CHP'DE BAŞKAN SELMAN YILDIRIM

CHP İzmit İlçe Kongresi dün Onur Müzikhol’de gerçekleştirildi. 6 adayın yarıştığı kongrede dostluk mesajları öne çıktı. Adaylar kongre öncesinde bir a...

BÜYÜT

CHP İzmit İlçe Kongresi dün Onur Müzikhol’de gerçekleştirildi. 6 adayın yarıştığı kongrede dostluk mesajları öne çıktı. Adaylar kongre öncesinde bir araya gelerek birbirlerine şans diledi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 2. Olağan Genel Kurulu dün Fuar İçi Onur Müzikhol’de gerçekleştirildi. Mevcut başkan Ömer Hazer’in tekrar aday olmadığı kongrede ilçe başkanlığı koltuğuna oturmak için 6 ay aday yarıştı. Kongreye başta milletvekilleri Hurşit Güneş, Haydar Akar ve Mehmet Hilal Kaplan olmak üzere il başkanı Yalçın Kuşkan ve il yöneticileri, ilçe başkanları Bülent Sarı (Kartepe), Sezai Solak (Başiskele), Sedat Tatar (Gebze) Hakan Savaş (Derince), eski milletvekilleri Hikmet Erenkaya ve Bekir Yurdagül, CHP eski il başkanları İbrahim Aydın, Ferhan Şensoy ve Rıdvan Alkan, SHP eski il başkanı Keramettin Gençtürk ve çok sayıda partili katıldı.

BİR BUÇUK SAAT GEÇ BAŞLADI
Divan başkanlığını eski il başkanı avukat Cengiz Sarıbay’ın yaptığı kongre öncesi adaylar tüzük gereği 414 delegenin yüzde 10’nunun imzasını toplayabilmek için yoğun çaba gösterdi. Kongre salonuna başlangıç saati olan 10’dan yaklaşık 2 saat önce gelen adaylar delegelerle son görüşmelerini yaptı. 10.00’da başlaması planlanan kongre delegelerin katılım sağlamaması sonrası bir buçuk saat geç başladı. Kongre öncesi bir araya gelen ilçe başkan adayları Fethi Güven, Ömer Akın, Selman Yıldırım, Devrim Yıldız, Hüseyin Erol ve Utku Birinci dostluk mesajları verdi.

DİVAN BAŞKANI CENGİZ SARIBAY
Bir buçuk saat gecikme ile başlayan kongrenin açılışını mevcut ilçe başkanı Ömer Hazer yaptı. Hazer divan için sunulan önergeyi oylamaya sundu. Oylama sonrasında divan başkanlığına Cengiz Sarıbay, kurul üyeliklerine de Bora Yıldız ve Çetin Sarıca seçildi. İlk konuşmayı yapan divan başkanı Cengiz Sarıbay; “Bana gösterdiğiniz bu güven için minnettarım. Benim için çoluğuma çocuğuma bırakacağım en değerli armağan bu güven olacaktır. Burada kaybeden olmayacak, CHP kazanacaktır” ifadelerine yer verdi.

BLOK LİSTE
Cengiz Sarıbay’ın konuşmasının ardından İstiklal Marşı okundu, ardından 6 başkan adayının imzası ile divan kuruluna kongrenin blok liste olarak gerçekleştirilmesi yönünde önerge sunuldu. Delegelerin oy çokluğunda kongrenin blok liste esas alınarak gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Oylamanın ardından İzmit ilçe kadın kolları başkanı Hale Meriç faaliyet raporunu okudu. Faaliyet raporunda sivil toplum kuruluşlarına yapılan ziyaretler ve seçim süreçlerinde gerçekleştirilen mitingler yer aldı.

“6 OKTAN VAZGEÇMEDİK”
Faaliyet raporunun okunmasının ardından adaylar topladıkları imzaları divan kuruluna sundu. Daha sonra konuşmalara geçildi. İlk konuşmayı milletvekili Mehmet Hilal Kaplan yaptı. Konuşmasına Anneler Günü’nü kutlayarak başlayan Kaplan şu ifadelere yer verdi; “Bugün her zamankinden farklı olarak biraz daha uzunca konuşacağım. İki konuyu aydınlatmak istiyorum. Birincisi yeni CHP ile ilgili. Ne demek yeni CHP? Yeni derken eski ideolojisinden Mustafa Kemal’in kurduğu partiden ayrılmış bir politika mı gözleniyor? Özellikle sağ görüşlü yazarlar yazıyor. Temel değerlerimizden ve 6 oktan vazgeçmemiz söz konusu değil. CHP uzun süredir iktidarda değil” dedi.
Konuşmalar devam ederken divan başkanı Cengiz Sarıbay, delege imza listelerinin incelendiğini ve 6 adayın adaylık için yeterli çoğunluğa sahip olduğunu belirtti. Sarıbay bütün adayların seçime girdiğini açıklayarak, adaylara verilmesi istenen 20 dakikalık konuşma süresini 10 dakikaya indirdiğini söyledi.

BAYRAK YARIŞI
Kaplan konuşmasının devamında “Seçim sürecinde, özellikle bu dönem CHP birçok yeni proje ile halkın karşısına çıkmıştı. Bizi o gün eleştiren iktidar partisi şimdi bizim söylediklerimizi uyguluyor. Parti içerisinde artık bir demokratikleşme süreci başlamış ve halka yakın olma isteğimiz gerçekleşmiştir. Halkın sorunlarını dinleyeceğiz. Herkes bilsin ki CHP değişim ve dönüşüm partisi. Kimse bu değişim ve dönüşümden korkmasın, başka yönlere çekmesin. Kocaeli’de özellikle milletvekili seçimlerinde yeni isimlerin yer alması ile sanki diğer isimler ötekileşmiş gibi bir izlenim oluşturuldu. Böyle bir şey yok. Herkes bilsin ki bu bir bayrak yarışı. Biz bayrağı aldık ve sosyal demokrasi mücadelesi için koşuyor.

SEÇİM KAYBETMENİN NEDENLERİ
Kocaeli’de seçim kaybetmemizin en büyük nedeni şahısları ve kişileri partimizin önüne koymamızdır. Şimdi gözlüyorum ki birileri yeniden isimleri partinin önüne getirmeye ve Kocaeli’nin yeni patronu benim demek havasında. Şimdi birilerini ötekileştirirken, ben siyaset yapıyorum. Ben Kocaeli’yi yönlendireceğim diyorsa bilin ki ben onun karşısında olacağım. Çünkü partimi düşünüyorum. İzmit Belediyesi AKP’nin yahut Nevzat Doğan’ın kazandığı bir belediye değil. Bizim adeta hediye ettiğimiz bir belediye. Eğer biz örgütü şahısların önüne koymuş ve tabanı dinlemiş olsaydık İzmit Belediyesi bizim olurdu.

GENEL MERKEZİN ADAYI YOK
6 aday arkadaşımızda çok değerliler. Duyuyorum ki kimileri şu isim genel merkezin adayıdır diyorlarmış. Böyle bir şey yok. Kimse genel merkezin adayı değil. Kimse böyle bir hava yaratmaya çalışmasın. Sandığa gittiğinizde sağduyulu olun.”
Mehmet Hilal Kaplan’ın konuşmasının ardından divan başkanı Cengiz Sarıbay konuşmacı sayısının artması üzerine ilçe kongrelerinde konuşma yapılması ile ilgili yönetmeliğin bulunduğu tüzüğün 46. maddesini katılımcılara okudu.

GENEL BAŞKAN MESAJ GÖNDERDİ
Daha sonra söz alan milletvekili Haydar Akar "CHP’ye oy veren insanlar çok daha eğitimli insanlardır. Ancak burada bir sorun var. Bu arkadaşlarımız ne yazıktır ki sokaklara inemiyor. Biz artık bu süreçten itibaren sokaklara, alanlara ineceğiz” ifadelerini kullandı.
Haydar Akar’ın konuşmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gönderdiği mesaj divan başkanı Cengiz Sarıbay tarafından okundu.

ZULÜM VE BASKI REJİMİ
Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajının okunmasının ardından milletvekili ve parti meclisi üyesi Hurşit Güneş söz aldı. Güneş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “33. Olağan İl Kongresi’ni gerçekleştirdiğimiz zaman içimizde bütün belediyelerin kaybedilmesinin acısı vardı. O zamanki konuşmamda şunu söylemiştim; ‘Bizim için genel seçimler Kocaeli’nde bir basamak olmalı ancak hedefimiz yerel seçimler olmalıdır’ demiştim. Çok önemli bir dönemdeyiz. Bu dönemi 1950’lere benzetebiliriz. O dönemde de aydınlar üzerinde inanılmaz bir zulüm vardı. O dönemde de telefonlar dinleniyor ve büyük bir baskı oluşturuluyordu.

BAŞARI ARZUSU
Biz bu dönemlere yabancı değiliz. Bu dönemleri en iyi şekilde değerlendirecek olan ve bu baskı rejimini yıkacak olanlar bizleriz. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz kongre tarihi bir olaydır. 6 adayın çıkması iyi. Bir yerde çok fazla aday varsa demek ki başarı arzusu var. Mücadele arzusu var. Bu adaylar demokratik bir şekilde yarışacak ve seçim sonucunda herkes kazanacak. Çünkü seçilen arkadaşımızın arkasında hepimiz duracağız.

YENİ ÖRGÜTLENME ŞEKLİ
Kartepe’de yolsuzlukların boyutu çok yüksek. Müfettiş raporlarında çok ciddi iddialar var. Açılan davalar rüşvetle kapatılmak isteniyor. Bize düşen bu AKP iktidarını yıkmak. Bunun için çabalıyoruz. Ankara’da SEDAŞ ve POSCO’yu dile getirdik. Ciddi bir muhalefet sergiledik fakat hiçbir gelişme olmadı. Gelişme olana kadar çabalayacağız. Yerel yönetimleri istiyoruz. Bunu elde etmenin bazı yöntemleri var. Birbirimizi eleştirdiğimiz çabanın biraz fazlasını AKP’yi eleştirmek için yapsak bu iktidar düşerdi. Örgütlenme modelimizi değiştirmemiz gerekiyor. Yahyakaptan aldığımız oy itibariyle en çok oy aldığımız bölge. Yuvam Akarca, Erenler, Kent Konut var. Buralarda nasıl örgütleneceğimizi belirlemeli ve bunu uygulamalıyız.”

İŞİMİZ KOLAY DEĞİL
Hurşit Güneş’in konuşmasının ardından CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan söz aldı. Kuşkan taraf olmanın onurundan bahsettiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Ömer Hazer ve ilçe kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Herkesin aday olabileceği bir anlayış içerisinde delege seçimleri yapıldı. Hanımefendilerin Anneler Günü’nü kutluyorum. Kongremiz önemlidir. 2011 Haziran ayında milletvekili seçiminde projeler sunuldu. CHP çok ciddi projeler hazırladı. Hazırlanan projeler Başbakan tarafından hayata geçiriliyor. Ancak yeteri kadar oy alamadık. Projelerimizin son aylara sıkıştığını görüyoruz. Hazırlıkların daha önce yapılmış olması gerekiyordu. İl kongresi sonrasında 2014 yerel seçimlerine hazırlanmasında önemlidir. Kocaeli’de AKP’nin milletvekili sayısı fazladır ilçe ve büyükşehir belediye başkanlığı onlarda. İşimiz kolay değildir.

ESKİ ÜYELERİ BİRARAYA GETİRMEK
Karamürsel veya Kandıra gibi bir belediye bizde olsaydı 4’ncü milletvekilini çıkartırdık. Yerel seçimler bunun için önemlidir. Büyük hedeflerimiz bulunuyor. Yerel seçimler ilk hedefimizdir. Yeni ilçe örgütleri ve yönetimleri bundan sonra bu kentte siyasi olarak eski görev yapmış üyelerimizi bir araya getirmeliyiz. Siyasi kararlar ve projeler üretilmelidir. Şahsımla ilgili sorunlar oluyor. Bir arkadaşımdan yana tavır koydum. Bazı arkadaşlarım bunu garipsediler. Ben milletvekili veya belediye başkanı değilim. Karar delegelerin. Ben örgütle görevlendirilen yurttaşım. Bunu unutmamak gerekir.

YENİLEŞEN CHP RAHATSIZ ETMEMELİ
Taraf olmanın onurlu iş olduğunu düşünüyorum. Geçmiş dönemde el altından birilerini desteklerdi. Taraf olmanın gerekliliğine inanıyorum. Tavrım var doğal bir şey olduğunu düşünüyorum. Yeni seçilmiş başkanların ve yönetimlerin alt yapısını yapmalıyız. Bizim mahalle temsilciliği yetmiyor. Sokak temsilciği, bina temsilciliği olmalıdır. Bu sağlanmalıdır. Yenileşen CHP hiç kimseyi rahatsız etmemelidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kazanımların vaz geçmek değildir. Tüzük kurultayı bir şey getirmemiş demek doğru değildir. Önemli kazanımlar elde edilmiştir. Kim kazanırsa kazansın. CHP kazanacaktır.”

KONUŞMA SIRASI İÇİN KURA ÇEKTİLER
Divan kurulu adayların konuşma sırasını belirlemek için adaylara kura çektirdi. Kurada ilk sırayı çeken Selman Yıldırım konuşmasında, “Gelecek kuşaklara kendilerini borçlu hisseden bizlere çok görev düşüyor. Sosyal demokrat olarak bizlerin inançlı olduğunu halkımıza anlatmamız gerekiyor. Biz bu onurlu ve şerefli göreve talibiz. Seçim çalışmama boyunca vatandaşlarla hiçbir hizmet götürülmediğini, vatandaşların isyanını gördüm. Bekirpaşa'da, Kuruçeşme'de aylardır bitmeyen çalışamaya olan isyanı gördüm.

HESAP SORUN
Ömer Akın: İzmit ilçe örgütünü 2014 seçimlerine hazırlamak için aday oldum. Ben CHP'nin evladıyım. 1991'den bu yana CHP üyesiyim. Sizin ne istediğinizi biliyorum. Tam 10 seçim 2 referandum partimle birlikte çalıştım. İlçe başkanı olursam tüm üyelerin üyelik hukukunu koruyacağıma söz veriyorum. Tüm partililer ön seçim istiyor, ilçe başkanı olduğumda 2014 yerel seçimlerinde ön seçim gerçekleştiremezsem bana bunun hesabını sorun” ifadelerini kullandı.

DAHA ŞAŞAALI KONGRE
Daha sonra söz alan Utku Birinci;” 7 bin üyeye sahip bizlere böyle bir kongre yapmak yakışıyor mu? Daha şaşalı ve güzel bir kongre yapılmalıydı. Pazarlıklar ve onun bunun icazetiyle siyaset yapmaya son vermek için aday oldum. Yapılmak istenen CHP'yi ele geçirmek içindir. Bugüne kadar her örgüt seçimine müdahale ettiniz, çalışmak isteyenin önünü kestiniz. Artık yeter” dedi.

PARTİ ARKADAŞ KULÜBÜ DEĞİL
Utku Birinci’nin ardından Devrim yıldız söz aldı. Yıldız, “Belediyeler AKP'nin rant kapısı gibi. 2012 yerel seçimlerinde dinamik kadrolara görev vermeliyiz. Herkes elini taşın altına koymalıdır. Bazı algıların değişmesi lazım. Bu partiyi kişisel hırsların oyuncağı haline getirmek isteyenlere partinin arkadaş kulübü olmadığını göstermeliyiz” şeklinde konuştu. Kürsüye Devrim Yıldız’ın ardından Fethi Güven çıktı. Oldukça coşkulu bir konuşma yapan ve rakiplerini sert bir dille eleştiren Güven, konuşmasında Utku Birinci'ye çattı, “Kaç üyenin hukukuyla oynadığını bir gecede sildiğini biliyorum” dedi.

KİMSENİN ADAYI DEĞİLİM
Fethi Güven’in konuşması sonrasında Ömer Akın söz alarak, “Ben partimin adayıyım” dedi ve projelerini anlattı. Adaylar arasında son sözü Hüseyin Erol aldı. Erol, delegelerin en doğru kararı vereceğini söyleyerek destek istedi. Hüseyin Erol şöyle konuştu; “Bana görev verirseniz delegelerin karar mekanizmalarında yer alan kişiler yapacağız. Her mahallede bir mahalle temsilcimiz olacak. Her çalışmanın takipçisi olacağız. Bir köy delege platformu oluşturarak her ay burada yönetim kurulu toplantısı gerçekleştireceğiz. Örnek bir ilçe başkanı olacağım.” Konuşmaların ardından saat 16.00'da seçimlere geçildi.
Uğur ENÇ kongre izlenimleri;

CHP İzmit İlçe Örgütü son 2 aydır ne yazık ki ilçe başkanı olmadan, yani kaptansız bir şekilde yoluna devam eden bir gemi gibi geçiriyor günlerini. Siyasi partiler için bu kentin amiral gemisidir İzmit ilçesi.
Ne yazık ki CHP amiral gemisi atıl durumda savaş düzenini kaybetmiş, siperleri boşalmış bir halde 12 ilçe kongresini tamamladı.
Dün gerçekleştirilen kongrede en büyük pay ilçe yöneticileri Kenan Diler ve Serdar Büyükyağcı’ya ait.
2 ay boyunca partiyi ayakta tutmak için çabalayan, seçimlerden önce 6 adayı da bir araya getiren Kenan Diler’in sayesinde dün CHP İzmit İlçe Örgütü kongresini alnının akıyla tamamladı.
Kongrede heyecan dışında her şey vardı. 6 adayın olduğu bir kongre düşünün. 6 adayın canla başla mücadele ettiği bir kongre düşünün. Fakat aday konuşmalarından başka hiçbir heyecan yok..
İçeride konuşmalar devam ederken partililer sohbet etmek için bir araya gelen yeni sevgililer gibi, çayırlarda, göl kenarında, çay bahçelerinde, ağaç gölgelerinde muhabbet ediyor. Gülüyor eğleniyorlar.
Salon içinde ne oluyor, kim ne söylüyor kimsenin umurunda değil.
Tablo açık ve net, amaç siyaset üretmek ve var olan gücü geleceğe evriltmek değil, delege pazarlığı ve noter usulü bir süreç yaşarak herhangi birini koltuğa oturtmak.
*
CHP ders çıkaramıyor. Bakıyor ancak görmüyor. Aynı kongreyi AKP yapsaydı ne olurdu düşünemiyorum bile.
Başlangıç saati 10 mu, 10’da bütün partililer salonu doldururdu.
Milletvekilleri salona hep birlikte girer, muhteşem bir coşku ile karşılanırlardı.
Kimse kapıda delegelere içeri girin de kongreyi başlatalım diye yalvarmazdı.
*
CHP’nin İzmit’te 7 bin üyesi var. 6 adaylı bir kongre 7 bin üye ile şenlik havasında geçebilirdi. Ancak kongreye sadece delegeler ve delegelere ağalık yapan yahut partisine gönülden bağlı 3, 5 isimden başkası gelmedi.
850 kişilik salonun sadece yarısı doluydu.
Heyecan ve CHP’nin eskilerde kalmış coşkulu kongre ruhu ise ortalarda yoktu..

Kongreden notlar;

Onur Müzikhol kongreden bir gece önce mevcut ilçe yöneticileri Kenan Diler ve Serdar Büyükyağcı ile partili gençler tarafından kongreye hazır hale getirildi.

Kongre günü salona ilk gelen isimler arasında divan başkanı Cengiz Sarıbay vardı. Sarıbay sabah saat 9’da salona geldi ve delegeleri beklemeye başladı.

Kongre saati olarak belirlenen saat 10.00’da yeterli çoğunluk sağlanamadı ve çoğunluğun sağlanması için partililer delegeleri beklemeye başladı.

Saat 11.30’da yeterli katılım sağlandı ve kongre başladı. Kongre başladıktan kısa bir süre sonra delegelerin büyük bir çoğunluğu salonun dışına çıktı. Adaylar son dakikalarda da delege pazarlıklarını sürdürdü.

Kongrede her delege sadece bir aday için imza atabiliyordu. Bu sebeple her aday bir temsilci belirledi ve mükerrer imzalar oluşturulan 6 kişilik komisyonda değerlendirildi. Komisyonda divan kurulundan bir üye aracılık etti.

6 kişilik komisyonda mükerrer oyların elenmesi sonrasında 6 aday da, adaylık için gerekli olan 42 delege imzasını topladı. Böylelikle kongre resmi olarak 6 adaylı oldu.

Başkan adaylarından Hüseyin Erol’u destekleyen partililer mavi gömlek ve mavi fular takarak desteklerini simgeleştirdi.

Mavi gömlek giyen isimler arasında mevcut ilçe başkanı Ömer Hazer de vardı.

Yapılan konuşmalar arasında en coşkulu olanı, partinin yeni politikalarını eleştiren ve delege ağaları güdümlü hareket eden eski sisteme yüklenen Mehmet Hilal Kaplan yaptı.

Ömer Hazer’in başkanlık döneminde partiye defalarca eleştiri de bulunan, partinin hantallığından yakınan kimse faaliyet raporuna itiraz etmedi. Faaliyet raporu oy birliği ile kabul gördü.

6 başkan adayı kongrenin blok liste olarak yapılması için imza verdi. Kimi adayların tanıtım broşürlerinde yer alan çarşaf liste söylemi hiçe sayılmış oldu.

850 kişilik olan kongre salonun tıklım tıklım dolması beklenirken çoğu sandalye boş kaldı. Partililer salonda oturmak yerine kapının önünde sigara içmeyi tercih etti.

Daha sonra milletvekili ve il başkanı dışındaki isimlere 5'er dakika konuşma süresi verildi.

Kongreye eski milletvekili, Sefa Sirmen'in katılmaması gözlerden kaçmadı. Sirmen, çiçek göndermeyi seçti.

Eski milletvekili adayı genel başkan yardımcısı Nihat Matkap’ın danışmanı Tahsin Tarhan babasının vefatı dolayısıyla kongreye gelmedi. Tarhan da çiçek göndermeyi tercih etti.


12 Mayıs 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR