Demirtaş, Hereke’nin sağlık tarihini anlattı

Beldedeki hastanenin 1890 yılında kurulduğunu dile getiren Demirtaş, 100 yataklı hastanenin haremlik-selamlık olarak inşa edildiğini dile getirdi.  ...

Beldedeki hastanenin 1890 yılında kurulduğunu dile getiren Demirtaş, 100 yataklı hastanenin haremlik-selamlık olarak inşa edildiğini dile getirdi.

 

HEREKE’DE HASTANE VARDI

O dönemki şartlarda hastanenin modern bir şekilde yapıldığını dile getiren eski Muhtar Demirtaş, birçok hastanın büyük odalarda yattığı bölümleri, eczanesi, hastanenin ayrıca müştemilatı olan gasilhanesi, kömür yakılarak buharlı sistemle ısıtılan, yerlerde halıları olan, pencereleri kadifelerle donatılmış perdeleri ile modern bir hastanenin bulunduğunu belirtiyor.

 

İŞTE DOKTORLAR

Hizmet verilen hastanede doktor olarak da; Miralay (Albay) Doktor Vahit Bey, Miralay (Albay) Doktor Diran Bey, Psikiyatri Binbaşı Doktor Mehmet Bey, Binbaşı Doktor Ali Bey, Binbaşı Doktor Galip Bey, Cerrah Kolağası (Yüzbaşı) Doktor Nuri Bey, Kolağası (Yüzbaşı) Doktor Ahmet Bey, Eczacı Yaver Bey görev yapıyordu.

 

1890’DA YAPILMIŞTI

Bu doktor kadrosunun Hereke’de ne kadar çalıştıkları ile ilgili olarak kesin bir bilgi bulunmuyor. Doktor ve müstahdemin aylıkları tüm masrafları (Hazine-i Hassa) dan karşılanıyordu. Hastanemizin başlangıcı 1890 gibi görülüyor, ancak 1934 tarihli fotoğraftan sonra herhangi bir belgeye rastlanılamadığı için yıkılış tarihinin bu yıl olabileceği kaydedildi.

 

SÜMERBANK’TAN HERKES YARARLANIYORDU

Ayrıca Hereke Hastanesi’nde yabancı doktorların da görev yaptığını kaydeden Demirtaş, “Ayrıca Sümerbank 1940-1952 yıllar arası fabrika içinde Sıhhi Teşkilat Sağlık İşleri Ocağı ismi altında Sümerbank'ın 2 doktoru, 1 diş doktoru ve 5 yataklı reviri ve eczanesi bulunuyordu. Burada da Dahiliye Dr. Hüseyin Dedebaşı, Dr. İbrahim Tavşanlı, Dr. Tarık Bey ve Eczacı Ekrem Bey görev yapıyordu. Yaşanabilen iş kazalarında doktorlar anında müdahale eder, gerekirse revirde yataklı sağlık hizmeti verilir ve eczane içinde ilaç temini zor olmazdı” diye konuştu.

 

HEREKE DİSPANSERİ

İşçi ve memur ailelerinin de fabrikanın sağlık hizmetlerinden yaralandığının altını çizen Demirtaş, şöyle konuştu: “Dr. Faruk Özalgun ise 1990’lı yılların başına kadar Sümerbank'ın doktor olarak çalışanlarındandı. Taş iskele bölgesindeki eski karakol binasının altında sağlık ocağı, enjeksiyon, pansuman hizmeti verilirdi. Bu imkanı belediye sağlardı. Ayrıca bölgede muayenehanesi bulunan Dahiliyeci Mithat Ersoy, diş doktorları Orhan Bey, Sait kardeşler vardı. Vahdettin Tur da vardı. 1958’de ise Hereke Dispanseri hizmete açılmıştı.”

 

İLK BAŞHEKİM FENİK

Dispanserin ilk başhekiminin Hariciyeci Dr. Hayrettin Fenik olduğunu kaydeden eski Muhtar Demirtaş, “Hayrettin Bey, gazeteci Mümtaz Faik Fenik’in de kardeşi olur. Ayrıca diş doktoru ve TBMM eski başkanlarından Kazım Özalp’in kardeşi olan Kenan Özalp, Dahiliye doktoru Muhsin Anlataş, K.G.B Dr. Ziya Gökçin, laboratuarda Seyfi Bey ve Ertan Bey, Röntgen Ahmet Yultay görev yapıyordu. Dispanserin ikinci başhekimi ise Dr. Nurhan Bey oldu. 2010 yılında aile hekimliğine geçildiği dönemdeki 10 ayda poliklinikte 44 bin hastaya bakıldı. Bu rakam 2009’da 69 bin, 2008’de de 57 bindi” diye konuştu.

 

“SAĞLIKTA GERİ KALDIK”

Hereke’nin son dönemde sağlık konusunda çok geri kaldığını dile getiren Demirtaş, “Belli başlı yerlere bağlı olduğu için Hereke sağlık alanında yatırım almıyor. Eksikler çok fazla. On binlerce insanın yaşadığı Hereke gibi tarihi bir bölgede geçmişte olduğunu bir hastane bulunması gerekirken, bugün sağlık ocaklarına mahkum bir hayat sürülüyor. Bu durumun düzeltilmesi temennisi ile tüm 7 Nisan Dünya Sağlık Günü’nü kutluyorum” dedi.

06 Nisan 2015 Kocaeli- Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Cavit Öner - Dahiliye dr.Emin Saraç , Diş Dr. Şefik Özbay 1940 - 1950 yılları arasında fabrika Dr. olarak görev yaptılar.

Yanıtla . 0Beğen 06 Nisan 16:15
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR