Türkiye&'nin en yaşanabilir illerinin listesi açıklandı

Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business Eylül ayına ilişkin Türkiye'nin yaşanabilir illerini açıkladı.BAŞKENT 4 SENEDİR BİRİNCİYaşanabilirlik Karn...

BÜYÜT

Aylık iş ve ekonomi dergisi CNBC-e Business Eylül ayına ilişkin Türkiye'nin yaşanabilir illerini açıkladı.

BAŞKENT 4 SENEDİR BİRİNCİ
Yaşanabilirlik Karnesi listesinde 81 ile not verildi, en başarılı il belli oldu. 81 ilin yaşanabilirlik karnesini çıkardı. Listenin başında son dört senedir birinciliği kimseye kaptırmayan başkent Ankara yer aldı. Ankara'yı geçen yıla göre 6 basamak birden yükselen Antalya takip etti. Geçen yılın 5'incisi mega kent İstanbul ise bir basamak gerileyerek listenin 6'ncı sırasındaki yerini aldı.

YAŞANABİLİRLİK KARNESİ
Altı ana başlık altında toplanan 37 alt başlığa göre yapılan değerlendirmeler sonucunda 81 ilin yaşanabilirlik 2010 notları ortaya çıkarıldı. Türkiye'nin Yaşanacak Şehirleri 2011 araştırmasına göre, ilk sırayı 59.06 karne notu ile dördüncü kez liste başı olan Ankara aldı.

EN İYİ EĞİTİM VE EKONOMİ BAŞKENT'TE
Geçen yılında ilk sırasında bulunan Ankara ekonomi, eğitim alanlarında da listenin ilk sırasında yerini aldı. Ankara sağlık alanında, 2'nci, güvenlik alanında 35'nci, kent hayatı açısından 61'inci, kültür sanat açısından 4'üncü sırada bulundu. Ankara'yı geçen yılın 8'incisi Antalya takip etti. Antalya'nın yaşanabilir karnesindeki notu 54.31 olarak belirlendi. Antalya ekonomide 6'ncı, eğitimde 11'inci, sağlıkta 10'uncu, güvenlikte 24'üncü, kent hayatında 1'inci ve kültür sanatta ise 7'nci sırada yerini aldı.

ESKİŞEHİR KÜLTÜR SANATTA LİDER
Son iki yılın ikincisi Eskişehir bir basamak geriledi. Listenin 3'üncü sırasında bulunan Eskişehir'in yaşanabilirlik karnesindeki notu 52.20 oldu. Kültür sanat alanında liste başında bulunan Eskişehir ekonomide 10'uncu, eğitimde 4'üncü ve sağlıkta 9'uncu sırada bulundu.

İSTANBUL LİSTEDE ARKA SIRALARDA
Mega kent İstanbul 2009 yılına göre bir basamak gerileyerek listenin 6'ncı sırasında yer aldı. Ekonomide listenin 2'nci sırasında bulunan İstanbul eğitimde 20'nci, sağlıkta 50'nci, güvenlikte 15'inci oldu. Kent hayatında listenin 2'nci sırasına oturan 2010 yılının Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul kültür sanat sıralamasında listenin 5'inci sırasında yerini aldı.

KIRIKKALE SUÇ ORANINDA LİDER
İllerin suç oranlarına bakıldığında suç oranı en yüksek olan ilin Kırıkkale, en düşük olduğu ilin ise Çorum olduğu tespit edildi. Kırıkkale'de nüfus sayısı 276 bin 647 olurken 2010'da 8 bin 639 suç işlendiği görüldü. Bunu 203 bin 741 nüfus ile 5 bin 996 suç işlenen Yalova ve 187 bin 758 nüfus ile 5 bin 171 suç işlenen Bartın izledi. Suç oranı en yüksek olan diğer iller şöyle:

Bursa, Eskişehir, Aydın, Çanakkale, Denizli, Afyonkarahisar, Erzurum.

EN DÜŞÜK SUÇ ORANI ÇORUM'DA
Genel yaşanabilirlik alanında listenin 11'inci sırasında yer alan Çorum suç oranı en düşük olan il oldu. Çorum'u sırasıyla şu iller takip etti:
Ağrı, Mardin, Şırnak, Siirt, Bingöl, Sakarya, Van, Muş, Trabzon.
Suç oranı en yüksek 10 il bin kişiye düşen asayiş suçu sayısı
Kırıkkale, Yalova, Bartın, Bursa, Eskişehir, Aydın, Çanakkale, Denizli, Afyonkarahisar, Erzurum

GÜNEYDOĞU ARKA SIRALARDA
Suç oranı en düşük 10 il bin kişiye düşen asayiş suçu sayısı
Çorum, Ağrı, Mardin, Şırnak, Siirt, Bingöl, Sakarya, Van, Muş, Trabzon
Bu yıl yeni ne var? bölümünde, CNBC-e Türkiye'nin her yerinde beş yıldızlı otel seferberliği olduğunu öne sürdü. Araştırmada konuyla ilgili şu görüşlere yer verildi:

6 TANE 5 YILDIZLI OTEL YAPILIYOR
Mersin, 2013 Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacağından büyük bir şantiyeyi andırıyor. Altı tane beş yıldızlı otel yapılıyor. Ayrıca, İstanbul'a 36, Antalya'ya 27, Muğla'ya 15, Afyon'a dokuz, İzmir'e altı, Gaziantep'e beş, KOCAELİ'ne dört, Bursa, Denizli ve Van'a ikişer adet beş yıldızlı otel yapılacak. Bu arada, Zonguldak, Tokat, Erzincan, Kırşehir, Isparta ve Şırnak'ta ilk beş yıldızlı oteller yükseliyor. Çorum, Erzurum, Mardin ikinci, Bolu da üçüncü beş yıldızlı oteline kavuşacak. Kayseri, Sakarya ve Samsun'a da birer beş yıldızlı otel yapılıyor. 'Ne yok?' diyenlere de hâlâ Türkiye'deki şehirlerin 28'inde AVM, 42'sinde beş yıldızlı otel, 41'inde havaalanı, 7'sinde sinema, 16'sında tiyatro, 17'sinde müze, 69'unda ise opera ve bale salonu yok.

KARADENİZ İLLERİ ORTALAMANIN ALTINDA KALIYOR
37 yaşam kriterinden en yüksek puanı toplayan 20 şehirden 8'inin Karadeniz Bölgesi'nden çıktığı belirlendi. En yüksek puanı toplayan 8 il şunlar:

Trabzon, Bolu, Artvin, Sinop, Çorum, Zonguldak, Rize, Samsun. Ayrıca, Karadeniz illerinin neredeyse tamamının suç oranı Türkiye ortalamasının altında yer aldı.

EN GÜVENLİ İLLER ARASINDA GÜNEYDOĞU İLLERİ VAR
Araştırmada dikkat çeken noktalar ise şöyle:
-Genel sıralamada ilk 10'a giremeyen altı il, kent hayatının kalitesi kriterine göre yapılan sıralamada ilk 10'da yer alıyor. Bunlar Muğla, Yalova, Kastamonu, Kütahya, Çanakkale ve Karabük.

-Kültür&Sanat olanakları açısından en iyi durumdaki ilk 10 ilin dördü, genel sıralamada 35 ve daha alt sıralarda yer alıyor. Bunlar Nevşehir, Bursa, Yalova ve Sakarya...

-En güvenli 10 il arasından dördü, genel sıralamada 70'lerde, yani en altlarda gezinen Doğu ve Güneydoğu illerinden oluşuyor. Bu iller Ağrı, Mardin, Şırnak ve Şanlıurfa.

İSTANBUL 6. SIRADA İlk 10 yaşanabilir il (2010)
Ankara, Antalya, Eskişehir, Trabzon, Isparta, İstanbul, Bolu, İzmir, Artvin, Sinop

TÜRKİYE'NİN KARNESİ İLLERİN GENEL YAŞANABİLİRLİK KARNESİ
Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, KOCAELİ, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, Uşak, Van, Yalova, Yozgat, Zonguldak

01 Eylül 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR