‘Havuz sistemi’ rahatlattı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya sokulan projeler, kentte ulaşımın rahatlamasını sağlıyor. Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından uygul...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya sokulan projeler, kentte ulaşımın rahatlamasını sağlıyor. Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından uygulamaya sokulan ‘Havuz Sistemi’ de kent trafiğinin rahatlamasını sağladı. Sistem sayesinde halk otobüsleri arasındaki yolcu kapma yarışının sona ererken otobüslerin duraklardaki bekleme süreleri azaldı. Uygulamadan en çok durak önlerindeki esnaflar memnun kaldı.

HAVUZ SİSTEMİ RAHATLATTI
Son olarak Büyükşehir Belediyesinin bazı kooperatifleri birleştirerek ortak havuz içinde toplaması halk otobüsleri arasındaki yolcu kapma telaşını sona erdirdi. Bu sitem sayesinde artık halk otobüslerinin duraklardaki bekleme süreleri de azaldı.

ESNAF MEMNUN
Kocaeli’nin merkez İlçesi İzmit’te trafik sıkışıklığı en çok Turan Güneş Caddesi’ne yolların birleştiği Bekirdere’deki durakta gerçekleşiyordu. Bekirdere esnafından Hüseyin Eken, “Bekleme yapılmayan durak önünde minibüsçüler müşteri kapabilmek için durağı işgal ediyordu. Biriken minibüsler sürekli yolu tıkadığı için tatsız kavgalar oluyordu. Gün boyunca trafik çilesini dükkânımızın içinden çekiyorduk. Büyükşehir Belediyesinin uygulamaya koyduğu havuz sistemi sayesinde karışıklık sona erdi. Kavga gürültü çıkmadan herkes müşterisini alıyor ve yoluna devam ediyor” dedi.

SİSTEMİN GETİRDİKLERİ
• Yeni sistemin hizmete girmesi ile ortak çalışma düzeni ve gelir havuz sistemine geçilmesiyle yolcu kapma sorunu da ortadan kalkmış oldu.
• Fazla araçtan ve birbiri ile çakışan hatlardan kaynaklı özellikle durak bölgelerinde ve şehir içerisinde yaşanılan araç trafiğini daha aza indirmek amacıyla 486 olan sayısı 405’e düşürüldü.
• Durakta bekleme süreleri azaldı, toplum taşıma araçları duraklara daha rahat girmeye başladı.
• Ayrıca yolcu toplama için çalınan kornalardan yaşanan gürültü kirliliği önlendi ve tatsız kavgalar en aza indirilmiş oldu.
• Para alışverişinin ortadan kaldırılması ile ortalama sefer süresi 55 dakikadan 42 dakikaya indi.
• Gün içerisinde toplanan gelirler her kooperatif üyesine eşit olarak dağıtılarak rekabetin önüne geçilmiş oldu.
• Sefer sürelerinin yeniden belirlenmesi sayesinde vatandaşların araçta geçirdikleri sürenin yaklaşık yüzde 15 azalması sağlandı.

15 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR