İZAYDAŞ kül yutmadı!

Geçen ağustosta İstanbul Erenköy Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı bir antrepoda tutulan ve bir firmanın 25 bin 510 adet ayakkabının üretiminde kullanılan ma...

Geçen ağustosta İstanbul Erenköy Gümrük Müdürlüğü’ne bağlı bir antrepoda tutulan ve bir firmanın 25 bin 510 adet ayakkabının üretiminde kullanılan malzemeler arasında azor boya da tespit edildi. Kanserojen içerikli olduğu bildirilen maddenin kullanıldığı ve Çin’den getirilen ayakkabıların imhası için ilimizdeki İZAYDAŞ fabrikasına getirildi.

 

6 AYRI KAMYONLA

Olayda yüklenen atıkların sevkiyatında kullanılan özel 6 ayrı kamyon ile 20 Ekim’de İZAYDAŞ tesislerine getirildi. Gümrük yetkilileri tarafından yapılan kontroller sırasında doğrulama işlemi için açılan kolilerin içinde imha amacıyla gönderilen gerçek ayakkabıların olmadığı, piyasadan iade alınan kullanılmış, eski ve yırtık ayakkabıların bulunduğu görüldü.

 

GERİ GÖNDERİLDİ

Yapılan ayrıntılı incelemede ayakkabıların, ithalatı gerçekleştirilen ayakkabılarla aynı marka olduğu tespit edildi. Bu tespitlerin ardından olay hem İstanbul Gümrükleri’ne hem de Ankara’ya bildirilirken, Kamyonlar da imha işlemi yapılmaksızın Erenköy Gümrüğü’ne gönderildi. Yapılan incelemelerde ise aralarında çocuk ayakkabılarının da bulunduğu kanserli madde içeren ayakkabıların izine rastlanamadı. Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın tebliğine göre azor boya taşıyan ürünler ithalatı yasak olan ürünler arasında yer alıyor.

 

AZOR BOYASI ÇOK TEHLİKELİ

Başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerince üretilen pek çok kırtasiye malzemesinde kullanıldığı bilinen azor boyaların, kanserojen etki yaptığı biliniyor. Bu boyaların, kırtasiye malzemelerinin yanı sıra tekstil ve ayakkabı sektöründe kullanılması ‘risk faktörü’ olarak tanımlanırken, bu tür maddelerin kanserojen etkisi uzun dönemde ortaya çıkıyor.

 

KANSER ETKİLERİ FAZLA

Hayvanlar üzerinde geçmişte yapılan deneylerde, bu boyaların mesane kanseri gelişiminde etkili olduğu belirlenmişti. Hassas bünyeli çocuklarda boyaların etkileri, ‘deride döküntüler’ tarzında görülürken, deri dökülmesine bağlı alerjik reaksiyonlar gelişebilir ve solunum sorunları oluşabilir. Özellikle azor boya maddelerinin bu ürünlerde kullanılması sonucu kanserojen etkiler ortaya çıkıyor.

25 Kasım 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR