İsmail Özkar: Aday tanımam ezer geçerim

Herkes onu Turbo İsmail diye bilir, yerinde duramayan girişken tavırlarıyla her ortama ayak uydurabilen İsmail Özkar, etrafında olup biten her şeyi k...

Herkes onu Turbo İsmail diye bilir, yerinde duramayan girişken tavırlarıyla her ortama ayak uydurabilen İsmail Özkar, etrafında olup biten her şeyi kendine görev edinen bir yapıya sahip. Belki de 5 dönemdir muhtar kalabilmesinin sırrı da bu. Bu hafta İsmail Özkan’ı konuk aldık, Pazartesi Röportajlarına. 22 yıl boyunca yaptıkları ve ileriye dönük planlarını öğrenmek için...

 

18’İNCİ YAŞI ONUN İÇİN MİLAT OLDU

Sizlere biraz Özkar’dan bahsedeyim. Turbo İsmail, 1959 yılında Kullar’da dünyaya geldi. İlkokulu burada bitirdikten sonra amcasının kamyonunda muavinlik yaptı. 18’inci yaşı onun için milat oldu. Yaşını doldurur doldurmaz ehliyet aldı ve ehliyeti aldığı gün bir kamyonda şoför olarak işe başladı. Tarih benim de doğduğum yıl olan 1977. Şoförken 1994 yılında yapılan muhtarlık seçimlerinde o dönem adı Ovacık olan mahalleye adaylığını koydu. Kimse ihtimal vermiyordu ama o seçimi kazandı ve muhtar oldu. O günden beri de muhtarlık yapıyor.

 

SADECE MUHTARLIK YAPMIYOR

Sadece muhtarlık mı yapıyor? Hayır, cami derneği yönetiminde görev aldı, İzmit Muhtarlar Derneği’nde yönetici oldu. Şuan da Süleyman Şen’in yönetiminde Kocaeli Muhtarlar Derneği’nde görevli. Aynı zamanda konfederasyonun yönetim kurulunda bulunuyor.  Kocaeli Şoförler Cemiyeti’nin yönetim kurulu üyeliğini yaptı. 2012’de Başiskele Muhtarlar Derneği Başkanlığı görevini geldi ve bir dönem bu görevi yürüttü. 1987 yılında kurulan S.S. 4 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin başkanı oldu. 3 yıldır bu görevi yürütmekte. CHP’nin Kullar Belde başkanlığını da bir dönem yapan Özkar, siyasete de yakın bir isim. Halen Marmara Taşıyıcılar Birliği’nin yönetim kurulu üyeliğini de yürüttü. Ee onu bu kadar tanıtmak yeter. Biraz da sorularımıza cevap bulalım.

 

Muhtar İsmail önümüzdeki seçimde de aday olacak mısın, yoksa 25’inci yılında jübile mi yapacaksın?

22 yıldır muhtarlık yapıyorum önümüzdeki dönem yeniden adayım. Bir dönem daha aday olacağım. Allah kısmet ederse devam da edeceğim. 30 yıllık görev yaptıktan sonra tekrar aday olmayacağım.

 

Neden peki… Neden sürekli muhtar seçilmek istiyorsun?

Ben seçimi seven, seçilmeyi seven biriyim. Heee çıksın biri beni inandırsın, ‘Ben bu işi senden daha iyi yaparım’ desin, onu da desteklerim. Ancak yapılacak çok iş var. Ben hatırlanan ve iz bırakan biri olmak istiyorum. Mahallemi ve mahallemde yaşayanları seviyorum. Bir misyonu üstlendiğiysem en iyisini yapmak tek ilkemdir.

 

“EN UZUN MUHTARLIK GÖREVİNİ YÜRÜTEN BENİM”

İlimizin en eski muhtarı kim?

Benimle muhtarlığa başlayıp bu dönem kaybeden arkadaşlarımız var, benimle muhtarlığa başlayıp vefat eden ağabeylerimiz var. Şu an 22 yılla en uzun muhtarlık görevini yürüten muhtar benim.

 

En eski muhtar olmak size kendinizi yaşlı hissettiriyor mu?

Kocaeli’nin en eski muhtarı olmak beni yaşlı hissettirmiyor. Önümde 30 sene de olsa seve seve bu görevi sürdürürüm ve yaparım. Bu meslek beni genç tutuyor.

 

Muhtarım 22 yıl muhtarlık yaptığınızı biliyoruz. 22 yıl boyunca bölgenize ne kattınız. Ne gibi çalışmalara imza attınız?

Muhtarlığın rutin görevleri dışında pek çok projeye imza attım. İlk yıllar bir cami inşaatına başladık. İyi de ilerliyordu. 1999 depreminde inşaatımız hasar gördü. Valilik ihalesini yaptı, inşaatı yıkmak istedi. Karşı çıktım, halk yaptı gerekirse halk yıkar dedim. Ancak bölgemizin bir sağlık ocağına ihtiyacı vardı. İnadı bıraktım ve cami alanına sağlık ocağımızı yaptık. Halen de hizmet vermekte...

 

“İNSAN SEVİNDİRMEYİ SEVERİM”

Tabi daha sonra bir cami yapıldı ve o camiye katkılarımız oldu.

İnsan sevindirmeyi mutlu etmeyi çok severim. Muhtarlığın verdiği imtiyazları kullanarak birçok işsiz genci işe koyduk. Bu zamana kadar 78 kişiyi Kullar’ın merkezindeki iş yerlerine koyduk. Halen de

çalışıyorlar. Hüseyin Ayaz ile birlikte bölgede şuyulandırma yaptık. Herkesi memnun edemedik ama yüzde 95’i memnun kaldı. Yollarımızı açtık, parklarımızı açtık. Şuanda 2 park daha yapılması için girişimleriz var. Ara sokaklarımızın 4-5 tanesi parke oldu. Hüseyin Başkan bu bölgenin güzelleşmesinde etkili oldu.

 

“MUHTARLIK MANEVİ OLARAK İYİ GELİYOR”

Alt yapının yüzde 75’ini tamamlattırdık. Elektrik tellerinin bazı bölgelerde yer altından geçmesini sağladık. Kız kulesi parkını yaptık ve şimdi yenisini sosyal yaşam merkezi olarak yapıyoruz. Ramazan ayında bölgemizde durumu olmayan ailelere hayırseverlerin desteğiyle katkı sağladım. Yılda iki kez mahalleliye göz taraması yaptırdım. Halen de devam etmekte. Şişli Belediyesi’nden 10 adet sakat arabası aldım. Mahallemizde ihtiyacı olanlara verdim. Muhtarlık döneminde cenazelere ve düğünlere dikkat eden biriyim. O yüzden 22 yıldır yani 5 dönemdir görevdeyim. Bir gün yaşlılarımızın ellerinde sopayla gezdiklerini gördüm. Meğer bir baston alacak durumları bile yokmuş. Hemen kendime görev edindim ve onlara birer baston aldım. Muhtarlık bana manevi anlamda iyi gelen bir görev. Bu işi çok isteyerek ve severek yapıyorum.

 

5 dönemde kaç rakibi geride bıraktın? 

5 dönemde 6 rakibimi geride bıraktım. Her dönem karşıma aday çıktı ancak mahallem teveccühünü benden yana kullandı. Bu dönem yine adayım. Ben aday tanımam ezer geçerim. Benden iyi biri çıkmadığı sürece ben mahallemi yalnız bırakmam çünkü mahallemi seviyorum. 2 bin 250 kişilik bir mahalle burası.

 

“MİSKİNLİK BANA GÖRE DEĞİL”

Muhtarlıkta oturmaktansa halkın içine karışmayı sevdiğini belirten İsmail Özkar, “Miskinlik bana göre değil” dedi.

Görevinin ilk yılını muhtarlıkta oturarak geçirdiğini kaydede İsmail Özkar, “Çok sıkıldım, bu iş böyle yapılmamalı dedim ve sokağa çıktım. O gün bugündür görevimi sokaklarda halkın arasında yapıyorum. Muhtarlıkta evrak imzalamak için beklemektense, sokakta vatandaşın işini görmek için koştururum. Ben vatandaşın her işini görüyorum, sağlıktan tut adli konulara kadar hep mahalle halkının yanındayım. Sabah erken kalkar işime bakarım. Miskinlik bana göre değil. Tuttuğumu kopartan biriyim. Bu yüzden bana Turbo Muhtar diyorlar. Parti ayırt etmeden görüşürüm, hepsini severim onlarda beni sever” şeklinde konuştu.

 

“KEMAL ÖNAL’DAN FIRÇA YEDİM”

Eski Vali Kemal Önal ile yaşadığı diyaloğu anlatan İsmail Özkar, “Kemal Önal’dan fırça yedim” dedi.

Görev süresi içerisinde sayısız anı yaşadığını belirten İsmail Özkar, anılarından birisini de bizimle paylaştı. Özkar, “Bunlardan biri de Kocaeli eski Valisi Kemal Önal ile yaşadığım bir diyalogdur. Deprem sonrası Kemal Önal muhtarlar toplantısında, ‘İsmail Özkar kimdir?’ diye sordu. Ben de hem ürktüm hem de sevindim adımı andı diye. Ancak üzücü bir haberle karşılaştım. ‘Muhtar herkese ikametgah veriyorsun. 8 muhtar var Kullar’da 5’i senden şikayetçi” diye tenkit etti.

 

“KENDİSİNE CEVAP VERDİM”

‘Verdiğin evraklar bana iletilmedi. Bir daha böyle yaparsan seni görevden alacağım’ diye ikaz etti. Ben de kendisine ‘Sayın Valim benim yerim Kocaeli Valiliği’nin içinde, ben burada yöneticiyim. Benim köyüm İzmit’te 8 km. benim valilikte olduğumu biliyorlar ve bana geliyorlar. Yaşlı insanlar ve teyzeler geliyor. Ben bunları tanıdığım sürece ikamet veririm. İster görevden alın ister almayın. Bana muhtarı yerinde bulamayanlar geliyordu’ dedim. 

 

“SİRMEN SAYESİNDE SİYASETE GİRDİM”

Siyasete girme şeklini anlatan İsmail Özkar, “Sefa Sirmen ile ilgili yakaladığım birkaç diyalog sonrası siyasete girmek istedim” dedi.

 

Siyasete girmesindeki tek etkenin Sefa Sirmen olduğunu kaydeden İsmail Özkar, “Onunla ilgili yakaladığım birkaç diyalog sonrası siyasete girmek istedim. Ben İzmit Muhtarlar Derneğine kayıt olduğumda Sefa Sirmen belediye başkanıydı. Bizim de belediye başkanımız Kemal Aydın’dı. Ancak Kemal Aydın’a biz oy vermedik diye bizi belediyede hiç kale almazlardı. Sadece beni değil diğer muhtarları da kale almazlardı. Bu arada ben İzmit’e gelir giderken İsmail Şişman beni Sefa Beyin toplantılarına çağırdı” dedi.

 

“SİRMEN’İN YAPTIĞINI BABA EVLADNA YAPMAZ”

İsmail Özkar, “Sefa Sirmen’in muhtarlara verdiği değer çok hoşuma gitti. Muhtarlara karşı olan saygısı bir baba evladına yapmazdı. Ondan sonra bir gün, 60 kişi belediyede toplantı salonunda beklerken gördüm. Mesai saati bitmişti.  Sirmen’e sordum, ‘Saat 17.30 oldu. Bu insanların hepsini dinleyecek misiniz?’ diye. Bana, ‘Bu işi seve seve yapıyorum, bu insanları da gece 12 dahi olsa dinlemeden bırakmam. Benim belediyecilik anlayışım bu’ dedi. Beni çok etkilemişti.  Bende ANAP’lı olduğum halde gittim bu partiye gönül verdim. Her bir CHP’li Sefa gibiyse bu memleket her tür ileriye gider dedim. CHP’ye katılma kararı aldım, onun sayesinde” şeklinde konuştu.

 

"SİRMEN’İN HOŞUNA GİTTİ”

Özkar, “Sonradan bizim oralar kırsal bölge olduğu için Sefa Bey bana belde başkanlığı teklif etti. ‘Az oy çıkıyor yükselt’ dedi. Seçimle gelmek istiyorum dedim. Seçim istedim ve ilk seçimde oy çoğunluğuyla kazandığım halde eski belde başkanı Suha Kaval sandıktaki oyların tümünü yırttı, seçim iptal oldu. Ben bu seçimi tekrarladım Suha Kaval’ında gönlünü aldım onu da yanıma alarak adaysız bir seçim yaptık. O da bana yardımcı oldu. Belde başkanlığımdan sonra yaşanan ilk oyda Sefa Bey’e şu kadar oy alacağız dedim ve seçim günü iddia ettiğim kadar oy aldık. Sefa Bey’inde hoşuna gitti. İlçe olunca da belde başkanlığını bıraktım” dedi.

 

Bir de kooperatif başkanlığı göreviniz bulunuyor. Bu işe nasıl bulaştınız?

Kooperatifte 2012 yılında başkan oldum. Eski başkan Yaşar Özkan babamın amcasının oğlu olur. Benim oğlum Yaşar Özkar da kooperatifte bulunuyordu.  Fakat kooperatife gidip gelirken bazı huzursuzlukları gördüm. Yaşar amcam da rahatsızdı, kooperatife ağırlık veremiyordu. Bazı kargaşalar hissettim. Yaşar Özkar’a danışarak kooperatifin yönetimine talip olduğumu söyledim. Başarabilirsen ol dedi. Olduk, amcama kongre günü de emekleri için bir plaket verdik. Kongrede amcam aday olmadı. Başiskele meclis üyesi Murat Eşdoğan 85 oyda 5 fark atarak başkanlığı aldım üçüncü bir listenin çıkmasıyla başa baş kaldık. Açık oy oyduğu için bir liste daha çıkartılabilmişti.

 

“CİVELEK, AMCAMI ADAYLIĞA ZORLADI”

Bir ay geriye gittik. Bir ay sonra Yaşar Özkar karşıma Mahmut Civelek’in talimatıyla yeniden aday oldu. Bu seçimde de başa baş kaldık. Hatta Mahmut Civelek’in halasının oğlu olan Murat Eşdoğan da aday oldu. Bu sefer fark atarak ezdik geçtik. 3 yıldır bu görevi üstleniyoruz. Arkadaşlarıma seçim sonrası şunu söyledim, ‘Arkadaşlar bundan sonra kooperatifte herkes benim için aynıdır’ O günden beri büyüyerek yolumuza devam ettik. Şuan 112 üyesi toplamda 150 personeliyle 20 fabrikanın yükünü çekiyoruz.

 

“BİRÇOK YENİ İŞ BAĞLANTISI KURDUM”

Ben kooperatifi aldığımda herkese hayırlı olsun dedim. Bundan sonra bu kooperatifi hangi fabrikaları alacağımızın listesini yaptım eksiklerin giderilmesi için söz verdim, bu güne kadar ne söz verdiysem yüzde 75’ini gerçekleştirdim. Geldikten sonra Kınaf, Başatlı Boru, OTO tirim, Hwaseung, Tank fabrikası, Sarcam, DUEL, Antre Depo gibi 8 farklı işletmeyi kooperatifimize kazandırdık. İş hacmimiz arttı. Bir hisse değeri 35 bindi 2,3 yılda bu rakamı 130 milyona çıkarttık. Kiralıklarda da hiç boş hissemiz yok.

 

“YENİ YILDA DAHA DA DEĞERLENECEK”

İş hacmimizin artışı yılbaşından sonra artarak devam edecek. Hatlarımızın değeri  200 bini bulur. İşlerimiz yüzde 10 daha artacak. Bunu da Goodyear fabrikasıyla yaptığımız anlaşmayla sağlayacağız. Geldiğimizde kooperatif tam takırdı. Üyeden para almadan 150 milyar masraf yaptım ve güzel bir tesis haline getirdik. Bir tane mescit kazandırdık. Tamamen çevremi kullanarak bu yatırıma kaynak bulduk. 25 yıldır çözülmeyen kanalizasyon sorununu çözdük. Bunu da iki ay evvel bitirdik. 6’ncı ayda seçim var, şuan karşımda aday görünmüyor. Bizim mali genel kurullarımızda da kongre yapılabiliyor, hiçbir mali kongrede de karşıma aday çıkmadı. Kooperatifimiz ile ilgili Hüseyin Ayaz’a ve İSU yetkililerine emeklerinden dolayı teşekkür etmek istiyoruz. Yönetim ve üyelerimiz adına.

 

Son sözünüz nedir İsmail Muhtarım?

Ben bugün kendimi insanlara verimli hissediyorsam, bunun mimarları içerisinde Gölcük Belediye Başkanımız Mehmet Ellibeş, Başiskele Belediye Başkanımız Hüseyin Ayaz, CHP’li eski başkanımız ve milletvekillerimiz Hikmet Erenkaya  ve Sefa Sirmen’den aldığı tecrübedendir. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Röportaj: Bülent EKİNCİ

ozkar-002.jpg

11 Ekim 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR