Görkemli tarihi ile işte Büyük Britanya...

Kandıra Belediyesi’nin eski başkanı Kenan Evin, eşi Deniz Hanım ve bazı yakın dostları ile Büyük Britanya adasına düzenlenen tura katıldılar. Kenan Be...

Kandıra Belediyesi’nin eski başkanı Kenan Evin, eşi Deniz Hanım ve bazı yakın dostları ile Büyük Britanya adasına düzenlenen tura katıldılar. Kenan Bey, 5 ülkeyi kapsayan bu turda edindiği izlenimleri okurlarımız için derledi. İşte Kenan Evin’in anlatımı ile Birleşik Krallık

 

Kenan Evin…

Kandıra Belediyesi’nin eski başkanlarından…

İyi niyetli, sevecen yapısı ile bilinir. Siyasetçi kimliğinin ötesinde farklı kişiliği ile tanınır. Zaman zaman ailesi ve yakın dostları ile birlikte bazı uzak diyarların yolunu tutar. Yani gezi programlarına önem verir.

Dünyayı küçük görenlerden birisidir Kenan Bey…

Gezilerinde genelde Yiv Tour firmasını tercih eder. Nasıl etmesin ki; yılların tecrübesi. Kaliteli hizmet ve işinde profesyonel bir ekip….

Firmayı kutlamak lazım geliyor işin en başında.

Evin ve dostlarının son gezi noktası, Türkiye’ye göre daha yukarılarda kalan bir bölge

Büyük Britanya ya da Türkçe tabiri ile Birleşik Krallık…

Yapmış olduğu gezisini sizler için kelimelere döküp bu sütunlara taşımış.

İşte Kenan Bey’in anlatımı ile Büyük Britanya…

 

ÖNCE BİRLEŞİK KRALLIĞI TANIYALIM

muze.jpg

Avrupa’nın batısında, coğrafi olarak Büyük Britanya Adasının tamamını, İrlanda Adası’nın kuzey kısmını ve bazı diğer Britanya Adalarını kapsayan ülke. Ülkenin ismi, gerek ülke içinde, gerekse uluslararası camiada genellikle Birleşik Krallık olarak kullanılır. Büyük Britanya sözcüğü de zaman zaman Birleşik Krallık anlamında kullanılır.

 

Birleşik Krallığın kurucu unsurlarından oluşmuş, en gelişmiş ve kalabalık ülkesi olan İngiltere’nin ismi ise birçok yabancı medya kuruluşunda ve zaman zaman da resmi kanallarda Birleşik Krallık yerine kullanılır. Ülkenin vatandaşları için kullanılan resmi tanımlama Britanyalıdır. Bununla birlikte İngiliz sözcüğü de uluslararası camiada yaygın olarak kullanılır. Briton sözcüğü de gayriresmi şekilde zaman zaman Britanyalı anlamında -özellikle İngiltere'de yaşayan halkı tanımlamak için- kullanılır.

 

Birleşik Krallık 5 devletten meydana gelir: İngiltere’nin en büyük ve etkili devlet olduğu bu krallıkta İrlanda, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ülkeleri yer alıyor. Bu devletlerin, İrlanda Adası'ndaki Kuzey İrlanda hariç, hepsi Büyük Britanya adasındadır. Bunların haricinde krallığa ait irili ufaklı birçok ada vardır. Wight Adası, Lundy, Scilly Adaları, Anglesey ve Hebrid Adaları, Orkney Adaları ve Shetland Adaları bunlardan bazılarıdır.

 

Man Adası ve Manş Adaları (Jersey, Guernsey, Alderney ve Sark) coğrafi olarak krallığa bağlı olsa da, resmi açıdan özel statüleri vardır. Resmi olarak krallığın parçası sayılmazlar, ancak monarka bağımlıdırlar. Bu adalar Avrupa Birliği’ne dahil değildirler.

Birleşik Krallık, Britanya İmparatorluğu döneminde kapsadığı çok geniş coğrafya nedeniyle “üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak anılmıştır.

 

Arkadaşlarımla birlikte bir kaç senedir İngiltere, İskoçya, İrlanda, Galler ve Kuzey İrlanda’yı seyahat programımıza almak istiyorduk. Fakat bunu bir türlü yapamıyorduk. Bu kimi zaman özel sebeplerden kimi zaman da birbirimize bir türlü zamanımızın uymadığından.

 

Geçen yıl bu seyahate gitmeye karar verdiğimizde de bu kez turda yer bulamadık. Turları 7-8 ay önceden dolan, Kocaeli ve Türkiye’nin yurtdışı gezilerinde marka turizm seyahat acentesi olan Yiv Tour’un kapasitesi daha önceden tamamen dolmuştu. Bu nedenle geçen yıl bu tura çıkamadık. Fakat bu yıl için tam bir sene öncesinden karar verip Yiv Tour’un 4-14 Ağustos tarihlerindeki geziye katılmak üzere kontenjanlarımızı ayırdık.

Buna göre katıldığımız tur ile 5 ülkeyi gezecektik. Tur için 6 arkadaş kayıt yaptırdık. Kaydolduk diyorum, zira bizim daimi seyahat grubumuz çok özel durumlarda pek değişmez. Çok sevdiğim dostlarım Nuri Gür, Mehmet Orhun, Mehmet Tilgen ve Sami Pekdemir ile seyahat ederim. Bu grubun adı da vardır, ‘Nuriş  Grubu’ deriz bu arkadaş ortamının ismine…

Ve genel olarak bir, bazen de 1-2 fire ile seyahatlerimizi yaparız.  Bu sefer de işi yoğunluklarından dolayı Mehmet Tilgen ve Sami Pekdemir bu tur da yer alamayan isimler oldular.

 

Seyahat tarihi yaklaştıkça vizelerde bir aksilik olmaması için dua ediyorduk. Tabi bir taraftan da valiz hazırlıkları yapılıyordu. Zira bu tür geziler için İngiltere ve İrlanda’dan ayrı ayrı vize alınması gerekiyor. Ayrıca bu işlemlerde çok evrak ve ayrıntı istenmesi bizleri açıkçası bayağı yordu.

Ayrıca 15 Temmuz’a geldiğimizde tüm vize ve hazırlıklarımız bitmek üzereydi ki, hepimizin bildiği ve ülkemiz için büyük felaket olabilecek Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) odaklı askeri darbe girişimi yapılması morallerimizi bozmuştu. Bir anda gezi heyecanımızı kaybetmiştik. Ülkemizin içine düştüğü bu kötü durum çabuk atlatıldı ve morallerimiz bir parça da olsa yerine geldi. Sonrasında ise bu seyahatimizi yapmaya karar verdik.

 

YİV TOUR AYRICALIĞI

naci.jpg

Daha önceden tanıdığımız ve hakkında pek çok övgü duyduğumuz, seçkin kişilere, gruplara şirketlere yurtdışı gezi hizmetleri sunan, Kocaeli’de kurulu Yiv Tour’un sahibi olan Naci Madenus ve eşi Hacer Hanım da bizlerle yakından ilgilendiler. Bu programa karar verdiğimiz andan itibaren ve seyahat sonuna kadar her aşamada bizlerden tam not aldılar.

Naci Bey, bu sektöre yıllarını vermiş bir isim. 36 yıllık ve tam 136 ülke deneyimine sahip. Kendisi sağ olsun her grubunda olduğu gibi bu geziye de bizzat bizimle gelerek tur sonuna kadar hiç yanımızdan ayrılmadı. Her türkü profesyonel hizmeti sundu. Her gittiğimiz şehirde mutlaka o ülkenin profesyonel kokartlı rehberleri de gruba katıldı. Bizlere doyurucu bilgiler sundular. Bu sırada Naci Bey de bu anlatılanları tercüme ediyordu.

 

Yaşadığımız üzücü olaylardan sonra havalimanlarında uygulanan olağanüstü güvenlik nedeniyle uzun kuyruklar oluşuyordu. 4 Ağustos sabahı Türk Hava Yolları’na ait, 07.20 saatinde hareket edecek olan uçak ile Dublin’e doğru gidecektik. Yolculuktan dört saat önce havalimanına ulaştık. Bu yolculuğu da Mehmet Orhun Bey’in VIP Özel Mercedes Vito aracıyla yaptık.

Havaalanına zamanından çok önce vardığımız için hiçbir sıkıntı yaşamadan pasaport ve gümrük kontrollerinden geçtik. Uçağımıza alınmaya beklerken seyahat grubumuzdaki diğer yolcularla tanıştık.

 

HEYETTE KİMLER YOK Kİ…

yolda.jpg

Toplam 24 kişiyiz… Karamürsel’den eczacılarımız. Hatay ve Adana’dan noterlerimiz, İstanbul’dan doktor bey ve eşleri var… Seyahate katılanların birçoğu birbirini tanıyor. Zira Yiv Tour ile daha önce de çeşitli turlara katılmışlar. Bu yüzden program boyunca grup arasında tam bir uyum hakimdi. Yolculuğumuz ve tur boyunca hiçbir sorun yaşanmadı. Gezilerde bu dostluk, anlayış ve hoşgörü çok önemlidir. Yiv Tour’un müşterilerinde seçici olması da gezimizin iyi geçmesinde en önemli etkendi.

Türk Hava Yolları uçağı tam saatinde havalandı ve 4 buçuk saatlik keyifli yolculuk ve ikramlar eşliğinde tam saatinde İrlanda Cumhuriyeti’nin başkenti Dublin’e, yerel saatle 09.50’de indik.

 

İrlanda küçük bir ülke, nüfusu sadece 4 buçuk milyon… 12. yüzyılda İngilizlerin egemenliğine geçen İrlanda 1937’de serbest cumhuriyet olmuş. Yıllarca ‘İra’ adlı bağımsızlık örgütü ile İngilizler büyük bir iç savaş yaşamışlar. Ayrıca Kuyey İrlanda’da Protestanlar ile Katolikler arasında çok kanlı mücadeleler yaşanmış, bu savaş ortamı yakın zamanda son bulmuş ya da küllenmiş.

 

KÖPRÜDEN GEÇİT ÜCRETİ YARIM PENNY

kapi.jpg

Havalimanında bizleri karşılayan İrlandalı profesyonel rehberimiz eşliğinde Dublin’de şehir tanıtım turu yapmaya başladık. Üzerinden geçerken ‘Yarım Penny’ ödediğimiz ‘Hapeny Köprüsü’ çok ilgimizi çekti doğrusu. Ayrıca arkeolojik kazılarda ortaya çıkan ve altında Vikinglerin seneler önce yaşadığı şehrin kalıntılarının bulunduğu Christchurch Katedrali, liman ve tersane bölgelerini, şehircilik planlama ve yeni yerleşimler konusunda örnek teşkil eden eski Dublin atıl depolarından yapılmış lüks cam binaları görme fırsatı bulduk.

 

Dublin’de yaşayanların övündüğü Avrupa’nın en büyük yeşil şehir parkında ‘Scone Çöreği’ ve Iris Coffesi’nin tadına baktık. Dünyaca ünlü Guiness Bira Fabrikası’nı, ABD eski Başkanı Clinton’un ziyaret ettiği en eski barı, İngiltere-İrlanda savaşında ölen askerler için İngiliz Kraliçesi’nin diz çöküp özür dilediği Kuğulu Meçhul Asker Anıtı’nı, Kelt kitabının sergilendiği dünyaca ünlü St. Trinily Koleji’ni, alışveriş caddesi Grafton’u gördük.

 

Sonrasında ise tur bitiminde Dublin’deki Hilton Oteli’ne yerleştik. Burada birkaç saat dinlendikten sonra şehrin merkezi O Connel Caddesi ve Grafton Caddesi’nde bir süre dolaştık. Açıkçası tura katılan ben ve arkadaşlarım, Dublin’i hiç böyle beklemiyorduk. Her taraf yemyeşil ve çok temiz.

 

İNSANLAR GÜLERYÜZLÜ

katilanlar-001.jpg

Dünyanın en uzun bayrak direği Dublin şehir merkezinde bulunuyor…

Yüksek katlı hiç binaya rastlayamıyorsunuz. Üstelin tüm yapılar bakımlı. Sokaklarda çöp konteynırı bulunmuyor. Yalnızca ticari alanlarda belirlenen belirli yerlerde bu çöp konteynırlarının kullanıldığına şahit olduk.

İnsani özellikleri de farklı, güzel ve özel diyebilirim. Rahatsız eden tipler yok. Şehirde yaşayan her insanın yüzü gülüyor. Her noktada dil kursuna gelen öğrencilere rastlayabilirsiniz. Ayrıca birçok ünlü bilgisayar firması Dublin’deki eski depolara yapılan yeni cam binalara yerleşmişler. Buralarda eğitimli sektör çalışanları görev yapıyor.

 

Akşam yemeğimizi otelimizin nezih restoranında yedik. Açıkçası bizim için hazırlanan menüyü özel bulduğumu söylemeliyim. Balık menülü, çorbalı, salatalı ve meyveli dondurmalı menülü akşam yemeği sırasında Naci Bey grupta yer alanları tek tek tanıştırdı. Bu sayede grubumuzdaki diğer yolcularla daha samimi olma fırsatını bulduk.

Bu kadar uzun geçen günün ardından haliyle biraz olsun yorgunluk emareleri ortaya çıkmaya başladı. Ve bizim için hazırlanan odalarımızda dinlenmeye çekildik. Zira yarın bizi daha keyifli ve uzun bir gün bekliyordu…

kenan-002.jpg

YARIN: DUBLİN VE BELFAST

15 Eylül 2016 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR