CHP’de kota bilmecesi

CHP’nin Kocaeli Kongresi’nde kim ne kadar oy aldı? CHP’de il kongresi tamamlandı, ancak tartışmalar bitmedi. Yapılan genel kurulda seçilen 22 kişil...

CHP’nin Kocaeli Kongresi’nde kim ne kadar oy aldı?

CHP’de il kongresi tamamlandı, ancak tartışmalar bitmedi. Yapılan genel kurulda seçilen 22 kişilik kurultay delegesi ile ilgili olarak dün olağanüstü gelişmeler yaşandı. 6 bayanın yer aldığı listenin parti tüzüğüne göre hazırlanmadığı gerekçesi ile dün yoğun bir trafik yaşandı. Buna göre CHP’de ‘Listelerde yüzde 30 bayan kotası uygulanır’ maddesinin kurultay delegesi listesi ile dikkate alınmadığı öne sürülüyor. Buna göre listede 7 bayanın yer alması gerekiyor.

 

SARIBAY’DAN AÇIKLAMA

Bu arada CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay da konu hakkında bir açıklama yaptı. Sarıbay, “Tüzükte kurultay delegelerinin belirlenmesiyle ilgili yüzde 30’luk kota bulunuyor. Burası doğru. Ancak alt maddelerinde de başvuru olmadığı takdirde bunun zorunlu olmadığını içeren bilgiler var” diye konuştu. Kotaya uyulmamasının normal bir durum olduğunu dile getiren Sarıbay, benzer bir açıklamayı da yazılı olarak seçim kuruluna gönderdi.

 

ONUN ADI DA ÇIKTI

Bu arada CHP’nin geçtiğimiz Pazar günü yapılan il kongresinde bazı kurultay delegelerinin çizik yediği de ortaya çıktı. Ayrıca CHP Gebze eski Kadın Kolları Başkanı Kıymet Aydın’ın da adının bayan kotası kapsamında listeye ilave edileceği belirtiliyor. İddiaya göre bayan kotası nedeniyle CHP’de en az oy alan kurultay delegesinin yerine Kıymet Aydın’ın ekleneceği ileri sürüldü.

28 Aralık 2015 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR