SANTEK’14 için görkemli açılış

TÜPRAŞ, Ford, Pirelli, Sarkuysan, Kibar Holding, Polisan DYO ve Diler gibi lider firmaların yanı sıra Halkbank’ın da sponsor olarak yer aldığı 2. Doğ...

TÜPRAŞ, Ford, Pirelli, Sarkuysan, Kibar Holding, Polisan DYO ve Diler gibi lider firmaların yanı sıra Halkbank’ın da sponsor olarak yer aldığı 2. Doğu Marmara Sanayi ve teknoloji Fuarı (SANTEK’14), düzenlenen törenle açıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN’ın da ikili görüşmeler yapmak üzere stant kurduğu fuarın açılışı renkli görüntülere sahne oldu.

 

BAKAN IŞIK DA KATILDI

Törene; Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, Vali Ercan Topaca, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, AKP Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül, Gölcük Tersane Komutanı Tuğamiral Mehmet Şevki Şekerefeli, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ ve İzmit Belediye başkanı Nevzat Doğan katıldı.

 

HEDEF DAHA BÜYÜMEK

Fuarın açılışında konuşan KOTO Başkanı Murat Özdağ, “Ülkemiz bireysel ve refah ekonomiyle gelişiyor. Türkiye’nin jeopolitik önemi olduğunu biliyoruz. Kocaeli önemli bir şehir, bu yıl ikincisi gerçekleşen Türk ve yabancı firmaların katılımıyla düzenlenen SANTEK’14 ile hedefimiz adamızı daha gür bir şekilde duyurmak” dedi.

 

GEÇEN YIL 167, BU SENE 220

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise konuşmasında, şu sözlere yer verdi: “Fuara ilginin beklenenden fazla olması bizleri sevindirdi. Hem alansal hem de katılan firma sayısı bir evvelki yılın üzerinde. Geçen yıl 167 firma ve kuruluş katılım göstermişti. Bu yıl bu sayı 220’ye çıktı. Doğu Marmara bölgesindeki illerimizdeki işletmelerimizin yanı sıra bu yıl başka illerden ve hatta uluslararası firmalarımız da katılım gösterdiler.”

 

ASELSAN VE DENİZ KUVVETLERİ

Sözlerine devam eden Zeytinoğlu, “Bu fuar ile en büyük beklentimiz; firmalarımızın başarılı işbirlikleri kurmalarıdır. Ülkemizin önde gelen işletmeleri fuarda yer alıyorlar. En önemlisi; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN fuara birer stantla katıldılar. Fuara katılan her firma ve kuruma teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

21 ÜLKEDEN 120 YABANCI FİRMA

Son olarak geçen yıl büyük bir başarı ile gerçekleştirilen, Match4Industry eşleştirme etkinliğinin bu sene yine SANTEK’14 ile eş zamanlı düzenlendiğini belirten Zeytinoğlu, “21 farklı ülkeden 120 yabancı firma, Türk firmaları ile işbirliği yapmak amacıyla Kocaeli’ne geldiler. Etkinliğe Türk firmalarla beraber toplamda 250’yi aşkın firma katılıyor. Böylece bölgemizdeki firmalarımızı yabancı firmalar ile buluşturuyoruz. Umarız firmalarımız başarılı işbirlikleri kurarlar. Hedefimiz bin 500’ün üzerinde uluslararası iş görüşmesi yapılmasıdır” dedi.

 

DOSTLUK SELAMI GETİRDİM

Lüksemburg Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mr. Robent Dennewald da, “Sıcak bir dostluk selamı ve haberi getirdim. Kocaeli Sanayi Odası ve Lüksemburg Sanayi Odası çok köklü ilişkilere sahiptir. Kurullar, encümenler ve Avrupa işletmenler ağı düzeyinde ilişkilerimiz mevcut. Odalarımızın ortak noktası çok. Katma hizmetler vermek istiyoruz. KOBİ’ler ekonominin bel kemiğidir. KSO’nun SANTEK fuarına imza atması beni sevindiriyor. Buradaki girişimciler sadece işletmeleri değil, ülkeleri ve bölgeleri de geliştirecek” şeklinde konuştu.

 

DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Kocaeli bir üretim kenti. Üretimde ülke olarak artık biz de varız. Daha çok çalışacak ve daha çok zengin olacağız” dedi. Vali Topaca da konuşmasına fuarın düzenlenmesinde emeği geçenleri kutlayarak sözlerine başladı.

 

YABANCI KATILIMCILAR

Vali Ercan Topaca, “Kocaeli ve Doğu Marmara ülkemizin sanayi üssüdür. Sanayi kuruluşlarının olduğu alanların yaklaşık 14 parçası burada bulunuyor. Burada yatırım yapan kuruluşları destekliyoruz. Yabancı katılımcıların sayısı artıyor. Amacımız bunu daha da artırmaktır” dedi. Topaca son olarak “Yarın (bugün) Hatay’a gidiyorum. Oraya hepinizi bekliyorum” dedi.

 

EKONOMİ LOKOMOTİFDİR

Bakan Fikri Işık da, SANTEK’14 Fuarı’nın başarılı ve etkili bir çalışma olacağına inandığını söyledi. Türk ve yabacı firmaları bir araya getiren bu çalışmanın öneminden söz eden Işık, “Hizmet sektörü bir trend ama 2008 krizi sanayi üretimini ihmal eden bir anlayışın nasıl bir sonuçla karşılaşacağını gösterdi” ifadelerini kullandı. Ekonominin lokomotifinin üretim olduğunu söyleyen Işık, “Bu tek başına yetmez. Bunun için ürettiğimiz malların katma değerini yükselteceğiz bunun işin çalışmaları başlattık” dedi. Berfu SOYSAL

25 Eylül 2014 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR