Süt sığırcılığında ekonomik zarara son

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi süt ineklerinde kayıplara kadar yol açıp ülke ekonomisini zarara uğratan “meme iltihabı”(Mastitis) hastalığının önlenebi...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi süt ineklerinde kayıplara kadar yol açıp ülke ekonomisini zarara uğratan “meme iltihabı”(Mastitis) hastalığının önlenebilmesi için çiftçilere eğitim veriyor. Eğitimlerde hastalığın önceden tespit edildiği CMT Testi’ni hayvancılık yapan vatandaşlara uygulamalı olarak gösterilip hastalık hakkında bilgilendirme çalışmaları yapılıyor.

EKONOMİK KAYIPLAR ÖNLENİYOR
Büyükşehir Belediyesi Köye Hizmet Şube Müdürlüğü Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şefliği tarafından hayata geçirilen çalışma Kocaeli’deki tüm köylerde yürütülüyor. Süt sığırcılığının en yaygın ve masraflı hastalığı olan “meme iltihabı” nın (Mastitis) önlenmesine yönelik yapılan çalışmalarla hayvancılık yapan çiftçilerin ekonomik kayıp yaşamaması amaçlanıyor.

CMT İLE ÖNCEDEN TESPİT EDİLİYOR
Mastitis hastalığının önceden tespit edildiği CMT testi ile çiftçiler hayvanlarına erken müdahale ettiğinden inekler daha az hastalıklardan etkileniyor. CMT testi yapılıp hastalık tespit edilen hayvan sahibi çiftçilere gerekli uyarılarda bulunuluyor. Böylece çiftçilere hayvanların ekonomik verimliliğini düşürmeden temiz ve sağlıklı süt elde edebilmeleri sağlanıyor. Veterinerlik masraflarını en aza indirgeyen bu test ile ineklerde yaşanan meme kayıplarının da önüne geçiliyor.

KESİME KADAR GİDİYOR
Meme üzerinde şişme, kızarıklık ve ağrı ile karakterize bir hastalık olan Mastitis’te memeden süt sağıldığında peynir veya yoğurt kıvamında (halk arasında peynirleme olarak bilinir) bir irin, sarımsı renkte su geldiği görülür. Gecikmiş vakalarda tedavi şansı azalıyor. Hatta damızlık süt hayvanlarında meme dokusunu körelterek süt verimi düşüşünden dolayı hayvanları kesime kadar götürebiliyor.

NELER YAPILMALI
Mastitise yakalanma riskini azaltmak için sağım öncesi ve sağım sonrası meme başları antiseptik(mikrop öldürücü) solüsyona daldırılarak temiz tutmak, sağım makinelerinin düzenli bakımı ve temizliği yapmak, sağım başladığında önce düveler, sonra sağlıklı inekler daha sonrada mastitisli inekleri sağmak gerekiyor. Ayrıca ineklerin yatacakları yer yeterli büyüklükte ve zemin yeterli eğimde olması, her hayvanın yattığı yerde birbirlerinin memelerine basmaları önlenip ahırlarda havalandırma, ışık ve temizlik devamlı sağlanması önem arz ediyor.

Diğer önemli hususlar
-Ahırlarda karasinek, sivrisinek, bit, pire ve kene gibi haşerelerle mücadele edilmeli
-Sağmal hayvanların en az ayda bir kez mastitis yönünden kontrol edilmeli
-Makineyle sağım sonrası memeler elle kontrol edilerek memelerde süt kalması önlenmeli
-Süt hayvanlarına koruyucu amaçla periyodik mastitis aşısı yapılmalı
-Kuru dönem ilaçlarının uygulanmalı

04 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR