1 Mayıs Bayram havasında geçti...

Haberin foto galerisi için tıklayınız 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı için kitleler bir araya geldi. DİSK, KESK ve TMMOB  önderliğinde Eğitim-...

Haberin foto galerisi için tıklayınız

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı için kitleler bir araya geldi. DİSK, KESK ve TMMOB  önderliğinde Eğitim- Sen, SES, Tüm Bel-Sen, Eğitim İş, LGBT, Kocaeli Dersimliler Derneği, Halkevleri, Kollektifler, Birleşik Haziran, CHP, HDP, EMEP çok sayıda STK’nın ve işçilerinkatılımıyla sloganlar ve pankartlarla Sabri Yalım Parkı önünden toplanarak yürümeye başladı. Polis, kutlanacak olan 1 Mayıs kutlamaları için kentte yoğun güvenlik önlemleri aldı. Etkinliklere 2 Bin kişi katıldı.

 

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

1 Mayıs yürüşü nedeniyle güvenlik önemleri hat safhaya çıkarıldı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekipleri yürüyüşün yapılacağız İzmit Sabri Yalım Parkı ve Perşembe Pazarı arasında bulunan güzergahlardaki araç parklarını kaldırdı. Yol kenarında bırakılan araçlar çekicilerle otoparka götürüldü. Yürüyüş yolu üzerinde bulunan bütün çöp kovaları belediye ekipleri tarafından toplatıldı. Yürüyüş yolu sağlı sollu şekilde barikatlarla çevrildi. Yürüyüşün başlangıç noktası olan Sabri Yalım Parkı ve çevirisi polis barikatlarıyla kapatıldı. Polis ekipleri vatandaşları ve sendika temsilcilerinin üst aramalarını yaptıktan sonra alana alındı. Ayrıca Yürüyüş yolundan Perşembe Pazarı alanına kadar 5 metrede bir polis görevlendirildi.

 

DEMİR ÇUBUKLAR ALINMADI

Perşembe pazarı alanına girişlerde de güvenlik önlemleri üst düzeyde. Güvenlik güçleri alana giren herkesi didik didik arayarak deyim yerindeyse kuş uçurtmadı. Eylemde kullanılan pankartlarda bulanan plastik çubuk harici hiç bir tahta, demir vb. Benzeri çubuk alanak sokulmadı. Geçmiş 1 Mayıslar’da yaşanan üstünü aratmadan girmek isteyenler bu 1 Mayıs’ta yoktu. Alana giren herkesi üstü arandı.

 

LEŞ KARGALARINI İYİ BİLİRSİNİZ

1 Mayıs etkinliklerinde ilk olarak konuşan Genel-İş Sendikası Başkanı Vedat Küçük, “İşçileri özel istihdam bürolarında alıp satmaya kalkanlara onurumuz için direneceğiz. Siz leş kargalarını bilirsiniz. İş veren işçiyi istediği zaman işten atsın kıdem tazminatı ödemesin istiyorlar. Bu leş kargalarının amacı bu.  Bu iktidarın kadınlarlada derdi var. Kadınları eve kapatmaya çalışıyorlar. Kadınları eve kapatmaya çalışanlara karşı birlik olacağız. Bu ülkede işşiz sayısı 6 milyona ulaşmış peki işşsizliğin çözümü yok mu ? Tabiki var. Ama onlar diyor ki ucuza çalıştıralım çok çalıştıralım. Türkiye’yi ucuz işçi yerine çevirmeye çalışıyor” ifadelerinde bulundu.

 

TÜRKİYE’Yİ KAN GÖLÜNE ÇEVİRDİLER

KESK Dönem sözcüsü ve Eğitim Sen Şube Başkanı Suca Omurca, “Kamuda esnek kuralsız ve güvencesiz çalışma uygulamalarının yaygunlaşması, iş güvencemiz başta olmak üzere, en temel özlük haklarımızın elimiznden alınmak istenmesi, çalışma ve yaşam kouşllarımızı zorlaştıran uygulamalar karşısında susmamız, geleceğimizi ipotek altına alan yasal düzenlemelere ve tek dinci tek mezhepçi laiklik karşıtı sisteme karşı seyirici kalmamız mümkün değildir.  AKP emek düşmanlığını yeni saldırı yasalarıyla, baskı sürgün soruşturma ve cezalarla hayata geçirirken toplumu ayrıştırıcı bir yol izlemektedir. Onlar ülkeyiz bası ve zordan beslenen yolsuzluk rüşvet düzenini Türkiye’ye özgü başkanlık sistemi için ülkeyi kan gölüne çevirmiştirlerdir.” Şeklinde konuştu.

 

LAİKLİK DİN BASKISI DEĞİLDİR

TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri, Ünal Özmural, “İşçi sınıfı ve bütün çalışanlar esnek üretim, esnek, güvencesiz, taşeron istihdam biçimleri altında yoğun bir sömürüye tabi tutulmaktadır. Bu durum işçi sağlığı ve iş güvenliği politikalarına da yansımış, bu alan piyasa kouşllarına terk edilmiştir. İş güvenliği mühendisliği ve işyeri hekimliği uygulamaları daha yerleşmeden geriletilmiş, piyasa aktörlerinin çıkarlarına göre düzenlenmiştir. Ülkemizde laikliğin ortadan kaldırılması ile emekçilere reva görülen çalışma ve yaşam koşulları örtüşmektedir. Zira laiklik, aydınlanmadır, çağdaşlıktır, modern yaşam koşullarıdır, dinin kişiye özel bir konu olarak görülmesi ve hiç bir dinsel baskı ve dayatmaya izin verilmemesidir. Gericilik bu nedenle laikliğe her gün çeşitli vesilerle saldırmakta, emekçilerin ve toplumun aydınlanma kanallarını kapamak istemeketedir” şeklinde konuştu.

 

SERHAT RAŞA KONSERİ

Konuşmaların ardından 1 Mayıs etkinlikleri Serhat Raşa konseri ile son buldu. Raşa, “1 Mayıs Şarkısı Ödeşme, Kadınlar Dağlara Doğru, Ey Özgürlük ve Güzel Günler Görceğiz isimli devrim türkülerini seslendirerek alandakileri adeta mest etti. Konserden sonra 1 Mayıs’a katılanlar olay bir şekilde dağıldı. Ahmet HAZER & Nuri AKÇAHARMAN

01 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR