“Dün yakanlar, bugün iktidardalar”

Bundan 19 yıl önce Sivas’ta Madımak Otel’in de gerici- faşist gruplarca aydınların katledildiği Sivas Katliamının 19. Yıldönümü unutulmadıSivas katlia...

BÜYÜT

Bundan 19 yıl önce Sivas’ta Madımak Otel’in de gerici- faşist gruplarca aydınların katledildiği Sivas Katliamının 19. Yıldönümü unutulmadı
Sivas katliamının üzerinden 19 yıl geçmesine rağmen Madımak’ta yakınlarını kaybedenler ve aydın vatandaşlar bu katliamı unutmadı. İzmit Merkez Bankası önünde toplanan TKP, Halkevleri, 2 Temmuz Sivas Katliamını Anma Platformu ve Kocaeli Emek ve Demokrasi Platformu bir yürüyüş düzenledi. ‘’ Bu katliamı gerçekleştirenler şimdi iktidar’’ sloganlarıyla Sabri Yalım Parkına kadar devam eden yürüyüş burada basın açıklaması ve bağlama icrası ile son buldu. Basın açıklamasını Kocaeli Alevi Kültür Derneği Başkanı Doğan Demir yaptı.
PLANLI BİR KATLİAMDI
Demir, ‘’Sivas Katliamının üzerinden 19 yıl geçti. 19 yıl önce Sivas’ta gerici-faşist katliam gerçekleştirildi. 2 Temmuz 1993 tarihinde barış diyenler kardeşlik diyenler eşitlik, aydınlık diyenler Sivas’ta yakıldılar. Sivas katliamı eşit yurttaşlık talep eden Alevilere, ilericilere, demokratlara, devrimcilere ve Kürt’lere birer gözdağıydı. Haklarını isteyen emekçilere yönelen bir sindirme harekatıydı.Bu katliam sadece galeyana getirilmiş sadece gerici grubun işi değildi. Planlı bir katliamdı’’ dedi.
O ZİHNİYET BUGÜN İKTİDAR
Demir, ‘’Katliamı yaratan zihniyet bugün bütün kadroları ile iktidara taşınmıştır. AKP iktidarı yıllardır bir yandan açılım yalanlarıyla alevi yurttaşları kendisine yedeklemeye çalıştı. Diğer yandan Sivas katillerini korumaya, kollamaya, aklamaya devam etti’’ dedi.
TAM 17 KEZ REDDETTİLER
Demir, ‘’Sivas’ta katledilenlerin yakınları defalarca insanlık suçları zaman aşımı kapsamından çıkarılsın talebini AKP iktidarına ilettiler. Tam 17 kez reddedildiler. Halbuki katillerin hak ettikleri cezayı almaları hükümetin elindeydi. Ve Sivas Davası 13 Mart 2012 tarihinde zaman aşımına uğratıldı. Zaman aşımı kararından sonra Başbakan Erdaoğan ‘’Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun’’ diyerek safını belli etmiştir. Onları sahiplenmiştir’’ dedi. Bugün Sivas’ı anmak demek kardeşiği ve barışı savunmak demektir’’ dedi.
BAĞLAMA RESİTALİ
Basın açıklamasının ardından Güner Zoroğlu adlı bağlama sanatçısı eyleme katılan vatandaşlara bağlama ile Pir Sultan Abdal ve diğer birçok ozandan eserler icra ederek anmayı sürdürdü. Grup basın açıklaması sonrasında olaysız bir şekilde dağıldı.

04 Temmuz 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR