Her insanın yaşama hakkı vardır!

Helin Kaya ve İsa Güner’ın sunduğu Güne Bakış programına KOÜ Kan ve Organ Nakli Toplumsal Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Merve Aygün ve KOÜ Kan ve Orga...

Helin Kaya ve İsa Güner’ın sunduğu Güne Bakış programına KOÜ Kan ve Organ Nakli Toplumsal Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Merve Aygün ve KOÜ Kan ve Organ Nakli Toplumsal Kulübü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rumeysa Vildan Fırat konuk oldu.

 

21 NİSAN 2015’TE KURULDU

Merve Aygün konuşmasına Kan ve Organ Nakli Toplumsal Kulübü hakkında bilgi vererek başladı. Aygün, “Kulübümüz ilk olarak Marmara Üniversitesi, daha sonra Mardin Artuk Üniversitesi ve ardından da Tıp Fakültesi Dekanımız ve aynı zamanda da kulübün danışman hocalığını üstlenen Prof. Dr. Zafer Utkan ve İl Sağlık Müdürümüz Mürsel Durmaz’ın katkılarıyla 21 Nisan 2015 tarihinde Kocaeli Üniversitesi’nde kurulmuştur” ifadelerini kullandı.

 

KANOPE ADINI NEREDEN ALDI?

Rumeysa Vildan Fırat, kulübün KANOPE adını nereden aldığından bahsetti. Fırat, “Antik mısırda mumyalama yaparken ölünün iç organlarını yeni hayatında kullanması için bir kavanoza koyulurmuş. O kavanoza "kanope" deniliyor. Bizde kendimizi bağışlar ve hastalar arasında aracı olarak gördüğümüzden KANOPE ismini seçtik” dedi.

 

ORGAN VEYA KAN BAĞIŞI

Merve Aygün, Kan ve Organ Nakli Toplumsal Kulübü’nün amacı hakkında konuştu. Aygün, “KANOPE kulübü her insanın yaşama hakkı olduğuna inanan bir kulüp. Biz de öyle inanıyoruz ve bunu göz önünde bulundurarak kan ve organ hakkında toplumu bilinçlendirmek, saha çalışmaları yaparak ihtiyacı olan insanlara organ veya kan bağışı konusunda yardımcı olmak istiyoruz. Kulübümüz bu doğrultuda kurulan bir kulüptür” şeklinde konuştu.

 

ORTAK PROJELER

Konuşmasının devamında kulübün ortaklarını tanıtan Merve Aygün, “Biz İl Sağlık Müdürlüğü’nün yardımlarıyla kurduk bu kulübü. İl Sağlık Müdürlüğü ile hala iletişim içerisindeyiz. Sağlık Bakanlığı Organ Nakil Birimi ile de beraber yürütüyoruz. Bunun dışında Kızılay, TÜRKÖK, Emniyet Müdürlükleri ve Kızılay Gençlik Kolları ile hep beraber yürütüyoruz çalışmalarımızı. Bunun dışında Marmara Üniversitesi KANOPE Kulübü ile ortak projeler yürütüyoruz. Beraber saha çalışmaları, etkinlikler ve konferanslar düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

ORGAN BAĞIŞI ÖNEMLİ

Rumeysa Vildan Fırat, Kan ve Organ Nakli Toplumsal Kulübü’nün yürüttüğü projeler hakkında bilgiler verdi. Fırat, “Kulübümüzde öncelikli olarak üniversitedeki öğrencilerimizin bilinçlenmesi ve bu bilinçlenen öğrencilerin halkı da bilinçlendirmesini amaçlıyoruz. Sonuçta organ bağışı çok önemli. Bütün insanların yaşama hakkı var. Bununla ilgili hocalarımızla transplantasyon konulu konferanslarımız oluyor. Kızılay ile ortak saha çalışmalarını yürütüyoruz. Marmara KANOPE’deki öğrenci arkadaşlarımızla birlikte projeler yürütüyoruz. Şu an en revaçta olan projemiz “Erasmus Plus” başka ülkelere de gidip orada da KANOPE’yi tanıtmak, başka üniversitelerde de açılmasını sağlamaktır” dedi.

 

“ACABA GÜNAHA GİRİYOR MUYUM?”

Rumeysa Vildan Fırat, konuşmasının devamında organ bağışı hakkında bilgiler verdi. Fırat, “Ülkemizde organ bağışı hakkında yeterince bir bilinç yok. Aslında öldükten sonra organlarımızla bir işimiz kalmayacak ama insanların hala bu konuda tereddütleri var. Dini açıdan çok fazla tepki alıyoruz. İnsanlar “Acaba günaha giriyor muyum?” diye düşünüyorlar. Aslında diyanetin de bununla ilgili açıklamaları var. İnsanlara faydalı olacağını düşünseler organ bağışı konusunda daha çok bilinçlenmiş olacaklar” şeklinde konuştu.

 

ORGAN BAĞIŞ KARTI

Merve Aygün, organ bağışlamanın nasıl olduğunu hakkında da bilgiler verdi. Aygün, “2238 sayılı Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli hakkında kanuna göre 18 yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarını bağışlayabilir. Organ bağışında bulunabilmek için organ bağış senedinin iki tanık huzurunda doldurulup imzalatmak yeterlidir. Ayrıca bu belgede naklini istediğiniz organları da seçebilirsiniz. Organ bağış senedi imzalandıktan sonra organ bağış kartı doldurur ve bağış yapan kişiye verilir” ifadelerini kullandı.

 

KEMİK İLİĞİNİN BAĞIŞLANMASI

KOÜ Kan ve Organ Nakli Toplumsal Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Merve Aygün ve KOÜ Kan ve Organ Nakli Toplumsal Kulübü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rumeysa Vildan Fırat, kemik iliğinin bağışlanmasının önemine vurgu yaparak KANOPE’ye başvurmak isteyen kişilerin sosyal medya hesaplarından iletişime geçerek başvuruda bulunabileceklerini sözlerine ekledi.

15 Ekim 2016 Kocaeli- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR