Kocaeli’de kentsel dönüşüm başvurusu en çok bu ilçeden geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Mayıs 2012 tarihinde çıkarttığı Kentsel Dönüşüm Yasasından yararlanmak için en çok başvurunun İzmit’ten olduğu öğre...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Mayıs 2012 tarihinde çıkarttığı Kentsel Dönüşüm Yasasından yararlanmak için en çok başvurunun İzmit’ten olduğu öğrenildi. Yasanın amacının başta deprem olmak üzere, sel, heyelan, kaya düşmesi, çığ gibi afet riski altında bulunan bölgelerin ve risk dışında kalan, ekonomik ömürlerini tamamlamış, eski ve hasarlı binaların tasfiyesi ve yerine, sağlıklı, güvenli, standartlara uygun yaşam alanlarının oluşturulması ve olası afetlerde can ve mal kayıplarının önlenmesi olduğu belirtildi.

 

400 BAŞVURU İZMİT’TEN

Konu hakkında açıklama yapan belediye yetkilileri, “Yasadan faydalanmak için Kocaeli genelinde şimdiye kadar 800’e yakın başvuru yapıldı. Bu başvuruların 400’ü İzmit’ten oldu. İzmit’ten sonra en çok başvuru Gebze’den yapıldı. Bazı ilçelerde ise henüz başvuru bile yok. İzmit Belediyesi olarak yasadan yararlanmak isteyenlere kanunlar çerçevesinde her türlü kolaylığı sağlıyoruz” dediler.

 

YASA NASIL İŞLİYOR

2012 yılında kabul edilen yasanın mülk sahiplerine önemli kazanımlar sağladığı kaydedildi. 6309 sayılı yasadan yararlanmak isteyenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisanslı özel firmalarla anlaşıyorlar. Halen Kocaeli’nde 20’ye yakın olan bu firmalar bedeli karşılığında vatandaşın binasında inceleme yapıyor. Yapılan inceleme bir raporla Bayındırlık İl Müdürlüğü’ne bildiriyor. İl Müdürlüğü de yapacağı kontrol sonunda hazırlayacağı raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletiyor. Binanın riskli olup olmadığına bakanlık karar veriyor.

 

YIKIM İSTENEBİLİYOR

Şayet bina riskli ise Bakanlık, ilgili belediyeye bilgi vererek binanın 2 ay içinde yıkılmasının takip edilmesini istiyor. Bu süreç tamamen lisanlı firmalarca takip ediliyor. Binası riskli kabul edilen vatandaşların yasadan kaynaklanan çeşitli avantajları bulunduğu da öğrenildi. Her türlü ruhsat ve diğer tüm resmi harçlardan muaf tutulan riskli yapı sahibine yeni bina yapıncaya kadar kira yardımı ve inşaat için de düşük faizli kredi de verildiği kaydedildi. Söz konusu yasanın avantajlarının zamanla daha da anlaşılarak riskli yapıların yıkılarak yerine depreme dayanıklı yeni yapılar yapılacağı bildirildi.

09 Ağustos 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

NURSEN ALMAK - Sayın Ellibeş ve diğer yetkililer; Biz Gölcükte Atatürk Bulvarı üzerinde Serhat Apartmanında oturuyoruz. Bu apartman 7 katlı haliyle hasar görmüş ama yıkım listesinde yok. Ne olacak bilemiyorum. İnsan değeri bu kadar mı ucuz. Allah rızası için bu apartmanla ilgili birşeyler yapılsın, yıkım sa yıkım, gerekirse kat indirilsin. Lütfen duyun sesimizi çok geç olmadan.

Yanıtla . 0Beğen 09 Ağustos 09:58
01

İzmitli - Mehmet ELLİBEŞ’e ve rant tayfasına;

Başkan sen depremden sonra nerede yaşıyordun?Aklın neredeydi?Sen daha yeni yapılan yapıları yapılandıramadın kentsel dönüşümü eline gözüne bulaştırırsın..Yeni yapılan yapılarda kat kısıtlaması saçmalığı uyguladınız Gölcüğün köye dönmesindeki en büyük etkenlerden..Neden 7,8,10 kat resident tarzı yapılar yapılmasına müsaade vermedin?..Yeni yapılan Toplu konut projeleri,sitelerin,alış-veriş,iş merkezi,kamu hizmet binaları,Mahallelerde 4'haneden fazla konutların,Camilerin alt bodrum katlarında otopark neden yok?Neden yaptırılmadı?..Baştan söyleyeyim;Kentsel dönüşümde vatandaşa kazık atılmaya kalkılırsa kan akar,örneğin:4'dairesi veya iş yeri dükkanı olana aynı m2'de eksik olmayacak(fazla m2 verilebilir) verilmezse kan akar..Geriye para isteneceği söyleniyor deprem konutlarında yapıldığı gibi geri ödeme ulan kendi malıma niye para ödeyeceğim!..Bana göre bu RANTSAL DÖNÜŞÜM son,son rant elde edelim…BİRAZ DAHA ZENGİN OLALIM MEZARADA PARAYLA GÖMÜLELİM…

Yanıtla . 0Beğen 09 Ağustos 09:58
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR