Tüysüzlere hapis ve para cezası, mağdurlar yine mağdur

Cezayı az bulan mağdurlar karara itiraz edeceklerini kaydetti İzmit’te bulunan en büyük kuyumcu ve döviz bürolarından biri olan Sarraf Tüysüzler, 27 H...

Cezayı az bulan mağdurlar karara itiraz edeceklerini kaydetti İzmit’te bulunan en büyük kuyumcu ve döviz bürolarından biri olan Sarraf Tüysüzler, 27 Haziran 2014 tarihinde müşterilerinden topladıkları altın ve paralarla ortadan kaybolmuşlar, Sarraf Tüysüzler’den para ve altın alacağı olan 636 kişi de emniyet ve savcılığa giderek şikâyetçi olmuştu.

 

BİR SÜRE KAÇTIKTAN  SONRA TESLİM OLDULAR

Bunun üzerine aranmaya başlayan Cemalettin Tüysüz, Yüksel Tüysüz, Cengiz Tüysüz ve Turgut Tüysüz bir süre kaçtıktan sonra teslim olmuş, tutuklanmışlar ve ‘Borçlarımızı ödeyeceğiz’ deyince serbest bırakılmışlardı. Serbest bırakıldıktan sonra 7 aya yakın süredir kendilerinden haber alınamıyordu.

 

İLK DURUŞMA 2014’TEYDİ

Bu arada savcılık, soruşturmasını tamamlamış ve Tüysüz kardeşler hakkında dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve Bankacılık Yasası’na muhalefetten Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açmıştı. 636 şikâyetçinin bulunduğu davanın ilk duruşması 19 Kasım 2014 tarihinde yapılmıştı.

 

15. CELSEDE KARAR ÇIKTI

Tüysüzler ailesinden Cengiz Tüysüz, Cemalettin Tüysüz, Turgay Tüysüz, Yüksel Tüysüz, Turgut Tüysüz, Perihan Tüysüz ve çalışanlarından Esengül Uludağ ile Melike Tüysüz’ün sanık olarak yargılandığı 'Tüysüzler Davası’nın 15. celsesi dün Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya gelen 50 mağdur vatandaştan mahkeme salonu küçük olduğu gerekçesiyle 41’i duruşma salonuna alındı.

 

SANIKLAR KATILMADI

Duruşma başından bu yana mahkemeye gelmeyen sanıklardan yine hiçbiri mahkeme salonunda hazır bulunmazken, avukatları ise duruşma salonunda idi. Mağdur ailelerin avukatları mahkemede yaptıkları savunmada “Her mağdur için sanıkların ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep ediyoruz. Ayrıca savcının verdiği beraat kararına katılmamız da mümkün değildir” dedi.

 

AYRI AYRI HAPİS VE PARA CEZASI

Mahkemede söz alan mağdurlardan bir tanesi “Sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmasını talep ediyorum” ifadesine yer verdi. Mahkeme karar için kısa bir ara verdi. Verilen iki dakikalık aranın ardından mahkeme heyeti aldığı kararı açıkladı. Tüysüzler’in Bankacılık Kanunu Hükümleri gereğince izin almaksızın mevduat kabul ettikleri anlaşılmakla suçun işleniş biçimi, kastın yoğunluğu, zararın ağırlığı ve fiilin özellikleri gözetilerek Sanık Yüksel Tüysüz, Cemalettin Tüysüz, Turgut Tüysüz ve Cengiz Tüysüz’e ayrı ayrı 5’er yıl hapis ve 100’er bin TL adli para cezası verilmesine karar verdi. Görevi suistimal ve dolandırıcılıktan beraat ettiler. 

 

MAĞDURLAR KARARA İSYAN ETTİ

Melike Tüysüz, Perihan Tüysüz, Esengül Uludağ ve Turgay Tüysüz hakkında ise mahkemece beraatlerine karar verildi. Mahkeme heyetinin kararı açıklamasının ardından mağdurlar verilen cezayı yeterli bulmayarak karara isyan etti. Mağdur vatandaşlar duruşma salonundan çevik kuvvet ekiplerinin yardımıyla dışarı çıkartıldı.

 

İTİRAZ EDECEKLER

Güçlükle sakinleşen mağdurlardan bazıları “Tüysüzlere idam istiyoruz”, “Böyle adalet mi olur?”, “Bundan sonra adaleti biz sağlayacağız o zaman” ifadelerine yer verdi. Tüysüzler’e paralarını kaptıran vatandaşların karara itiraz edecekleri öğrenildi. Yargıtay cezayı onarsa 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Tüysüz kardeşler 6 ay hapis yatacak. 

17 Şubat 2017 Kocaeli- AsayişYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Erol - Günaydın Şimdi Tüysüzler Tüylüller ciplaklar birilerini dolandırmış.....BU SUÇ çok ağır ceza alsınlar FAKAAAT..BUNLARA PARA VERENLER DE AYNI CEZAYI ALMALI.....vergi kaçırma haksız kazanç tefecilık ..BUNLARIN TÜRK ceza kanunda yeri yok mu

Yanıtla . 0Beğen 17 Şubat 12:03
03

mustafa - mağdur olduğunu söyleyenler çok uyanıklar...devlet bankalarına para yatıranlar ise enayi..tefeciye para veren de suç işlemiştir...tüysüzler yeniden faaliyete geçse para ve altın yatırmak için koşarlar...ceza mahkemesi para vermez, ceza verir...kanunun yazdığı cezayı da vermiştir..alacaklarınızı hukuk mahkemelerinde talep edin...

Yanıtla . 0Beğen 17 Şubat 12:03
02

MAĞDUR - EEEE... ALACAKLAR NE OLACAK? BU KADARCIK CEZAYA İTİRAZ EDECEK KADAR NUMARACI OLMUŞLAR. BENCE CEZA AZ 5 YIL HAPİS CEZASI DA SANIRIM ERTELENİYOR OOOOHH İYİ VALLA

Yanıtla . 0Beğen 17 Şubat 12:03
01

Tanık - 100 bin tüysüzlere ne der ! Trilyoner bunlar , arkaları sağlam ötesi ama adalette büyük allahta

Yanıtla . 0Beğen 17 Şubat 12:03
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!
7.3 büyüklüğünde deprem! mask
7.3 büyüklüğünde deprem!
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor mask
71 yaşında gençlere taş çıkartıyor
YHT, o kente de gidecek mask
YHT, o kente de gidecek

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR