Assan'dan 800 milyon dolarlık yatırım

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, şu anda alüminyum sektöründe önemli bir yatırımla ilgili Ankara ile bazı görüşmelerde bulunduklarını...

BÜYÜT

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, şu anda alüminyum sektöründe önemli bir yatırımla ilgili Ankara ile bazı görüşmelerde bulunduklarını aktararak, "Yatırımı yaptığımız zaman başlangıçta 650 milyon dolar, daha sonra 150 milyon dolarla iki fazda olmak üzere toplam yatırım tutarı 800 milyon doları bulacak. Yatırım için yerimiz hazır, Karasu'da yapacağız. Bu yatırımla ilgili istişarelerimiz var. Müzakerelerimiz devam ediyor. Seçim sonrası başlarız yatırıma" dedi.

 

BU YIL İÇİNDE İ10 VE İ20 ÜRETECEK

Kibar, İzmit'teki Hyundai Assan fabrikasının yasal çalışma saatleri çerçevesinde mevcut kapasitesini 215 - 220 bin seviyelerine ulaştırdıklarını belirterek, yaptıkları program doğrultusunda bu yıl içinde i10 ve i20 üreteceklerini, bunların yanı sıra i20'nin Coupe versiyonunu da üretime dahil ederek toplam bölge pazarlarının talebine hitap edeceklerini belirtti.

 

YENİ ÜRÜN GELİYOR

Otomotiv sektöründe modellerin belirli zaman dilimlerinde eskidiğini ve onların yerine yeni modellerin koyulmasının icap ettiğini anlatan Kibar, "Muhtemelen önümüzdeki yılın başında bir başka ürünümüz olacak. Onu şu anda açıklamıyoruz. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde düşünülüyor. Bu yeni ürün de mevcut toplam üretim kapasitemizin içinde olacak" diye konuştu.

 

2016’DA YENİ MODEL

Kapasitelerinde ne kadarlık bir artırıma gidileceği konusunda bazı çalışmalar yaptıklarını belirten Kibar "Mevcut fabrikanın dışında yeni bir fabrika da olabilir. Değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Bunun kararını daha vermedik. Mevcut fabrikamız Hyundai'nin global tesisleri arasında 3'üncü en iyi kaliteli üretim yapan tesis olarak seçildi. Global üretim platformları arasında tepeye çıkmayı arzu ediyoruz. 2016 yılının ilk çeyreğinde üretimine başlayacağımız yeni model, mevcut kapasitemizin içinde gelir. Bu yeni ürünle kapasitemiz zorlanır. Yeni bir tesis talebini daha da ön plana çıkartan unsur olur” ifadelerini kullandı.

 

KAPASİTE YÜZDE 100

Hassasiyetle üzerinde durduğumuz bir konu var diyen Kibar “Biz neyi yapma kararını verdiysek, onu yapıyoruz. Hiçbir zaman da yapacağımız dediğimiz şeyi yapmadığımız olmadı. Yalanla, hurdayla uğraşmıyoruz. Kaç kişi 'Yatırım yapacağız' diye ortaya çıktı, bunun pazarlamasını yaptı. Biz öyle yapmıyoruz. Mevcut tesis yetmiyor, ilavesi için çalışma yapıyoruz. Bunu söylüyoruz. Yeni gelecek modelin üretim adedi aşağı yukarı 30-40 bin olacak. Fabrikamızın kapasitesini yüzde 100 dolduracak şekilde çalışacağız" ifadelerini kullandı.

 

"YATIRIMIN ÖNÜNDE BİR ENGEL DEĞİL"

Ülkeye duydukları güvenden dolayı sürekli yatırım yaptıklarına işaret eden Ali Kibar “Assan Alüminyum'da yıllık kapasiteye 6 binden başladıklarını, bugün 260 bin tona ulaştı. Assan Alüminyum'un Avrupa'nın 5. büyük şirketi haline geldi. "Neyle geldi? Ülkeye güvenimizden inancımızdan. Her kurum, her yatırımcı aynı kesitten bakmıyor olabilir ama biz ülkeye her zaman güvendik. Onun için yatırımlarımızı ağırlıklı olarak ülkemize yaptık" ifadelerini kullandı.

 

800 MİLYON DOLARLIK YENİ YATIRIM

Önemli yatırımlarıyla ilgili de Ankara ile bazı görüşmeleri olduğu belirten Kibar "Türkiye'de olmayan bir iki faaliyet sahasında önemli bir yatırım için kısa bir zaman önce ilgili bakanla konuştuk. Bu yatırımı alüminyum sektöründe düşünüyoruz. Türkiye'de olmayan, savunma sanayine hassas sanayilere, makine ana sanayinin ihtiyacına, gemicilik, denizaltı, otomotiv gövde sacı ve ham maddesi üretebilecek şekildeki önemli bir yatırım planlıyoruz. Bu yatırımın miktarı 650 milyon doların üzerinde olacak. 'Bize ne verirsiniz?' diye konuşuyoruz. Yabancı yatırımcıya her şeyi veriyorlar. Bizim yerimiz de lokasyonumuz da aşağı yukarı belli. Bu yatırım, ithal ettiğimiz ürünlerin tamamen ikamesini hedefliyor. Bu yatırımı yaptığımız zaman başlangıçta 650 milyon dolar, daha sonra 150 milyon dolarla iki fazda yatırım tutarı 800 milyon doları bulacak. Yatırım için yerimiz de hazır, Karasu'da yapacağız. Bu yatırımla ilgili istişarelerimiz var. Müzakerelerimiz devam ediyor. Seçim sonrası başlarız yatırıma" kaydetti.

08 Mart 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR