Ergün AR-GE merkezini açtı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda olan Kimya Sektörü Strateji Belgesi'ni yakında uygulamaya koyacaklarını...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda olan Kimya Sektörü Strateji Belgesi'ni yakında uygulamaya koyacaklarını söyledi.
Başiskele ilçesi Yeniköy Mahallesi'nde faaliyet gösteren Hayat Kimya'nın Ar-Ge merkezinin açılış töreninde konuşan Ergün, merkezi kuran firma yetkililerine, Ar-Ge ve inovasyon konusuna verdikleri değer nedeniyle teşekkür ettiğini, Ar-Ge merkezinde yapılacak çalışmalarla, maliyetleri düşüren, yenilik oluşturan, tasarım ve teknolojide fark yaratan, çevre dostu özellikler taşıyan ürünlerin ortaya çıkacağına inandığını söyledi.
Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma gibi konuların, Türkiye ekonomisinin ulaşması gereken noktada en belirleyici konuların başında geldiğini belirten Ergün, ''Ekonomimizin geleceği bu konulardadır. Bu dinamik çevrede, rekabet yarışının zirveye çıktığı bu ortamda, firmalarımızın yukarılara çıkmaları ve oralarda kalıcı olmaları için kendilerini sürekli yenilemeleri ve geliştirmeleri gerekiyor'' şeklinde konuştu.
Türkiye'deki rekabet yarışında zirvede olmanın yeterli olmadığını, bölge ve dünyada öne çıkacak hamleler yapmak gerektiğini ifade eden Ergün, zirvede kalmanın zirveye çıkmaktan daha zor olduğunu, yukarıya çıkan firmanın ayağını yere çok sağlam basması gerektiğini kaydetti.
Firmaların zirvede kalmalarının yenilik, araştırma ve inovasyon ile mümkün olacağını belirten Ergün, ''2023 hedeflerimizin en önemlilerinden birisi, küresel çapta 10 yerli markayı dünya piyasalarına çıkarmaktır. Çünkü artık küresel denklemleri dikkate almayan firmaların, zaman içinde yerel başarıları da önemini yitirmeye başlayacaktır'' diye konuştu.
Kendilerinin bu gerçekleri çok iyi bildiğini, bu nedenle de geçen yıl Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nı yeniden yapılandırdıklarına dikkat çeken, bu şekilde Ar-Ge, inovasyon, tasarım, markalaşma ve üniversite-sanayi işbirliği gibi alanlara daha fazla odaklanmaya başladıklarını bildirdi.
Söz konusu alanlarda başarıyı elde ettikçe, son 9 yılda kaydedilen başarının kalıcı olacağını ve Türkiye'yi daha üst seviyelere taşıyacağını belirten Ergün, şöyle konuştu:
''Ülkemizde bütün sektörlerin, bütün firmaların daha fazla katma değer üretmeleri, daha nitelikli üretim yapmaları için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Mesela 2008 yılından itibaren, 50 ve üzerinde Ar-Ge personeli istihdam eden firmalarımıza Ar-Ge merkezi belgesi vermeye başladık. Ar-Ge merkezlerinde yapılan Ar-Ge harcaması kadar kurumlar vergisi indirimi yapıyoruz. Ar-Ge ve destek personel ücretlerinin doktoralı olanlar için yüzde 90'ını, diğerleri için yüzde 80'ini gelir vergisinden muaf tutuyoruz. Personelin sigorta primi işveren hissesinin yarısını devlet olarak biz karşılıyoruz. Bu firmaların her türlü Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri ile ilgili düzenlenen kağıtlardan da damga vergisi almıyoruz. Bugüne kadar 118 firmamız bakanlığımızdan Ar-Ge merkezi belgesi almış ve bu firmalarımız 5 milyar lirayı aşan Ar-Ge harcaması yapmışlardır. Ancak firmalarımızın, böyle önemli destek ve teşviklerden daha fazla yararlanmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu açıdan Hayat Kimya'nın bu adımının diğer birçok firmamıza da örnek olmasını diliyorum.''

-Büyüme rakamları-

Hafta içinde çok önemli gelişmelere tanık olduklarına işaret eden Ergün, pazartesi günü açıklanan rakamlara göre Türkiye'nin 2011 yılında yüzde 8,5 oranında büyüdüğünü hatırlattı.
Gayri safi yurt içi hasılanın 772 milyar dolara ulaşarak yeni bir rekor kırdığını vurgulayan Ergün, şöyle konuştu:
''Türkiye'nin 10 yıl önceki gayri safi yurt içi hasılası 230 milyar dolardı. Yani Türkiye 230 milyar dolarlık üretim yapıyordu. Bütün üretim gücü ve kabiliyeti bu kadardı. Bugün bu rakam 772 milyar dolara çıktı. Demek ki Türkiye üretim gücünü 3 kattan fazla arttırma imkanına sahip oldu. Kişi başına düşen milli gelirimiz ise 10 bin 500 dolar sınırına ulaştı. En büyük ihracat pazarımız olan Avrupa'da yaşanan birçok sıkıntıya rağmen, Türkiye'nin gösterdiği bu performans, gerçekten de takdire şayandır.
Türkiye, bu büyüme rakamlarına, şişirilmiş kamu harcamalarıyla değil, özel sektörün yaptığı üretim ve yatırım harcamalarıyla ulaşmıştır. Hükümet olarak, bütçe disiplininden taviz vermeden, güven ve istikrar korumaya, reel sektörün önünü açmaya devam edeceğiz. Bizim işimiz güven ve istikrarı korumak, bütçe disiplinine uymak. Devletin hesabını ve kitabını doğru tutmak, devletin kaynakları israf etmeden doğru kullanmak, özel sektörün önünü açmaktır.''

-Teşvik paketi-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün yeni ve nitelikli yatırımların artması için büyük önem taşıyan yeni teşvik paketini açıkladığını anımsatan Ergün, şöyle devam etti:
''Bu paket, yatırımları artıran, teknolojik dönüşümü sağlayan, cari açık sorununu çözen, istihdam oluşturan ve bölgesel farklılıkları azaltan özellikler taşıyor. 4 ayrı bölümden oluşan sisteme göre teşvikleri 'genel, büyük, stratejik ve bölgesel yatırımlar' adı altında topladık. Yeni teşvik sisteminde Türkiye 6 bölgeye ayrılarak, her bölgeye artan oranlarda teşvikler, destek sağlanacaktır. Bu desteklerde, yatırım yeri tahsisi, kredi faiz destekleri, işveren primi ve kurumlar vergisi indirimi gibi enstrümanlar kullanılmaktadır. Ben bu teşvik sisteminin çok önemli sonuçlar doğuracağına, orta ve uzun vadeli hedeflerimizin gerçekleşmesine büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Tüm girişimcileri, yatırımcıları bu teşvik paketinden yararlanmaya ve yeni yatırımlar yapmaya davet ediyorum.''

-Kimya Sektörü Strateji Belgesi-

Hükümet olarak ülkedeki yatırımların çoğalmasını, sektörlerin gelişmesini ve rekabet gücünün artmasını sağlayacak adımları atmaya devam edeceklerini anlatan Ergün, sözlerini şöyle tamamladı:
''Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda olan Kimya Sektörü Strateji Belgesi'ni yakında uygulamaya koyacağız. Her sektörle ilgili strateji belgesi ve eylem planı ortaya koyuyoruz. Her sektörün gelecek vizyonunu oluşturuyoruz. Kimya sektöründe de bunu gerçekleştiriyoruz. Kimya sektöründe dış ticaret açığı verdiğimiz ürünleri üretmeyi, katma değeri daha yüksek ürünlere geçiş sağlayarak Türkiye'yi yatırım üssü haline getirmeyi amaçlıyoruz. Katma değer yenilik ve inovasyondur. Malımızı değerli hale getirmek için alın teri, bilek gücü yetmiyor. Alnımızdan çıkan terin yanında beynimizin içinin de terlemesi gerekiyor.
Bu belge kapsamında katma değeri yüksek, insan ve çevre sağlığına duyarlı üretim yapmak, ara girdi ithalatını azaltmak, Ar-Ge politikaları oluşturmak, nitelikli insan kaynağı yetiştirmek, işbirliği ortamı oluşturmak, yerli ürünlere olan talebi artırmak gibi hedeflere yönelik eylemler gerçekleştireceğiz. Rekabetçi kümeleri destekleyerek, Kimya Özel İhtisas OSB'leri kuracağız ve teşvik edeceğiz. Buradaki işletmeler daha çok destek alacak. Yerli ham maddeye dayalı üretim ve çevre dostu teknolojilere yönelik destek modelleri geliştirilecek. Reel sektörümüzle el ele vererek, en uygun çözümleri üretecek, en doğru adımları atacak ve ülkemiz ekonomisini büyütmeye devam edeceğiz. 2023 yılında, ekonomi, siyasi, bilim, diplomasi ve sosyal alanda, dünyanın en gelişmiş 10 ülkesinden bir haline geleceğiz.''
Konuşmaların ardından Ergün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Hayat Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yahya Kiğılı ve Hayat Kimya İcra Kurulu Başkanı Avni Kiğılı, 74 Ar-Ge personelinin çalıştığı Hayat Kimya Ar-Ge Merkezi'nin açılışını gerçekleştirdi.
Bu arada törene yeni dönemde Hayat Kimya'nın yeni reklam yüzü olacak Hazal Kaya da katıldı.

06 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR