Devlet, Sistem ve Rejim üzerine konferans

100. Yıl Üniversitesi Eski Rektörü, araştırmacı, şair ve yazar Seyit Mehmet Şen; dernek üyeleri ve katılımcılara “Devlet, Sistem ve Rejim” ilişkileri...

100. Yıl Üniversitesi Eski Rektörü, araştırmacı, şair ve yazar Seyit Mehmet Şen; dernek üyeleri ve katılımcılara “Devlet, Sistem ve Rejim” ilişkilerinden bahsetti.

 

ESAS OLAN “DEVLETTİR”

Devletin; sistem ve rejimden apayrı bir kavram olduğunu anlatan Şen; “Sistem ve rejim değişebilir, dönüşebilir, yıkılabilir ama devlet ebed müddettir. Göktürklerde de, Selçukluda da, Osmanlıda da Türkiye Cumhuriyeti'nde de devlet aynı devlettir, Türk devletidir ve birdir” dedi.

Seyit Mehmet Şen; sistemin çarpıklığından dem vurarak, “İktidara kim gelirse gelsin bu tıkanmış mevcut sistem sürdükçe; adaletsizliğin, rüşvetin, yolsuzluğun önüne geçilemeyeceğini; yaşanılabilir ve adil bir Türkiye istiyorsak; ‘Anadolu İnsanları’ dediğimiz yiğitleri sistemin başında görmemiz gerektiğini söyledi. Sistemi hantallaştıranın da; devletin olmaması gereken birçok alanda (sağlık, eğitim vb.) bulunmasından kaynaklandığını unutmamak gerekir” diye de ekledi.

 

''İSLAM DEVLETİ'' BİR ÜTOPYADIR

''İslam Devleti'' kavramının yalnızca Peygamber Efendimiz ve Hz. Ömer dönemi için geçerli olabileceğini söyleyen Seyit Mehmet Şen; “Kavramları dikkatli kullanmamız gerek. İslam Devleti ibaresini kullanabilmemiz için o devlette hiçbir şekilde adaletsizliğin ve zulmün bulunmaması gerekir. Hz. Muhammed'in ve Hz. Ömer'in başında olduğu devlet haricinde Emevilerden Osmanlıya kadar hiçbir devlete İslam Devleti'dir diyemeyiz. Bunlar sadece ‘'İslami’ yapıda olan devletlerdir” dedi.

Konuşma soru-cevap şeklinde devam ederken, seminere olan ilginin yoğunlundan dolayı memnuniyetini dile getiren Sayın Seyit Mehmet Şen'e Dernek Başkanı tarafından yapılan hediye takdimiyle program sona erdi. Programa Yücel Alpay Demir, Süleyman Pekin, Abdulkadir Küpeli, Sedat Ayhan gibi isimler katılım sağlayanlar arasındaydı.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR