Esnafın sorunlarını dinlediler

Kocaeli'deki meslek odalarının başkan ve yönetimleri, sabah düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Ticaret ve Gümrük Bakanlığı tarafından 5162 sayılı...

Kocaeli'deki meslek odalarının başkan ve yönetimleri, sabah düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Ticaret ve Gümrük Bakanlığı tarafından 5162 sayılı kanunda yapılması gündeme gelen değişiklikler için oda yönetimlerinin düşüncelerinin alındığı kahvaltılı toplantı Marifet Restoran’da gerçekleşti.

 

İLK TOPLANTI KOCAELİ’DE

Toplantıda konuşan ev sahibi Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Kaya, esnafımızın esnafın yaşadığı sorunlardan ziyade çözüm yollarının kendileri için önemli olduğunu söyledi. Ticaret ve Gümrük Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ve Daire Müdürü İlhan Polat, esnaf odalarını sorunların çözümü noktasında mevcut yasada yapılması planlanan değişiklik hakkında bilgiler verdi. Genel müdür Necmettin Erkan, ilk ziyaretin Kocaeli’ye yapıldığını söyledi.

 

PPROJELER BAŞLATILDI

Genel Müdür Erkan, “Esnaf ve sanatkarlar için cumhuriyet tarihinde ilk kez strateji belgesi hazırlayarak ESDEP’i uygulamaya koyduk. Perakende ticareti düzenleyen kanunu çıkardık. Esnafımızın kullandığı krediler rekor seviyede. KOSGEB desteği de yapılıyor. Sektör analizleri de başlatıldı. Esnaf ve sanatkarlara sunulan hizmetlerin etkinlik ve verimliliğin artırılması projesi başlatıldı” dedi.

 

585 MİLYON TL BORÇ VAR

Esnafın borçlarını da açıklayan Erkan, sözlerine şöyle devam etti: “Esnafımızın 585 milyon TL aidat borcu var ve bu rakam 5 yıl önceydi. Genel kurullara katılım oranı ise yüzde 30’larda. Bu yüzden yapının değiştirilmesini istiyoruz” dedi.

 

ODALARIN İSTEKLERİ

Kayıtlarda sorun olduğunu bildiklerini belirten Daire Müdürü İlhan Polat ise, “Odalar arasında uyuşmazlık da var. Sorunların çözümü için projeler başlatıldı. Sizlerin taleplerinizi alıyoruz. Meslek kuruluşları gelişen toplumda önemli bir yer tutuyor. Gelişmiş ülke modelleri göz önüne alınarak yapılanmanın bu şekilde değiştirilmesi gündemimizdedir. Sorunların tespiti ile kurumsal yönetim değişikliği sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

 

SORUNUN ÇÖZÜM YOLU

Sorunlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunduklarının altını çizen Polat, şöyle konuştu: “Yaşanan sorunlara esnaf odaları nasıl çözüm getirebiliyor, bunu bilmek istiyoruz. Odalara verilecek yetkiler de araştırılıyor. Odaların daha aktif olmalarını sağlayacağız. Başkanlar odaların bir araya getirilmesini istiyor. Yerel yönetim bünyesindeki odalar rahat hareket edemiyor. Kocaeli’de 6 tane pazarcılar odası bulunuyor. Alınan aidatlar gereken desteği sağlamıyor” Serkan BORLAK

14 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR