu söyledik. Alır mısınız bizi içeri dediğimizde çok olumlu dönüşlerle karşılaştık.

 

HDP barajı aşarsa, Kocaeli için ne görünüyor? Buradan milletvekili çıkar mı?

HAYDAR AKAR: Ben buradan çıkarabileceğini düşünmüyorum. AKP’nin kaybettiği iki milletvekilinden birini kim paylaşacak bunu tartışmak gerek. Ama oransal olarak baktığımızda HDP, MHP’nin yarısından fazla almış olması lazım. MHP 16’ın üzerine çıkarsa ikinciyi çıkartabilir, HDP de sekizin üzerine çıkarsa bir tane milletvekili çıkartabilir. Böyle bakmak lazım.

 

CUMA KARAVAR: HDP ile ilgili, onlar söylemlerini hayata geçirirlerse, burada bir milletvekili alırlar. Bir değişiklik olmazsa ben öyle görüyorum. AKP’nin yedisi kesinlikle gitti. Ben şu an AKP’ye dörtten fazla şans tanımıyorum. Ben sahada gezdiğim izlenimlere dayanarak bunu söylüyorum. MHP’yi bilmiyorum ama HDP’ye ciddi bir kayma var. HDP’nin kanaat önderleri de benim gibi muhafazakar insanlardır ve adamlar Kur’an’a el basarak “Artık AKP’ye oy verilmeyecek” dediler. Şu anda AKP’nin buradaki yaklaşık yüz altmış bin oyu zaten doğu kökenli vatandaşlarımızdan.

05 Haziran 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR