Müge Olşen: Davutoğlu da Erdoğan kadar güçlüdür

AKP’den milletvekili aday adayı olan Ayşe Müge Olşen, kadın kolları başkan adaylığı ve milletvekili aday adaylığı süreçleri hakkında gazetemize değer...

AKP’den milletvekili aday adayı olan Ayşe Müge Olşen, kadın kolları başkan adaylığı ve milletvekili aday adaylığı süreçleri hakkında gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Son derece ilginç tespitlerde bulunan Olşen, kadınların meclisteki temsiliyetini 7 Haziran seçimleri ile yüzde 30 seviyesine getirmek istediklerini söyledi.

 

Geçtiğimiz seçimlerde 9. sıradan aday gösterilen Olşen, Recep Tayyip Erdoğan’sız bir seçime girmelerinin kendileri için dezavantaj olmadığını da sözlerine ekleyerek, “Çünkü şimdiki genel başkanımız ve başbakanımız Ahmet Davutoğlu da en az Erdoğan kadar güçlü bir liderdir. Ancak Erdoğan her zaman gönlümüzdedir” dedi.

 

İlk olarak kadın kolları başkan adaylığınız gündeme geldi, daha sonra ise milletvekili hedefi ile hareket ettiniz. Bu süreç nasıl gelişti?

Evet, İl Kadın Kolları Başkan adayı gösterildim. Fakat daha sonra Kadın Kolları Genel Başkanımız Sibel Gönül, benimle görüşerek milletvekili aday adayı olmayacağını söyledi. İstişarelerimi yapmam sonrasında Ankara’ya gelerek milletvekili aday adayı olabileceğimi söyledi. Kısa bir süre içerisinde bu kararı aldık ve aday adaylığı yolculuğumuz başladı.

 

Partinizin belirlediği ve 20 Şubat’ta biten başvuru süresi vardı…

Milletvekili aday adaylığı süreci ile ilgili olarak yasal prosedür gereği başvurular 6 Nisan’a kadar yapılabiliyor. Sibel Hanım ile görüşmemizin ardından il başkanımız Şemsettin Ceyhan, Bakanımız Fikri Işık, milletvekillerimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu ile görüşmelerimi yaptım. İstişarelerimi yapmam sonrasında genel merkezden izin alındı. Daha sonra başvurumu genel merkezimize yaptım.

 

“HAYALİM VEKİLLİK”

Milletvekili aday adaylığı hakkındaki kararınızda etkili bir isim oldu mu?

28 Şubat tarihinde yapılan milletvekili aday adaylığı tanıtımına yetiştim. AK Parti Kadın Kolları başkanlığım gündeme gelirken birden milletvekili aday adaylığım süreci oldu. 13 yıldır AK Parti Kocaeli Teşkilatlarında görev yapıyorum. Hiçbir zaman istişaresiz bir karar almadım. Bana verilen bütün görevleri en iyi şekilde yerine getirdim.

Herkesin bir hayali vardır. Benimde hayallerim arasında milletvekilliği vardı. Siyasi büyüklerim bu hayalimin gerçekleşmesi için yardımcı oldular. İstişarelerde bana olumlu cevap verilmesi sonrasında aday adayı oldum. Büyüklerime teşekkür ederim. Kendi kendime aldığım bir karar değildir.

 

Siyasette en çok önem verdiğiniz konular nelerdir?

AK Parti’ye 2003 yılında girdim. Pişerek hedeflere yükselmek gerekiyor. Başarı ancak bu şekilde elde edilebilir. Bir işe başladığım zaman sonuna kadar giderim. Her şey nasip kısmet meselesidir. AK Parti Teşkilatlarına 13 yıl hizmet ettim. Kocaeli teşkilatlarını çok seviyorum, onların da beni sevdiğini biliyorum. Sadakate, liyakata, riyakata çok önem veririm. Parti disiplinine önem veriyorum. AK Parti’deki disiplin benim için çok önemlidir. 13 yıldır çok uzun değildir. Gözümü açıp kapattım bu zaman geçmiştir.

 

AK Parti’de kadın olarak siyaset yapmak nasıl bir duygu?

AK Parti’de siyaset yapmak bir bayan için olarak çok güzel bir durum. Kurucu Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından kadınlara verilen önem herkes tarafından bilinmektedir. Kadınlarla ilgili yapılan projeler AK Parti içerisinde siyaset yapmamızı daha kolay hale getiriyor. Sevildiğimizi bildiğimiz için bizde elimizden geleni yapıyoruz. Türk siyaset sahnesinde ilk defa AK Parti tarafından kadına pozitif ayrımcılık yapılmaktadır. Kadına olması gereken buydu.

Bu dönem partimiz tarafından belirlenen hedefte TBMM’ndeki kadın temsiliyetinin yüzde 30 seviyesine çıkarma yönünde karar alındı. Kadın Kolları Genel Başkanımız Sibel Gönül bu yönde kesin kararlı olarak çalışıyor.

AK Parti’de kadın olmak çok güzeldir. Değer gördüğümüzü biliyorum. Bunu bildiğimizden dolayı keyifli bir siyaset yapıyoruz. Burada söz hakkınız vardır. Siyasetçiler arasında ayrım yoktur”

 

Kadınların bugüne kadar yeteri kadar TBMM’de temsil edilmemesindeki ana sebep sizce nedir?

Her şeyden önce bir anne olarak rahat söyleyebiliyorum. Kadınların TBMM’nde az sayıda temsil edilmemesinde öncelikle anne olmak var. Annelik kimliğimiz ağır basıyor. Kadının işi oldukça zordur. Öncelikle annesiniz, eşsiniz. Eğer çalışıyorsanız işinizde bu duruma ekleniyor. Bu görevlerinizi eşit bir şekilde dengelediğinizde siyaset yapmaya zamanınız kalabiliyor. AK Parti’de bütün kapılar açık. Bizler bu dengenin korunmasında örnek olup kadınların daha fazla siyaset sahnesinde yer almasını sağlamalıyız. Her dönem AK Parti içerisinde yeni yüzler siyaset sahnesine giriyorlar.

 

“SİYASETÇİ AİLEDEN GELİYORUM”

AK Parti öncesinde siyasi bir çalışmanız oldu mu?

AK Parti öncesinde siyaset sahnesinde hiç yer almadım. Siyasetle bir bağlantım yoktu. Fakat açıkçası ben siyasetçi bir aileden geliyorum. Ardahan’ın ilçe olduğu dönemde DP’nin ilçe başkanlığını dedem yapıyordu. O dönem küçük olmamıza rağmen evimizde her zaman siyaset konuşuluyordu. Yaşananların hepsi aklımın bir köşesinde her zaman duruyordu. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in olduğu dönemde yaşanan siyasetin her durumunu gördüm”

Sağ görüşlü bir insanım. Babam o dönemde memur olduğundan siyaset ile bir bağlantısı yoktu, bizlere “Ben ekmek partisiyim” derdi. AK Parti’nin kurulduğu dönemde siyasete girmem noktasında teklif gelmişti. O dönemde kızım yeni doğduğundan siyasete başlayamadım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminden biliyorum. İstanbul’daki akrabalarımız o dönemde yapılan hizmetleri anlatıyorlardı. Kısa zamanda İstanbul’un çehresinde yaptığı değişiklik herkesin olduğu gibi benimde dikkatimi çekti.

Liderin her zaman bakış açısı çok önemlidir. Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın şiir okuması sonrasında cezaevine girmesi sonrasında benim de desteğimi aldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın il başkanı olduğu dönemde teklif geldi. Gece saat 03.00’de yönetime girmem konusunda teklif geldi. O dönem Başbakanımız olan Recep Tayyip Erdoğan’ın bayan sayısının artması yönünde kararı bizlerin önünü açtı. O dönem nasip oldu siyasete girdim.

 

“EMEKLER AK PARTİ’DE ZAYİ OLMAZ”

Siyasetteki en büyük desteği kimden gördünüz?

Teşkilatlarımızda ağabey abla kardeş olarak siyaset yapıyoruz. Siyasi partilerde amaç insana hizmet etmektir. İnsanımızla olan diyalogumuz önemlidir. Önce gönüllere girmek gerekiyor. Partimizde emeğe büyük önem veriliyor. Emekler AK Parti’de asla zayi olmaz. 2011 ile 2015 arasında oldukça tecrübe kazandım. Her dönem olduğu gibi bu dönemde AK Parti’ye karşı oyunlar oynanıyor.

Yaşanan her olayda tecrübeler edindim. AK Parti okul gibidir. Siyasi tecrübe arttıkça olaylara bakış açınız değişiyor. Milletvekili olmak siyasi ve mesleki bilgilerinizi milletin hizmetine sunmaktadır. Şahsım için 2011 yılında hizmet etme arzusu 2015 yılında da devam etmiştir. Ben AK Partiliyim. AK Parti siyasetine güveniyorum. 2002 yılından bu yana AK Parti tarafından yapılan kalkınma hamleleri, 2023 yılında da devam ettireceğine inancım sonsuzdur. En büyük desteği ise eşimden alıyorum.

 

Bu dönemde yapılacak çalışmalarınız ve varsa projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kadınlar, gençler ve çocuklara yönelik projeleri hayata geçirmek istiyorum. Bu konularda bazı çalışmalarım olacak. Mesleğim gereği sağlık alanında olmayıp da sonradan yapmamız gerektiğini düşündüğüm projeler var. Gençlerimizin uyuşturucu konusunda çözüm yollarına yönelik ciddi proje ve hedeflerimiz var. Milletvekili adaylığımız açıklanması sonrasında projelerimizi kamuoyuna açıklayacağım.

Biz bir istişare partisiyiz. Partimizin her kademesinden projeler üretiliyor. Parti içerisinde bulunan bayanlar parti dışında olan bayanlara örnek olmaktadır. Kadınların siyasete girmesi için bizlerde çaba sarf ediyoruz. Biz bunu başarmamız durumunda TBMM’nde yüzde 14 seviyesinde olan kadın milletvekili sayısı yüzde 30 seviyesine çıkartabiliriz. Nüfusa baktığımız zaman kadın ve erkek oranları aynı durumda. Ancak bayanların temsil noktasında sayısı düşüktür. Partimizde yükselmek çok önemlidir. Kanalların hepsi açıktır. Arzu eden her bayan AK Parti siyasi anlayışı ile siyaset yapabilir.

 

“İNSAN OLAN YAPMAZ”

Bir kadın olarak siyaset yapıyorsunuz ve ülkenin en çok konuştuğu konulardan biri de kadına yönelik şiddet. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kadınların nerede siyaset yaptığının önemi yoktur. Önemli olan kadınların karar verici makamda olmasıdır. Bunu başarıyoruz. Kadınların siyasette sayısının artması bizler için çok önemlidir.

Kadına yönelik şiddet noktasında ise bir tabir bulamıyorum. İnsan olan, inancı olan asla bu tarz davranışlarda bulunamaz. Azıcık içerisinde insanlık bulunan bir kişi bu tür davranışlar içerisinde olamaz. İnançlı insanlar etraflarına zarar vermekten korkarlar. Bu yapılanları kınıyoruz.

Partimiz tarafından bu olayların yaşanmaması için gereken önlemler alınıyor. Dünya genelinde bu tür şiddetler yaşanabiliyor. Bizim ülkemizde olması bizleri daha fazla üzüyor. Müslüman ülkesinde bunların yaşanması bizleri üzmektedir. Daha fazlası yapılacaktır. Kadına yönelik şiddet konusunda gereken imzalar toplanmıştır. Bu iş genel hatları ile eğitimle aşılabilir.

 

7 Haziran seçimlerine AK Parti’de büyük önem veriliyor. Bu konudaki parti hedefleri hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Evet, haklasınız… 7 Haziran genel seçimleri gerçekten çok önemli. 13 belediyeyi alacağız dediğimiz zaman kimse inanmamıştı. AK Parti enlerin ve ilklerin partisidir. 130 bin kişinin katıldığı mitinge de gülünmüştü. Başbakanımız tarafından verilen hedefe ulaşma noktasında elimizden geleni yapacağız. Bu hedef 400 milletvekilidir. Anayasanın değiştirilmesi ve bunun yanı sıra başkanlık sistemi için çalışacağız.

 

“ÖN YARGILARDAN KURTULMAK GEREK”

Kurucu genel başkanınız ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki diktatörlük suçlamaları başkanlık sisteminde daha çok dillendirilmeye başladı…

Bu eleştiriler uzun zamandır yapılıyor. Başkanlık sistemi diktatörlük değildir. 400 milletvekili ali kıran baş kesen olmayacak. Milletvekilleri daha fazla ülkeye hizmet edeceklerdir. Muhalefete gelin bunları birlikte yapalım dediğimiz zaman kesinlikle bir araya gelemeyen muhalefet bize karşı hemen birleştiler.

Milletimiz bu durumu çok iyi görüyor. Sandıkta gereken cevabı en iyi şekilde verecektir. Başkanlık sistemini bilmeden konuşuyorlar. Türk toplumu olarak ön yargılarımız var. Bunları aşamıyoruz. İncelenmesi gerekiyor. Yeni anayasa çok önemlidir. İç güvenlik paketine hemen hayır deniliyor. Dünya genelinde uygulanan kurallar bizde daha yumuşatılmış olarak uygulamaya alınması gerekiyor.

Yeni anayasa konusunda herkes düşüncesini dile getirsin. Önemli olan milletimiz için bir şeyler yapabilmektir. Siyasi büyüklerimizden olmaz demeden önce inceleme yaptıklarını gördük. Bu şekilde siyaset yapılması gerektiğini öğrendik. Siyasi hocalarım olan eski Bakanımız Nihat Ergün ve şimdi ki bakanımız Fikri Işık bir şeye olmaz demeden önce sonuna kadar konuyu inceliyorlar. 400 milletvekili ve yeni anayasa ülkemiz için gereklidir.

 

“ERDOĞAN GÖNLÜMÜZDE”

Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde olmadan ilk kez bir seçime girilecek. Bu sizce bir dezavantaj mı?

Açıkçası bir handikap yaşayacağımızı düşünmüyorum. Bizim partimiz kişilere göre değil ilkelere göre siyaset yapar. Partimizde ilkeler vardır. Bu ilkeler olduğu sürece Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmadan da başarımızın düşeceğine inanmıyorum. Aksine yükselecektir. Şimdiki genel başkanımız, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu da Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan kadar güçlüdür. İyi bir liderdir bizim partimizi ileri götürecek kadar da donanımlı bir kişidir. Recep Tayyip Erdoğan her zaman gönlümüzdedir. Var-yok tartışmaları doğru değildir.

 

İktidarın bir aday adayı olarak muhalefet partilerinin durumlarını da değerlendirir misiniz?

CHP ve MHP’nin durumu kendilerinin bileceği bir durumdur. Onların yapılarına ve çalışmalarına seçim sonrasında bakmak daha doğru olur. Röportaj: Serkan BORLAK

mug.jpg

09 Mart 2015 Kocaeli-


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR