Öğrencilere akademik düzeyde tiyatro eğitimi

Şehir Tiyatroları, tiyatronun sevdirilmesi amacıyla başlattığı çalışma kapsamında okullarda tiyatro eğitimi veriyorKocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir...

BÜYÜT

Şehir Tiyatroları, tiyatronun sevdirilmesi amacıyla başlattığı çalışma kapsamında okullarda tiyatro eğitimi veriyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın tüm kent çerçevesinde lise ve dengi okullarda tiyatronun sevdirilmesi ve öğrencilerimize akademik standartta tiyatro eğitiminin verilebilmesi için başlattığı çalışma sürüyor. Şehir Tiyatroları sanatçısı Engin Benli’nin İzmit Atılım Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirdiği ‘tiyatro’ konulu seminer de öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılandı. Son derece samimi bir ortamda gerçekleştirilen seminer sonrasında öğrenciler ilk gençlik yıllarından ekranlara uzanan tiyatro serüveni hakkında Benli’yi soru yağmuruna tuttu.

“YETENEK TEK BAŞINA YETMEZ”
‘Türkiye’de tiyatro sanatının yeri’, ‘Tiyatro ile mesleki anlamda ilgilenmek için izlenecek yol’ ve ‘Tiyatro mesleğinin çalışma alanları’ ana başlıklarının konu edildiği seminerde; Atılım Anadolu Lisesi öğrencileri, özellikle tiyatroyu bir meslek olarak yaşamın merkezine almak ve kalıcı başarı elde edebilmek için neler gerektiği konusunda Benli’ye çeşitli sorular yöneltti. Soruları içtenlikle yanıtlayan Şehir Tiyatroları sanatçısı, tiyatral yeteneğin başarının tek anahtarı olmadığını; kalıcı başarının, düzenli çalışma, azim, bilgi ve sürekli gelişim gibi pek çok kavramı da içerdiğini dile getirdi.

DERS SAATLERİ DIŞINDA
Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında başlatılan ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan protokol çerçevesinde yürütülen çalışmada orta öğrenim kurumlarının tiyatro sorumlusu öğretmenlerine dönük “Oyun seçimi”, “Oyunculuk çalışmaları”, “Dramaturji”, “Sahneleme Teknikleri” ve “Süreç yönetimi” seminerleri de Şehir Tiyatroları’nın profesyonel sanatçıları tarafından ücretsiz olarak veriliyor. Tüm seminer programı katılımcıların derslerini aksatmaması için ders saatleri dışında uygulanıyor.

09 Nisan 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR