İzgaz’da doğal gazda tasarruf sağlayan tavsiyeler

Havaların serinlemesiyle birlikte, ısınma ihtiyacı bu kış erken başlayan doğal gaz kullanıcıları için İZGAZ bir dizi tasarruf önerisi hazırladı. Doğal...

BÜYÜT

Havaların serinlemesiyle birlikte, ısınma ihtiyacı bu kış erken başlayan doğal gaz kullanıcıları için İZGAZ bir dizi tasarruf önerisi hazırladı. Doğal gazın verimli kullanımını sağladığınız sürece, doğal gaz faturalarını indirmek elinizde.   
Enerji kaynakların her gün biraz daha azalması, tüketicilere daha bilinçli kaynak kullanımına özen göstermeleri için de bir sorumluluk yüklüyor. Günlük yaşantımızın vazgeçilmez enerji kaynağı doğal gazı, nasıl daha verimli kullanarak tasarruf sağlayabileceğinizi biliyor musunuz? İşte sizlere İZGAZ’ dan birkaç öneri:
 
BİREYSEL ÖNLEMLER
[list]
[*]Sistemlerinize ısı ayarlı termostat monte ettiriniz. Oda termostatı oda sıcaklığına bağlı olarak cihaza kumanda eder. Dolayısıyla ısı kaybı az olan mekanlarda oda sıcaklığı çok geç düşeceğinden kombi gün içerisinde daha az devreye girer. Oda termostatı kullanılan mekanda sıcaklık 1 ºC geç düşer ve her 1 ºC için yakıt tüketiminde %6 tasarruf sağlanır.
[/list]
[list]
[*]Türk Standartlarında belirlenen iç hava sıcaklıklarına göre, oturma odaları ve salonlarda 22ºC, yatak odalarında 20ºC, koridor ve mutfaklarda 20ºC olmalıdır.
[*]Radyatörlerin arkalarına yansıtıcılı ısı yalıtım levhası koyunuz. Ayrıca radyatörlerin verimli çalışabilmesi için, önlerine mobilya ve benzeri eşyalar koymayınız, üzerlerini örtmeyiniz veya perde ile engellemeyiniz.
[*]Termostatınızı, bir günden fazla evden uzak kalacaksanız, kapatınız.
[*]Sıcak Su Termostatınızı 50°C’ye ayarlayınız. Aşırı sıcak su sadece fazla enerji tüketmez aynı zamanda insan cildi için yanık tehlikesi oluşturacağı için sağlıksızdır.
[*]Su ısıtma kontrol vanasını “pilot” konumuna getiriniz, eğer evden bir hafta veya daha fazla uzak kalacaksanız kapatınız.
[*]Sıva üstünden döşenmiş sıcak su borularının yalıtımını yapınız.
Yeni bir su ısıtıcısı alırken enerji verimi yüksek modelini tercih ediniz.
[*]Sıcaklığın içeride kalması için geceleri perdelerinizin örtülü olması büyük enerji tasarrufu sağlar. Pencerelerinizden güneş çekildiği zaman perdelerinizi kapatınız.
[*]Pişirme ocağını ısınma amaçlı kullanmayınız.
[*]Bacalı cihazları dolapların içerisine yerleştirmeyiniz. Bu durum cihazların ortamdan yanma havası almasını engeller ve yanma verimi düşer.
[/list]
 
 
YAKICI CİHAZ SEÇİMİ
[list]
[*]Doğal gaz yakan cihazlarda ısıl verimlerinin yüksek olmasına dikkat ederek cihaz seçimi yapınız. Uygun cihaz seçimi ile 10%’a varan yakıt tasarrufu sağlanabilmektedir.
[/list]
YAKICI CİHAZLARIN PERİYODİK BAKIMI
[list]
[*]Doğal gaz yakan cihazların yıllık periyodik bakımlarının kış mevsimine girmeden yetkili servise yaptırılması cihaz verimliliğini arttıracağı gibi, baca gazı emisyon değerlerini standart değerlerine uygun hale getirerek ülke ekonomisine de katkı sağlayacaktır.
[*]Doğal gaz sobası kullanıyorsanız, soba filtrenizi cihazı kullanmaya başladığınız mevsime girdikten sonra her ay kontrol ediniz, gerekiyorsa değiştiriniz.
[/list]
BİNALARIN ISI YALITIMININ YAPILMASI
[list]
[*]Çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırınız. Çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır. Bu şekilde ısıtma maliyetinizi azaltabilirsiniz. Böylece ısı yalıtım uygulamasının maliyetini, birkaç ısıtma sezonu içinde geri kazanabilirsiniz.
[/list]
Kapı ve pencerelerinizi yeniden yaptırırken izoleli malzemeler tercih ediniz. Konutlardaki tüm ısı kaybının %15’i pencere ve kapılardan olmaktadır. Mevcut izolesiz kapı ve pencerelerinizin kenarlarındaki boşlukları pencere süngeri ile kaplayınız.

27 Ekim 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR