Karakuş “Felaketler rant haline getirildi”

Kesk Kocaeli Şubeler Platformu 17 Ağustos Depremi’nin 12’inci yıl dönümünü Tüm Bel Sen’de gerçekleştirilen toplantı ile hatırlattı. Tüm-Bel-Sen Şube B...

BÜYÜT

Kesk Kocaeli Şubeler Platformu 17 Ağustos Depremi’nin 12’inci yıl dönümünü Tüm Bel Sen’de gerçekleştirilen toplantı ile hatırlattı. Tüm-Bel-Sen Şube Başkanı KESK Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş ülkemizin yüzde 95’inin deprem riski altında olduğunu ve büyük İstanbul depreminin ne zaman olacağının bilinmediğini vurgulayarak, alınan tedbirleri eleştirdi.

“Depremin resmi bilançosu 17 bin 127 ölü, 43 bin 953 yaralı olarak kayıtlara geçti. Yaşayanlar ise çok zorlu süreçlerden geçti. Hem kaybettiklerinin acısını taşımak, hem de zor koşullarda hayatlarını devam ettirmek zorunda kaldılar. Felaket 12 yıl önce saat 03.02’de yaşanmıştı” diyerek sözlerine başlayan Tüm-Bel-Sen Şube Başkanı Kesk Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş ülkemizin yüzde 95’inin deprem riski altında olduğunu ve büyük İstanbul depreminin ne zaman olacağının bilinmediğini vurguladı.

BİLİMSEL YAKLAŞILMALI
Karakuş, “Depremin ne büyük bir felaket olduğu gelecekte olabilecek Japonya felaketinde ortaya çıkmıştır. Sadece yıkıcı etkisinin yanı sıra birçok felakete de yol açmaktadır. İşte bu yüzden ülkemizde felaketler konusunda üslup tamamen bilimsel olmalıdır. Kentimizde 17 Ağustos anmaları artık kamu kurumları için dinsel anma törenine dönüşmüştür. Bugüne dek ülkemizde depreme 62 bin can, 120 bin yaralı verilmiştir. Psikolojik maddi kayıplar cabası. Kocaeli depremde sınıfta kalmıştır. İşte tüm bu sebeplerle bizler 17 Ağustos anmasını Felaketler Ülkesi olmaktan kurtulmak için yaşabilir temiz kentlerin olduğu bir ülke için Başlangıç sayıyoruz. Depremin acısını hissetmiş olan her insan bunu bir başka insanın yaşamaması için artık sorumludur.

FELAKETLER RANT HALİNE GELMİŞTİR
“Artık kesin olarak anlaşılmalıdır ki bu düzen de on binlerce insanımızın öldüğü felaketler bile rant kapısı haline gelmiştir. Ölümün üzerinden zengin olanlar bugün holdingleşmiştir. Bu felaketleri halk olarak yaşadık, geleceğimizi de gene halk olarak biz kuracağız. Bu felaketleri kaderimiz yapmamak için ölümlerimiz ve enkaz altında kalan bebeklerimizi rant kapısı yapmamak için, gelecek günlerimizde sömürüyü başımızdan defetmek için, bu acı felakette ölen insanlarımıza Allah'tan rahmet diliyor yakınlarına tekrar başsağlığı diliyor ve aynı acıları yaşatmamak için mücadelemizi sonuna dek sürdüreceğimize söz veriyoruz” dedi.

18 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR