“Kocaeli’deki oy hedefimiz yüzde 60”

    Kocaeli ziyareti sırasında düzenlenen basın toplantısı ile gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 10...

 

 

Kocaeli ziyareti sırasında düzenlenen basın toplantısı ile gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, 10 Ağustos’taki seçimlerle ilgili son derece iddialı mesajlar verdi. Emex Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan İhsanoğlu, yaşanan aksaklıklar dolayısıyla 1 saatlik rötarlı olarak kente ulaştığını ve bu nedenle herkesten özür dilediğini söyledi.

 

HEDEFİNİ AÇIKLADI

Milletin artık son sözü söyleyeceği zamanı beklediğini dile getiren Ekmeleddin İhsanoğlu, “Tablo çok açık, millet 10 Ağustos’ta son ve kesin sözünü söyleyecek. Ben bu yolu bütün zorluklara rağmen Türkiye’nin önünü açacak bir yol olarak görüyorum” dedi. İhsanoğlu, Kocaeli’den beklentilerinin yüzde 60’ın üzerinde olduğunu belirtti.

 

DİNE SİYASET KARIŞMAMALI

Konuşmasını sürdüren İhsanoğlu, dinle siyasetin karşılaştırılmaması gerektiğini dile getirerek, “Din ile siyaseti bir araya getirmemek lazım” dedi. Türkiye’de 14 Haziran’da başlayan tarihi CHP-MHP uzlaşmasına da değinen İhsanoğlu, “Türkiye’ye cumhuriyeti getiren CHP ile 40 yılı aşkındır millet hizmet eden MHP bir araya geldi. Bu bir demokrasidir. Bu uzlaşma 2 parti ile başladı, bugün 9 partiye geldi. Bu uzlaşı büyüyor” diye konuştu. İhsanoğlu, ayrıca Suriye, Irak gibi Ortadoğu ülkelerindeki sorunları hatırlattı.

 

TÜRKİYE ÇOK HAKSIZ

REKABET GÖRDÜ

Haksız rekabet yaşanıp yaşanmadığı sorusunu yanıtlayan İhsanoğlu, “Türkiye bunu ilk kez yaşamıyor. Türkiye ne haksız rekabetler, ne haksızlıklar gördü” dedi. Turgut Özal örneğini de veren Ekmeleddin İhsanoğlu, “Devşirme güçlerle, otobüslere doldurulan, büyük paralarla alanlara getirilen insanlar ölçü değildir. Ölçü, size sokakta gördüğünde söz söyleyen insandır” ifadelerini kullandı. Türkiye’de değişim yaşanacağını vurgulayan İhsanoğlu, 9 partinin bu amaçla bir araya geldiğini belirterek, “Adaylığım Türkiye’nin projesidir” dedi.

 

HEYECANDAN KAÇINALIM

Gazze’deki olaylar hakkında görüşlerini belirten İhsanoğlu, “Gazze’deki saldırılar ilk defa yapılmıyor, son defa da yapılmayacak. Buna dur diyebilecek tek güç Güvenlik Konseyi’dir. Ama bu meclis kilitli. 5 üyenin vetosu var. Bu 5 ülkeden biri hayır derse o ülkeye barış gücü gönderemiyorsunuz. ABD, İsrail’e dokunacak her şeye müdahale ediyor” dedi. Sağduyunun korunmasının önemini vurgulayan İhsanoğlu, “Hamasi ifadelerden, heyecanlardan kaçınmak lazım” diye konuştu.

 

FİLİSTİN’E ÇÖZÜM ÖNERDİ

Daha önce yaşanan bazı olayları da hatırlatan Ekmeleddin İhsanoğlu, sağduyulu yaklaşımlarla daha önce İsrail’in haksızlıklarının tescil edildiğini söyledi. Filistin’in Birleşmiş Milletler’e üye olduğunu hatırlatan İhsanoğlu, Filistin Hükümeti’nin Uluslararası Ceza Mahkemeleri’ne gitmesi gerektiğini dile getirerek, “İsrail, bugüne kadar işlediği suçlara karşılık kendine bir muhatap bulamamıştır. Ama artık bu fiillerden sorumlu insanlar yargılanabilir. Ben çözüm teklif ediyorum. Yetkililer bu konunun üzerinde dursun. Halkımız, Filistin halkının yanındadır. Bu destek sürmelidir” dedi.

 

KOMŞU ÜLKELERLE SORUNLAR

Komşu ülkelerdeki sorunlarla ilgili de konuşan İhsanoğlu, şöyle konuştu: “Bu karmaşanın kökleri çok derine gider. Bu devletler geçmişte Osmanlı’dan ayrılmıştı. İki kişi oturdu masa başına ülkeleri ayırdı” dedi. Ülkelerin bağımsızlık kazanmalarının ardından askeri cunta ya da diktatörlerin ülkelerin başına geçtiğini dile getiren İhsanoğlu, “ülke yönetimler, demokrasiden uzak, faşist, totaliter rejimle devam etti. Bu da büyük devletlerin işine geldi” dedi.

 

2011 YILI MİHENK TAŞIDIR

2011 yılında büyük bir patlama olduğunu ifade eden İhsanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “30 yıllık Afrika ülkeleri bile cumhurbaşkanlarını demokrasi ile seçmeye başladılar. Bu bölgelerde barış ve güvenin yenden tesis edilmesi için iş birliği yapılmalı. Kardeş kavgasında taraf tuttuğunuz zaman zararlı çıkarsınız. Ülkelerin bütünlüklerini korumak lazım. Huzuru tarafsızca sağlamalıyız. Türkiye’de huzur yeniden sağlanmalı. Herkes hukukun üstünlüğünün tesisini istiyor. İnsanlar ülkenin itibar gerektiğini istiyor.”

20 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem



Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!

Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu mask
Milyonlarca liralık ihalenin kazananı belli oldu
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu mask
Yeni pazar yerine ilk kazma vuruldu
Otel odasında ölü bulundu! mask
Otel odasında ölü bulundu!
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında mask
iPhone X, Türk Telekom mağazalarında
5 milyon emeklinin maaşı değişecek! mask
5 milyon emeklinin maaşı değişecek!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR