Yaşar Şanlı: Güneşi balçıkla sıvayamazsınız

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Yaşar Şanlı, Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şubesi’nde yaptığı basın açıklamasında Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin yürütme kara...

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Yaşar Şanlı, Türk Eğitim-Sen 1 Nolu Şubesi’nde yaptığı basın açıklamasında Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nin yürütme kararını durdurduğunu ve bunun hala ülkede bağımsız mahkemelerin olduğunu gösterdiğini söyledi. Yaşan Şanlı ile birlikte TES Şube Sekreteri Feyzullah Divli, TES Teşkilat Sekreteri Murat Olgun, TES Mevzuat Sekreteri Yalçın Kanyılmaz, TES Mali Sekreteri Recep İmamoğlu ve TES İl Yöneticisi Mete Domaç basın açıklamasına katıldılar.


YÜRÜTMEYİ DURDURDU

Başkan Yaşar Şanlı yaptığı açıklamada, “Hukuksuzluğun hukuka dönüştüğü, mahkeme kararlarını uygulamamak için keyfi görüş yazılarıyla hakkın, vicdanın ve ahlakın delik deşik edildiği bir döneme şahit oluyoruz. Haksız yere görevden alınan müdürler, komik mülakatlarla müdür yapılan yandaşlar, mahkeme kararlarını uygulamama adına uydurulan gerekçeler, yeni yönetici atama yönetmeliği, görüş yazıları, daha neler neler var ” dedi. 


GÖREVE İADE

“Ama güneş balçıkla sıvanmıyor işte” diyen Şanlı, “Bu ülkede hala bağımsız mahkemeler var. Bakanlığın görüş yazısından vazife çıkarılarak Yeni Yönetici Atama Yönetmeliği bahanesiyle görevine iade edilmemiş okul müdürlerimizden Sayın İsmail Hakkı Yılmaz, Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’ne dava açmış ve mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti” ifadelerini kullandı.

 

TARİHİ BİR KARAR

Sendika Başkanı Şanlı, “Bu durum üzerine Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Bölge İdare Mahkemesine Yürütmeyi Durdurma kararının iptali için dava açtı ve gerekçe olarak da Yeni Yönetici Atama Yönetmeliğini gösterdi. Bu vesileyle bu davaların artık konusuz kaldığını iddia etti. Lakin Sakarya Bölge İdare Mahkemesi hukuka olan güvenimizi tesis edecek bir karara imza atarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün itirazını reddetti ve eski yönetmeliğe göre işlem yapılması gerektiğini, bu noktada Kocaeli 1.İdare Mahkemesinin verdiği kararın hukuka uygun olduğunu oy birliğiyle kabul etti.

 

“YENİ BİR FIRILDAK”

Peki, şimdi ne olacak? Bakanlığın ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğünün önünde iki yol var. Ya hukukun gereğini yaparak görevinden haksız yere alınan okul müdürlerini yerlerine iade edecek ve bu vesileyle hala hukuk devletinde yaşadığımızı kamuoyuna gösterecek, ya da yeni bir fırıldak uyduracak” dedi.

 

VALİYE SESLENDİ   

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na seslenen Sendika Başkanı Şanlı, “Bu vesileyle buradan bir kere daha sesleniyoruz. Gelin hukukun üstünlüğü noktasında birleşelim ”dedi. Serkan BORLAK

06 Ocak 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR