Kentimize 3 elektrikli istasyon kurulacak

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’de elektrikli araç şarj istasyonlarının altyapısını kurmak için elektrikli araç şarj istasyonları işletmeciliğinde glob...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’de elektrikli araç şarj istasyonlarının altyapısını kurmak için elektrikli araç şarj istasyonları işletmeciliğinde global lider olan FullChanger ile protokol imzaladı.
 
KOCAELİ’NE DE FULLCHARGER İSTASYONLARI
Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’nde elektrikli araç şarj istasyonları altyapısını kurmak için, elektrikli araç şarj istasyonları işletmeciliğinde global lider olan FullCharger ile ‘Protokol’ imzaladı. Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında yapılan imza töreninde FullCharger Türkiye adına Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ataman konuştular. Ataman “Türkiye gibi çok komşusu ve göç alan- veren konumu olan bir ülkede ‘Ülke Operatörü’ olarak hizmet vermek de yetmeyecektir. Bu nedenle FullCharger Bulgaristan, FullCharger Yunanistan ile de işbirliğimiz, elektrikli araç kullanıcısına komşu ülkelere seyahat güvencesi de sağlayacaktır. Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde FullCharger, elektrikli araç şarj istasyonları altyapısını, Belediye tarafından kullanılacak ilk elektrikli otomobiller için kuracağı “pilot şarj merkezi” ile yılsonuna kadar devreye alacak. FullCharger 117 şehir ve 24 ülkede işletmecilik faaliyetinde bulunuyor. Full Charger Türkiye halen İstanbul, Ankara ve Bursa’da işletmeye aldığı 18 istasyon ile Türkiye’nin en yaygın şarj ağını oluşturmuş durumda” dedi.
 
KOCAELİ’YE 2225 İSTASYON
FullCharger’ın çalışmaları ile Türkiye’de üretilen ilk elektrikli otomobil Renault Fluence ile uyumluluğu test edilen ve onaylanan istasyonlarıyla FullCharger bölgede 2011 sonuna kadar 1895 noktada hizmet verecek diyen Ataman “Kent genelinde 2225 istasyon kurulacak. Başta Fluence olmak üzere elektrikli otomobiller yollara çıktığında, şarj problemi yaşanmayacak. 10 yıl için yaklaşık 8 milyar Euro’luk bir yatırım ve işletme gideri büyüklüğü anlamına gelmektedir. Global gücü yerel bazda işbirlikleri ile desteklemek büyük önem taşımakta. Elektrikli araç kullanıcılarına LPG ve dizel yakıtın yarısı, benzinin ise üçte biri kadar maliyetle araçlarını kullanma fırsatını verecek fiyatlarla hizmet vermeyi planlıyoruz" açıklamasında bulundu.
 
ÖTV’Sİ ÇOK DÜŞÜKTÜR
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise “Elektrikli araçlar çevreye büyük önem vermektedir. Çevreye karşı duyarlı, ekonomiktir. Oldukça tasarrufludur. Araçlar çok güçlü ve kullanımı çok rahattır. Gürültü kirliliği de yapmıyor. Bu kurulacak istasyonlar her yerde olacaktır. ÖTV büyük indirim yapılmaktadır. Yüzde 3 elektrikli araçlarda uygulanıyor. Devlet kendisinden teşvik ediyor. Araç üretim firmaları destekleniyor. Ücretsiz olarak istasyon kuruluyor. Bir tane de Gebze’de hizmet binası önünde kurulacak. 5 tane araç geliyor. Araçlarımızın hepsini elektrikli araca döndüreceğiz. Öncülük yapmış olacağız. Kentimizin havası temiz kalacaktır. Kartlı sistem ile uygulama yapılacaktır. Belediyeye verilecek olan elektrikli aracın bir tanesini makam aracı olarak kullanacağım” dedi.

19 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR