KOÜ’nün öğrenci sayısı 62.496 oldu

Kocaeli Üniversitesi’nin yeni kayıt yaptıracak 15.335 öğrenci ile birlikte öğrenci sayısı 62.496 olacak.Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer K...

BÜYÜT

Kocaeli Üniversitesi’nin yeni kayıt yaptıracak 15.335 öğrenci ile birlikte öğrenci sayısı 62.496 olacak.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu, Türkiye’nin sayılı üniversiteleri arasında olduklarını belirterek, ülkemizin en güzel yerleşkelerine sahip üniversitemize kayıt yaptıran yeni öğrencileri sevinçle karşılayacaklarını söyledi.

15.335 YENİ ÖĞRENCİ
KOÜ Rektörü Komsuoğlu, yeni kayıt yaptıran öğrencilerle ve üniversitenin kontenjan sayıları ile ilgili şu açıklamada bulundu Kocaeli Üniversitesi’ne bu yıl 15.335 öğrenci yeni kayıt yaptıracak. Yeni kayıtlarla birlikte toplam öğrenci sayımız 62.496 olmuştur. Fakültelerimizde 5563, yüksekokullarımızda 527, meslek yüksekokullarımızda 9245 öğrenci yeni kayıt yaptıracaktır.

211 YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ
Üniversitemizde en yüksek puan 536.868 ile Tıp Fakültesi, sırayla 515.619 puanla Diş Hekimliği, 509.026 ile Mekatronik Mühendisliği olmuştur. Yüksekokullarımızda 486.244 ile Sivil Havacılık başı çekmektedir. Bu yıl Kocaeli Üniversitesi’ne 211 yabancı uyruklu öğrenci kayıt yaptırmaya hak kazandı. Bu ülkeler arasında en çok Azerbaycan, Türkmenistan ve Endonezya bulunuyor.

TOPLUMSAL SORUMLULUK PROJESİ
Ülkemizin en güzel yerleşkelerine ve olanaklarına sahip üniversitemizde yeni öğrencilerimizi sevinçle karşılayacağız. Kendilerine en iyi eğitimi verme gayreti içindeyiz. Ülkeye hizmeti, insana ve yüce değerlerimize saygıyı öğretmeyi sürdüreceğiz. Üniversitemizde bu kavramları daha da geliştirmek için bu yıl “Toplumsal Sorumluluk Projeleri” adı altında 20 yeni ders açıldı.
Bu derslerin içerikleri “eğitim, sağlık, yoksulluk, çevre…” gibi kavramlarda öğrencilerimizle birlikte oluşturulacak. Ayrıca bu yıl yeni kayıt olan öğrencilerimizin çevre bilincini geliştirmek için İzmit Orman Bölge Müdürlüğü ile işbirliği yapıldı, ve 16.000 ağaç ve tohum dikimi gerçekleştirilecek.

ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME KİMLİĞİ
Mezuniyet sonrası eğitimde ise yüksek lisans ve doktora programlarında 1626 öğrencimiz var. Bunun yanı sıra: Bu yıl Yükseköğretim Kurumu’nun öğretim üyesi yetiştirme-programı (ÖYP) çerçevesinde üniversitemizi tercih eden meslektaşlarımıza araştırma ve geliştirme kimliğini öne çıkaran, ve ülkenin çeşitli üniversitelerinde öğretim üyesi olma şansını verecek eğitim programlarını uygulayacak üniversiteler arasındayız. Bu bağlamda Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’ndan 112 kontenjan aldık. Kayıtlarımız sürüyor.

STRATEJİK HEDEFLER
Üniversitemizin 2011-2012 Stratejik hedefleri arasında
• Yabancı dil sorununu mezuniyet öncesi ve özellikle mezuniyet sonrasında çözümlenmesine katkı koymaya devam edeceğiz.
• Akademik yükseltme kriterlerimizi yükselteceğiz.
• Önümüze hedef koyduğumuz AR-GE merkezlerinin çalışmalarını öz kaynaklarımızdan ve DPT-TÜBİTAK projeleri ile desteklenmesine ön açmaya devam edeceğiz.
• Temel araştırmalar ile teorik uygulamalı araştırmalar arasında dengenin önemini görüyoruz. Üniversite araştırmalarımızı, özellikle yeni doktorantlarımızda daha fazla araştırma kültürünün yaratılmasını hedefleyeceğiz. Sinerjik alanlar yaratma çalışmasını destekleyeceğiz.
• Meslek Yüksekokullarının ve Yüksekokullarımızın programlarının iş yaşamı ile bağlantısını artıracağız.
• Sürekli Eğitim Merkezi Sertifika programları ve uzaktan eğitim projelerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.
• Bu yıl yaz sezonunda başarı ile uyguladığımız Teknopark şirketleri-öğrenci stajı projesini yıl içine yaymayı hedefliyoruz”

23 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR