Dünya Tenis Şampiyonası için Amerika’daydık!

Bu çok önemli turnuvada yer almak için aylar öncesinden hazırlıklar başladı. Seçmelere katılmak ve en önemlisi seçmelere davet edilebilmek için yıl iç...

BÜYÜT

Bu çok önemli turnuvada yer almak için aylar öncesinden hazırlıklar başladı. Seçmelere katılmak ve en önemlisi seçmelere davet edilebilmek için yıl içinde yapılan klasman turnuvalarında başarı göstererek puan toplamak ve bu puanlara gore seçme turnuvasına davete dilmek, sonra seçme turnuvasını kazanıp milli takıma girmek, bu sürecin zor aşamalarıydı.

 

TTF (Türkiye Tenis Federasyonu) tarafından Adana Atlı Spor’da yapılan seçme turnuvasında, her klasmanda dört tenisçi milli takıma girmeye hak kazandı. + 50 Bayan milli takımına benim de kaptan olarak girmem sonucunda hemen takım olarak Florida Palm Beach için uçak biletleri alınarak, rezevasyonlara başladık. Florida için direkt uçuş olmadığından, New York üzerindenn uçmayı tercih ettik. Tabii ki  New York görülmeden geçilemezdi, biz de öyle yaptık.

 

NEW YORK... NEW YORK...

New York, Amerika’nın en kalabalık şehri olması yanında ticaret, moda, medya, sanat, teknoloji, eğitim sektöründe küresel kent olarak görülmesi gereken bir şehir; Manhatttan’daki gökdelenler, Brooklyn Köprüsü, ÖzgürlükHeykeli, Empira State Binası, Central Park ,Times Meydanı, Modern Sanat Müzesi, Guggenhelm Müzesi, Modern Tarih Müzeleri şehrin ilgi çekici merkezleri. İngilizce konuşulmasına rağmen aksan oldukça farklı çünkü burada 170 ayrı dil konuşulmakta ve her üç kişiden biri göçmen olduğu için ingilizce farklı aksanla konuşulduğundan, anlamakta zorluk yaşadık. İlk  gözlemim şehrin her yerinde insanların sabah akşam demeden koşmasıydı. Ayağında spor ayakkabıları, kulaklarında kulaklık, üstlerinde rengarenk sort ve tişörtleriyle koşan insanlar, şehrin zaten yüksek olan enerjisini daha da yükseltiyor. Center Park ise koşan insanların yanında bisiklete binen, yürüyen insanlarla, rengarenk ve capcanlı. Ayrıca güvenlik açısından her kilometrede görevliler bulunması sayesinde rahatça derinliklerini keşfettik. 24 saat açık metrosuyla, yoğun trafiğe rağmen ulaşım sorunu yaşamadık. Şehrin alış veriş merkezleri, restoranlarını, oyun salonlarını kolayca öğrendik.


BİR ÇOK KÜLTÜR BİR ARADA

Ayrıca birçok kültürel siyasal hareketin doğum yeri olan bu şehrin Times Meydanı birçok harekete dikkat çekmek için gösteri yeri olarak İstanbul’da Taksim Meydanı’nı hatırlatıyordu. Burada her an insanların farkındalığını artırmak için toplanan, yürüyen insanları görmek mümkün. Birgün burada ölen maden işçilerimiz için yürümek yaşadığımız acıyı dünya ile paylaşmak isterdim.

New York’ta harika bir üç gün geçirdikten sonra turnuva yeri olan Palm Beach’e dört saatlik bir uçak yolculuğundan sonra ulaştık. Daha uçaktan iner inmez ITF (UluslararasıTenisFederasyonu) görevlileri tarafından karşılanarak Palm Beach Boca Raton’a ulaştık. Florida Miami civarında bulunan uçsuz bucaksız plajları, yeşillikleri, palmiye ağaçları, yapay gölleri ve çeşitli malikaneleri ile tamamen emekli zenginlerin yaşadığı bir cennet. Her mahallede bir golf ve tenis kulübü olması ise tenise ve golfe verilen önemi gösteriyordu.

Bu ülkede dikkati çeken en önemli nokta, insanların kurallara kesinlikle uyması, kuralların insanların yaşamını daha kaliteli olması yanında yaşamı kolaylaştırır olmasıydı. Trafikte bizde taşıt önceliği olmasına ragmen burada en tenha sokakta bile olsa yürüyen bir insan görüldüğü anda taşıt ona yol veriyordu. Ayrıca çalışanların yaş ortalaması oldukça yüksekti. Bu ülkede yaşam kalitesi evet yüksek ama herkes çalışıyordu. Tenis kulubü çalışanları, şoförler, garsonlar, rehberler yaşlı olmasına rağmen işlerini severek güler yüzle yapıyorlardı.


VE DÜNYA ŞAMPİYONASI...

Dünya Şampiyonası, ev sahibi Boca Raton Polo Clup’da yapılanaçılışseramonisiilebaşladı. ITF yetkililerin konuşması ile milli marşlarımız okundu. Kaptanlar toplantısında fikstürler çekildi ve değişen ITF kuralları hatırlatıldı. Değişen kurallardan biri tie break oyununda sayılar 1-5-9-12 gibi dördün katları olduğunda; oyuncuların yer değiştirmesiydi. Ayrıca double oynarken oyuncuların aynı renk giymesi önemle dikkat edilen kurallardı. Tüm ülke oyuncuları bayrak rengindeki kıyafetleriyle maçlarını yaptı. İki single bir double şeklinde her gün farklı ülke sporcuları ile maçlar yaptık. Grup maçları bittikten sonra fikstürler tekrar seçilerek maçları tamamladık.

 

ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERDİK AMA....

Türk milli takımı elinden gelen gayreti göstermesine ragmen çoğu yaş grubunda maç almakta zorlandı. İzmit Tenis Kuulübü olarak iki sporcumuzla yeraldığımız bu şampiyonada iki takımı yenerek büyük başarı gösterdiğimize inanıyorum. Her konuda olduğu gibi teniste de onlardan çok gerideydik. Geçen yılınş ampiyonu olan USA bu yıl da bir çok klasmanda şampiyonoldu. Her mahallede tenis kulübü olması demek bu ülkede tenise ve spora önem verildiğinin göstergesi olduğu gibi böylece geleceğin sporcuları çocukların da tenisle tanışması küçük yaşlarda olmakta. Alt yapıda yetişmiş olan sporcular ilerleyen yaşlarda da senyor olarak yarışmaya devam ederek bu sporu geliştirmeye devam ediyor.

 

2014 TARİHİNDE FLORİDA'DA DÜZENLENEN DÜNYA TAKIMLAR ŞAMPİYONASINDA ÜLKEMİZİ TEMSİL EDEN SPORCULARIMIZ:

2014 SENİOR MİLLİ TAKIM:

Kadınlar:

35+

1.Necla G.KAROĞLU

2.Filiz ÖZER

3.Berna PARS SARUÇ

4.Saniye ATMACA

 

40+

1.Hürmüz ATAR

2.Zuhal AYDINLIOĞLU

3.Ayşe ÇEKTAMER

4.Gülseren YONKUÇ

 

45+

1.Güli GALİ

2.Ayşim PENNETTİ

3.Oya ÖZER

4.N.Yıldız YİĞİTGÜDÜ

 

50+

1.Fida KIRNAÇ ÖZBAKIR

2.Neşe ASLAN

3.Havva TÜREDİ

4.Canan BOZ

 

55+

1.Leyla ÇALIŞKAN

2.Subye SAYIN

3.Bevran İ.SİYAHHAN

4.Sebile NARMAN

 

Erkekler:

35+

1.Ercan ZORLU

2.Cuma DURGUN

3.Kemal ZEYTİNOĞLU

4.M.Özkan ÇETİN

 

40+

1.Osman AVCU

2.Erkan NAİBİ

3.Y.Burak ÇOMU

4.Metin ÇAKMAK

 

45+

1.Metin GÜREL

2.Mehmet BULAK

3.Remzi PEKÜN

4.Berk COŞANSU

 

50+

1.Oğuz AZKARA

2.Levent TURAN

3.Muharrem ATAÇ

4.M.Koray GÜRBÜZ

 

55+

1.Sırrı DİNÇER

2..Salih KASAPOĞLU

3.Önder SİMİTÇİ

4.Erol DEMİR

01 Haziran 2014 Kocaeli- Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR