AKP'li Aygün'ün "Bölücü muhalefet" sözlerine ağır cevap!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, önceki akşam haftalık olağan basın toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülke günd...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, önceki akşam haftalık olağan basın toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülke gündemini ve yerel gündemi değerlendiren Sarıbay, “AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’ün Başiskele’de katıldığı bir toplantıda ‘Muhalefet bu kadar bölücü olmasaydı Ankara’da bomba patlamazdı’ sözüne sert şekilde yanıt veren Sarıbay, “AKP Milletvekili Zeki Aygün’e bu demeci hiç yakıştıramadım. Kendi beceriksizliklerini üzerini bunlarla örtmek istiyor” şeklinde yanıt verdi.

 

SUNUMLAR GERÇEKLEŞTİRİLDİ

CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, geçtiğimiz haftasonu Ankara’da yapılan İl Başkanları toplantısıyla ilgili bilgiler veren Sarıbay, “81 il başkanıyla birlikte Ankara’da Genel Başkanı’n toplantısına katıldık. Bu toplantıya Antalya ve civarındaki parti milletvekilleri ve belediye başkanları ve Şırnak İl Başkanı hariç tüm başkanların katılımında bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda ilke olarak bizden ülke turizm hakkında bilgilendirme yapıldı. Terör olaylarının turizme etkisini tartıştık. Onun ardından Milletvekili Muhsin Yılmaz, bize Güneydoğu’daki savaşla ilgili, Suriye’nin durumuyla ilgili bir sunum yaptı. Genel başkan yardımcısı da başkanlık sistemi ve yeni anayasayla ilgili net bir sunum gerçekleştirdi. Bizim açımızdan eğitici bir toplantı oldu” dedi.

 

CHP’NİN ÜÇ ŞARTI VAR

Sarıbay, anayasa değişimiyle ilgili görüşmelere katılmak için CHP’nin üç şartını, “12 Eylül’ün anti-demokratik yasalarının da ele alınıp demokrasiye uygun hale getirilmelidir. İkinci şartımız anayasanın ilk dört maddesinin tartışılmaması ve üçüncü şartımız da parlamenter sistemin tartışılmamasıdır çünkü biz başkanlık sistemine kesinlikle karşıyız” ifadeleriyle açıkladı.

 

GÜVENLİK TOPLANTISI YAPILDI

Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger’in bilişim sorunlarıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdiğini belirten Sarıbay, “Öğleden sonra da genel başkan il başkanlarıyla bir toplantı yapıldı. Ertesi gün de bizim katılmadığımız, milletvekillerinin, Güneydoğuda görev yapan partideki önemli isimlerin, yurtdışından gelen güvenlik uzmanlarının, sınırları iyi bilen ve güvenlik konusunda uzman gazetecilerin katılımında bir güvenlik toplantısı gerçekleştirildi” şeklinde konuştu.

 

“TERÖR ALDI BAŞINI GİDİYOR”

Sözlerinin devamında ülke gündemini değerlendiren Sarıbay, “Türkiye’de terör aldı başını gidiyor. Terör ne AKP’nin, ne CHP’nin ne HDP’nin sorunu. Bu sorunun çözülmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu konuda 14 senden beri iktidarda olduğu için AKP’nin bir sorumluluğu var. Savaş Suriye’de ilk çıktığında CHP’nin görüşü ne ise daha sonra onlar ortaya çıktı. Yani bu AKP’nin başarısız dış politika serüveninin ürünüdür” ifadelerini kullandı.

 

“AYGÜN’E YAKIŞTIRAMADIM”

AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün’ün Başiskele’de katıldığı bir toplantıda ‘Muhalefet bu kadar bölücü olmasaydı Ankara’da bomba patlamazdı’ sözüne sert şekilde yanıt veren Sarıbay, “AKP Milletvekili Zeki Aygün’e bu demeci hiç yakıştıramadım. Muhalefeti bölücü olmakla yargılıyor. Ana muhalefet partisi olarak bu ithamın bize olduğunu açık. Biraz aklı olan kimsenin kurmayacağı bir cümle. Kendi beceriksizliklerini üzerini bunlarla örtmek istiyor. Kahvehanedeki Ahmet – Mehmet gibi konuşması bir milletvekiline yakışmıyor. Daha sorumlu davranmalı. İlk önce kendi partisini eleştirebilmeli” dedi.

 

VALİYİ UYARDI

Sarıbay, “25 Mart Cuma günü Ahmet Gül ve Can Dündar’ın nöbetine gittiğimizde kendilerine desteğimizi her zaman sunacağımızı belirtmiştik. Sözümüzün arkasındayız. İsteyen kişilerle birlikte bu Çağlayan’a gideceğiz. Eğer talep olursa da partideki tüm avukatlar olarak cüppelerimizi giyip duruşmaya gideceğiz. Safi Port’la ilgili sayın valimizi uyarıyorum. Yarın bu konuyla ilgili geri dönüş olmayacak. Mahkeme kararları valiyi de belediye başkanını da bağlar. Ülkesini, milletini, devletini ve Kocaeli’yi seven valinin ve belediye başkanının mahkeme kararına uymaları konusunda duyarlı olmalarını çaba göstermelerini, aksi takdirde bu konuda kendilerini sorumlu tutacağımızı söylemek istiyorum” şeklinde konuştu.

 

GENEL BAŞKANLA GÖRÜŞECEK

Gebze’de yapılacak olan toplantı için çağrı yapan Sarıbay, “Parti büyüklerimizin, kanaat önderlerimizin hiçbir taahhüt olmadan bu toplantıya katılmalarını rica ediyorum. Bu partiye emek veren, gönül veren herkesi Gebze’deki bu toplantıya davet ediyorum” dedi. İl binasının yeri ile ilgili genle başkanla konuşamadığını belirterek, “Biz Antalya’da ne yazık ki iki gün boyunca aynı odada bulunmamıza rağmen bu konuyu konuşacak vakit bulamadım. Daha doğrusu bu önemli konuyu ayaküstü konuşmak istemedim. Bugün Haydar Akar’dan benim için genel başkandan randevu almanızı rica ettim. Yakın zamanda kendisiyle görüşmeye gideceğim” dedi.

 

“HUKUK HERKESE LAZIM”

Sözlerinin devamında dünyayı sarsan Brüksel’de meydana gelen dört patlama ve Rıza Zarrab’ın tutuklanmasıyla ilgili konuşan Sarıbay, “Terörü kimden gelirse gelsin, nerede olursa olsun şiddetle lanetliyoruz. Brüksel’de ve Belçika’da hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine baş sağlığı diliyorum. Teröre karşı tüm siyasi partilerin birleşmesi, bölünerek değil tek bir vücutta karşı tepki göstermesi gerekir. Rıza Zarrab tutuklanmış evet ben de haberlerden okudum. Bizim yapamadığımızı elin oğlu yapıyor. Çünkü orada hukuk var. Hukuk herkese lazım. Bir ülkede hukuk var dersek vatandaş kendisini güvende hisseder. Hukuk hava gibidir. Havasız bir yerde kaldığınızda onun eksikliğini hissedersiniz. Hukukun eksikliğini hissettiğinizde hukukun ne olduğunu anlarsınız” ifadelerini kullandı. Hilal GÜDÜCÜ

23 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR