654. Kırkpınar’ın ardından…

Kırkpınar’a bu yıl, Ahmet Taşçı haberi, Taraftar’ın Ali Gümüş teklifi ve Kocaelili Görme engelli pehlivan Gökhan Aydın’ın rakibini yenmesi damgasını...

Kırkpınar’a bu yıl, Ahmet Taşçı haberi, Taraftar’ın Ali Gümüş teklifi ve Kocaelili Görme engelli pehlivan Gökhan Aydın’ın rakibini yenmesi damgasını vurdu.

 

Haberin fotoğrafları için tıklayın

 

ORHAN OKULU KEMERİ GÖTÜRDÜ

Tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerinin mabedi Sarayiçi’nde tribünleri son gün dolduran seyirciler bir kez daha Antalyalı pehlivanların başarılarına tanıklık etti. Sıcak iklimli Antalya’nın yetiştirdiği yağız pehlivanlardan Orhan Okulu, Osman Aynur, İsmail Balaban üçlüsünün arasında kalan Onur Balcının Başpehlivanlık kemer güreşinde şansı olmadığını ,final öncesi basın tribününde paylaşıldı. Netice, elli küsur yıldır bu güreşleri izleyenlerin dedikleri gibi gerçekleşti. Orhan Okulu beklendiği gibi 654. Kırkpınar’ın Başpehlivanı oldu ve altın kemeri memleketi Antalya’ya götürdü. İyisi ile kötüsü ile bir tarihi Kırkpınar’ı geride bırakan güreş sevdalıları “önümüzdeki Kırkpınar’da buluşmak dileği” ile vedalaşıp Edirne’den ayrıldılar. 1924 pehlivanın güreş tuttuğu tarihi 654. Kırkpınar ardında birçok iz bıraktı. Bunlardan en önemlilerinden olanları, çayırda pek başarılı olamayan Kocaeli ve Karamürsel pehlivanlarının hayal kırıklığı yanında, KOCAELİ GAZETESİ Spor Ekimiz TARAFTAR’ın yaptığı “Ahmet Taşçı” haberi ve Nisan ayında kaybettiğimiz ünlü spor yazarı Ali Gümüş’ün  adının Kırkpınar’da  ölümsüzleştirilmesi önerisi ve de Kocaelili engelli güreşçi 44 yaşındaki Gökhan Aydın’ın Kastamonulu rakibini yenerek şampiyon olmasıydı. Taraftar’ın yaptığı “Ahmet Taşçı’nın Kırkpınar’da güreştirilmemesi” haberi  Tv ve Ulusal basın dışında tüm bölgesel yazılı basında yer bulurken, Kırkpınar’ı izlemeyen gelen yabancı Basın  mensuplarının da en çok ilgilendiği haber oldu.

 

ALİ GÜMÜŞ İSMİ YAŞATILACAK

Yine Kocaeli Taraftar’da, Nisan ayında kaybettiğimiz ünlü spor yazarı, Kırkpınar’ı ölünceye kadar  (54 yıl) aralıksız izleyen ve yağlı güreşin dünyadaki tek duayeni gazeteci Ali Gümüşün isminin Kırkpınar’da Basın tribününe  verilmesi  için yaptığı öneri  Edirne Belediyesi Basın Yayın Müdiresi Özlem Takındı tarafından Belediye Başkanı Recep Gürkan’a iletildi. Öneriyi alan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan  güreşleri izleyen basın mensuplarını tribünde ziyarete geldiğinde Kocaeli TARAFTAR Spor ekindeki teklifi çok yerinde bulduklarını ve Ali Gümüş ismini mutlaka tribüne vereceklerini söyledi.

 

ENGELSİZLERİN YAPAMADIĞINI ENGELLİ GÖKHAN AYDIN YAPTI

Dedik ya; Kocaeli ve Karamürselli pehlivanlar bu yıl da tarihi Kırkpınar’da kürsü yapmak yerine kürsüye çıkan rakiplerini seyretmekle yetindiler. Kocaeli’nin Kırkpınar’da güreşlerdeki tek gururu  engelli  eski milli judocu 44 yaşındaki Gökhan Aydının  Kastamonulu rakibi Dündar Özalp’ı tuşla yenmesi ve seyircilerden dakikalarca alkış alması oldu. Gökhan Aydın özel izinle güreştiğini,güreşmek istemesini “ engellilerinde” engelsizlerin yaptıklarını yapabileceğini ispatlamak  olduğunu söylerken  Kırkpınar güreşlerini radyodan takip ettiğini ve bir gün bu çayırda güreşmeyi hayal ettiğini bugün de bunu gerçekleştirdiği için çok mutlu olduğunu  söyledi. Tabii bu arada, Engelli Gökhan Aydın’a “Özel” izin vererek güreşmesini sağlayan Güreş Federasyonu’nun 9 kez Başpehlivan olmuş Ahmet Taşçı’ya  Kırkpınar’da “Aliço’nun “ rekorunu kırması için neden ÖZEL izin vermediği  sorusu gündemdeki yerini  korumaya devam etti.

 

MUSA AYDIN “GERÇEĞİ” SÖYLEMİYOR

Ahmet Taşçı ile ilgili Kocaeli Gazetesi TARAFTAR spor ekinde yayımlanan haber tüm yırta olduğu gibi Edirne Basınında ve TV’lerinde başlıca haber oldu. Edirne TV’de bu konuda sorulan bir soruya bakın Güreş Federasyonu Başkanı neler söyledi: “-Ahmet Taşçı gibi ALTIN KEMER almış nice pehlivanlar var. Onlar da güreşeceğiz derse ne yaparız? Bu konuda alınmış kararlar var. Yönetmelik ve uygulamaları uygulamak zorundayız!” Halbuki; Başkanın söyledikleri arasında Kırkpınar’da 1 defa kemer almışlar var. Türkiye’de yaşayan ebedi kemer sahibi (Aydın Demir-Hüseyin Çokal ve Ahmet Taşçı) var. Bunlardan  Aydın Demir ve Hüseyin Çokal  zaten yolda zor yürüyebiliyor. Geriye bir tek Ahmet Taşçı kalıyor. Ona da özel bile olsa nedendir bilinmez rekoru kırması için izin çıkmıyor! Kim bilir Ahmet Taşçı hangi siyasi bürokratın ayağına bastı  bilinmiyor ki…

 

RECEP KARA’DAN İTİRAF

Başpehlivanlık yarı final güreşinde son saniyede İsmail Balabana kaybeden Recep Kara, basın tribününde basın mensuplarının sorularını cevaplandırırken: “- Siz olsanız o çayırda bırakın güreşmeyi resim bile çekemezsiniz!” derken aşırı sıcaktan pehlivanların bunaldığını, ayağa kalkmakta zorlandıklarını adeta , sıcağa dayanıklı Antalyalı pehlivanların bu bakımdan avantajlı olduklarını itiraf ediyordu. 654.Kırkpınar’ı geride bıraktık. Günahı sevabı ile geride kaldı ama, çoğunun yazılmadığı, olayların görüntülenmediği,bir kısım  görüntüleri TARAFTAR Sporda sizlerle paylaşmaktan  onur duyuyor, 655. Kırkpınar’da yine sizlerle olmayı umut ediyorum.

30 Temmuz 2015 Kocaeli- Spor


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR